Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądniczka do zasilania diody Led

Rdr1 15 Sie 2008 12:50 1448 4
  • #1 15 Sie 2008 12:50
    Rdr1
    Poziom 11  

Witam!

Jak prosto zbudować prądniczkę jak w temacie. Do zasilania jednej lub kilku diod. Na rawce rowerka przykleić kilka uzwojeń drutu i magnes neodymowy na widełkach rowerka. A dalej mostek diodowy i kondensator. Może mi ktoś doradzi jak to prosto zrobić.

pozdrawiam Ryszard

0 4
  • #2 15 Sie 2008 13:46
    11111olo
    Poziom 43  

Takie coś nie zda egzaminu - chyba że na każdej szprysze będzie magnes.
    Może lepiej wykorzystać dynamo - tylko zwiększając średnicę rolki dociskającej do opony?

0
  • #3 15 Sie 2008 13:59
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dość gęsto magnesy, cewka na widelcu, mostek i duży kondensator. Ustawić bardzo małą odległość...I może zadziała...
    Prościej wziąć dowolny silniczek elektryczny, czy to szczotkowy, czy bezszczotkowy lub nawet krokowy i odpowiednio podłączyć prostownik/prostowniki.
    Zresztą jest to opisane na forum. Funkcja SZUKAJ twoim przyjacielem!

0
  • #4 15 Sie 2008 21:37
    Rdr1
    Poziom 11  

Nie mam problemu aby zastosować np. akumulatorki. Ale w celach edukacyjnych można spróbować. Dam znać jak mi poszło. Albo uzwojenie przyklejone na rawce a magnesy na widelcu. Lub cewka przy widelcu a magnes, magnesy na rawce.

pozdrawiam Ryszard

Moderowany przez Błażej:

Co to jest "rawka"?

0
  • #5 16 Sie 2008 23:32
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Pewnie chodziło mu o:

Prądniczka do zasilania diody Led

Chyba jednak najlepsze będzie zwykłe dynamo rowerowe z powiększoną rolką (daje mniejsze napięcie ale tak nie hamuje koła).

Prostownik+kondensator o może jakiś układ stabilizacji prądu diod (źródło prądowe), by nie zmieniały jasności przy zmianach prędkości.

(albo elektrownię wiatrową - silniczek +wiatraczek, tyle, że trzeba odpowiednio szybko jechać ;)

0