Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linux na 32Mb RAM - Toshiba 320CDT

mrolo 15 Sie 2008 16:25 4356 7
  • #1 15 Sie 2008 16:25
    mrolo
    Poziom 19  

Witam,
    mam starego laptopa na którym chciałbym zainstalować jakiś darmowy system, celem odtwarzania plików mp3. Oczywiście najlepiej w wersji okienkowej, ale nie jest to główny wymóg. Mp3 na tym laptopie - jako 2 komputer dla DJ. Co możecie mi polecić?

Z góry dziękuję za każdą informację.

0 7
  • #2 15 Sie 2008 16:49
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Niegdyś Miałem Mandrake 7 na komputerze - Celeron 500 i 64MB RAMu. A jak nie, to wersja 6.1 powinna bez problemu działać.
    Ktoś nawet zainstalowł wersje 9 na P100 i 32MB, ale KDE i GNOME nie działały.

1
  • #3 15 Sie 2008 20:28
    Przetwornik
    Poziom 26  

Skoro masz tak mało RAMu, to polecam ci Slackware. Ma niewielkie wymagania sprzętowe.
    A i Debian też będzie dobry.

0
  • #4 16 Sie 2008 08:08
    mrolo
    Poziom 19  

Zainstalowałem Damn Small Linux chodzi w graficznym trybie, tylko coś nie chce uruchomić sie program do mp3
    nie wiem czy nie wykrył karty muzycznej?
    Zaraz spróbuje Slackware. Ściągnąć 12.1 czy coś starszego?

0
  • #5 16 Sie 2008 10:37
    S7yMON
    Poziom 2  

Im Linux nowszy tym lepszy, ściągnij KateOS'a , fluxbuntu,
    ogólnie distro na xfce,fluxboxie .

0
  • #6 16 Sie 2008 11:15
    xwielorybx
    Poziom 10  

Ja mam Puppy Linux na pendrivie. Uruchamia każdy komputer. Zajmuje ~50MB i ma bardzo małe wymagania sprzętowe
    "Very low minimum system requirements, runs happily on old Pentiums with as little as 32Mb RAM. "
    Do pobrania z tąd

0
  • #7 16 Sie 2008 11:27
    Driver-
    Poziom 38  

Wybierz też najlżejsze z możliwych środowisko graficzne żeby nie zamulało kompa. Xfce, Fluxbox, iceWM - coś w tym guście. Praktycznie pójdzie każdy Linux. Zainstaluj tylko te programy, które są niezbędnie potrzebne.

0
  • #8 16 Sie 2008 19:06
    mrolo
    Poziom 19  

Mam jeszcze jeden problem z tym laptopkiem.
    Zainstalowałem DSM jakiś czas temu, ale nie pamiętam hasła na BIOS :|
    nie mogę więc zmienić bootowania na CD... Znalazłem opis

Cytat:

1) Z poziomu systemu Windows, przy użyciu programu HWSetup — na wymienionych modelach komputerów program HWSetup jest preinstalowany przez producenta. Wchodzi on także w skład pakietu Toshiba Utilities przeznaczonego dla tych komputerów, który można pobrać z witryny firmy. Aby uruchomić program HWSetup, otwórz Panel Sterowania i dwukrotnie kliknij ikonę HWSetup. Zmiana niektórych opcji będzie wymagać ponownego uruchomienia komputera.

2) Gdy komputer jest całkowicie wyłączony (a nie w stanie uśpienia (wstrzymania) lub hibernacji) — kiedy komputer jest wyłączony, włącz przełącznik zasilania, po czym natychmiast wciśnij i przytrzymaj klawisz Esc. Kiedy procedura POST zostanie wykonana, na ekranie pojawi sie komunikat informujacy, iż w celu uruchomienia programu BIOS Setup należy nacisnac klawisz F1. A zatem, nacisnij F1.

3) Z poziomu systemu MS-DOS poprzez uruchomienie programu TSETUP — program TSETUP może być uruchamiany tylko w systemie MS-DOS, nie w okienku wiersza poleceń w systemie Windows. Co więcej, program ten nie będzie działać, jesli został zainstalowany jakiś program do zarządzania pamięcią, taki jak HIMEM.SYS, QEMM386 bądz inny. Wchodzi on w skład oprogramowania dostarczanego przez producenta, a oprócz tego można go pobrać z witryny firmy.

1 i 3 metoda chwilowo nie może być wykonana bo mam linuxa.
    2 nie działa ;(

Wobec powyższego chwilowo nie będę mógł skorzystać z Waszych propozycji.

Może ktoś doradzi jak dobrać się do BIOSu celem zmiany kolejności bootowania się systemu?

Dodano po 25 [minuty]:

ok. udało się wejść ;-)
    zaraz po włączeniu zasilania:
    najpierw CTRL+ALT+ESC
    potem hasło
    na ekranie pokazuje się komunikat:
    Valid password entered, system is now starting up.
    Check system Then pres[F1] key.
    wciskam F1
    Jestem w BIOSIE ;-)

mam opcję Boot Priority CD-ROM->HDD->FDD

niestety nie próbuje bootować się z z CD tylko ładuje się GRUB z linuxa od DamnSmallLinuxa.

Bezowocnie zmarnuję chyba całą sobotę.

Dodano po 29 [minuty]:

No to już teraz kompletnie nie wiem co zrobić.
    Usunąłem wszystkie partycje FreeDos, linux, linux swap. Został menadżer bootowania GRUB. Nadal nie próbuje ładować się z FDD czy CD-ROM.

Czy jak wyjmę baterię (jeśli się da) bo za bardzo nie chce mi się go rozkręcać - coś pomoże?

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

cd.. moich poczynań ;-)
    rozebrałem laptopa, rozłączyłem baterię odczekałem.
    BIOS się zresetował, potem jeszcze bez dysku go męczyłem.
    W końcu ładuje mi się ze CD ;-)
    wracam więc do wątku z Linuxami.
    dysk jest 4GB więc mam to szczęście, iż będę mógł wrzucić kilka dystrybucji
    1. Lecę na 400MB FreeDOSa, zostaje 3,6GB na 2-3 dystrybucję Damn Small Linuxa jeszcze raz spróbuję, może w końcu zadziała mi dźwięk. Poprzednia instalacja DSM zużywała w środowisku graficznym 8MB RAM.

Opisuję tu wszelkie perypetie związane z tym laptopem bo a nóż ktoś "wygoogla" ten temat więc może ta sobota okaże się nie do końca stracona.

.....

Udało mi się znaleźć USB-FDD oraz od mamy pożyczyłem jedyną dyskietkę 1'44MB. W dobie routerów, sieci, penów, taka dyskietka to skarb. Minęła kolejna godzina a ja mam już Dos Navigatora, oraz udało mi się wyciągnąć czarne zabezpieczenie od dyskietki co zostało wewnątrz napędu. Przy okazji odnalazła się brakująca śrubka, która wsunęła się w szczelinę między klawiaturą a stacją dyskietek.

Linuxy już się pościągały. Czy SWAP może służyć dla 2-3 dystrybucji?

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Od mojej ostatniej instalacji DSL minęło trochę czasu.
    Właśnie ściągam najnowszą wersję 4.4.4
    Damn Small Linux 4.4.4

Cytat:
    Damn Small Linux 4.3 wykorzystuje JWM - niezwykle szybki menedżer okien napisany w C. Dzięki temu dystrybucja umożliwia surfowanie w Internecie nawet na komputerze z procesorem 486 i 16 MB pamięci RAM.

Mam nadzieję, że muzyka zadziała.

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

w tak zwanym między czasie ściągam pozostałe dystrybucje:

za wikipedią:
    Cytat:

Fluxbuntu to dystrybucja Linuksa bazująca na Ubuntu, używająca lekkiego menedżera okien Fluxbox.

Fluxbuntu ma bardzo niskie wymagania systemowe, wystarczy zaledwie 64 MB RAM, by korzystać z pełnego systemu operacyjnego. Instalacja systemu odbywa się w trybie tekstowym. Pomimo niskich wymagań, dystrybucja zachowuje wszystkie funkcje kompletnego systemu operacyjnego i ma pełną zgodność ze wszystkimi z rodziny Ubuntu. Obraz płyty, jak i jej wymagana pojemność to tylko 300 MB. Pulpit Fluxbuntu ma pełną zgodność z aplikacjami pisanymi w GTK+, czyli znanymi nam z GNOME. Posiada wiele nakładek graficznych, co sprawia, że jest on łatwiejszy w użyciu

...a ja mam tylko 32MB więc ta dystrybucja na razie odpada.

Dodano po 4 [minuty]:

I kolejne przygody, szybciej ściągnąłem Puppy linuxa i DSL niż program, który potrafi wypalić ISO. Dopiero 5 z kolei program - Alkohol 120% potrafił i wypalił ISO, cóż mamy raptem XXI wiek.

Dodano po 27 [minuty]:

Mam jeden dylemat. Zainstalowany jest już FreeDos, teraz instaluje kolejne 2-3 linuxy jakiego wybrać menadżera bootowania LILO czy GRUB ?
    Już pierwsz zbootowanie DSL robi kolosalne wrażenie ;-)
    Bardzo poprawili estetykę ekranu... czy tylko muzyka zadziała

System działa świetnie - dźwięku NIET !
    ...idę na browara....

0