Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż anteny CB zamiast FM w dachu? Co i jak?

krzysiekbass 15 Sie 2008 17:08 8810 8
  • #1 15 Sie 2008 17:08
    krzysiekbass
    Poziom 12  

Witam kolegów,

Chciałem się zapytać o pewną możliwość montażu anteny do CB.

Samochód - Daewoo Nubira HATCHBACK, fotka: http://www.automobileonline.ru/daewoo/nubira6_maxi.jpg

Tak jak widać na zdjęciu, antena FM do radia znajduje się pod koniec dachu - czy teoretycznie gdybym wymienił ją na antenę do CB - np Sirio 145 osiągnę sensowne wyniki? Planem moim jest NIE wiercenie dziury na środku dachu. Antenę do radia FM zamontowałbym np obok na magnesie.

Dodatkowe pytanie, jak umocnić w sensowny sposób karoserię? Jak zabezpieczyć miejsce antykorozyjnie/przewodząco - czy smar miedziowy byłby dobry? Na jakie problemy mogę się natknąć w czasie pracy.

Dodatkowy problem to długość anteny / wysokość mojego garażu - niestety nie ma szans z anteną na dachu np 1300mm wjechać do środka, a ciągłe - codzienne odkręcanie motylka jest troszkę czasochłonne. Wiem że antena powinna być na dachu w pozycji pionowej, więc niestety odchylanie nie wchodzi w grę:P Zaradźcie:P

Dzięki za pomoc, podzielcie się swoimi opiniami, może ktoś montował antenę CB zamiast FM? Może nawet ktoś montował na Nubirce:P

Krzysiek

0 8
  • #3 15 Sie 2008 18:33
    krzysiekbass
    Poziom 12  

Czołem.

Dzięki za pomysł, ale:

Antene malo kto testował, przywołam wypowiedź z tego forum:

"Działać działa, ale za jej cenę to kupisz prawie trzy anteny do Radia, cb i gsm które będą działać dużo lepiej niż ten triflex. W niesprzyjających warunkach terenowych zasięg tej anteny jest równy zasięgowi widzialności tj ca 400"

oraz:

"
    ... Cb - 27MHz
    ... radiowa - środek pasma 98Mhz
    ... GSM - 900MHz albo 1800Mhz
    Jak to ma działać w wspólnej rurce?
    "

+ stare porzekadło: "co jest do wszystkiego to jest do niczego":P

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...=triflex&sid=a2aafbd3057ff272b1a0490ea6f3d05e

Moje uzasadnienie: za drogo:P

BS

0
  • Pomocny post
    #4 15 Sie 2008 19:32
    szpara
    Poziom 27  

krzysiekbass napisał:
    gdybym wymienił ją na antenę do CB - np Sirio 145 osiągnę sensowne wyniki?

Jak najbardziej.
    Cytat:
    jak umocnić w sensowny sposób karoserię

Możesz podłożyć kawałek blachy, ale raczej nie będzie takiej potrzeby. Antena nie będzie zbyt ciężka i długa a w miejscu gdzie ma być montowana prawdopodobnie i tak będzie wzmocnienie dachu.
    Cytat:
    czy smar miedziowy byłby dobry?

Powinien wystarczyć. W miejscu, gdzie będziesz miał oskrobany lakier (goła blacha) nie używaj silikonu. Podobno źle działa na 'gołą' blachę.
    Cytat:
    ...antena powinna być na dachu w pozycji pionowej, więc niestety odchylanie nie wchodzi w grę

Jeżeli nie będzie zbyt duże to nie ma problemu.
    Cytat:
    Antenę do radia FM zamontowałbym np obok na magnesie.

A nie lepiej kupić przyklejaną do szyby - taka taśma.

0
  • #5 15 Sie 2008 22:31
    szymtro
    Poziom 30  

Ja mam triflexa na błotniku za kabiną. Odbiera dobrze. swr na ch20 1.0.
    Do auta wystarcza świetnie - chyba że lubisz porozmawiać z innymi.
    Oprócz tego są jeszcze tzw splitery - działa to też dobrze. Może najpierw wypróbuj taką opcję.

0
  • #6 15 Sie 2008 23:02
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

szymtro napisał:
    ...Odbiera dobrze. swr na ch20 1.0...

Nie ma takiej możliwości.

0
  • #7 16 Sie 2008 14:32
    szymtro
    Poziom 30  

Wiem że to jest dziwne.

Na bokach wychodzi 1.2, 1.3.
    radio nie ma trafo ale nośna około 2W. Sprawdzałem na kilku miernikach swr - zawsze 1.0.
    Ideał jakiś czy co.

0
  • #8 16 Sie 2008 17:42
    krzysiekbass
    Poziom 12  

Witam.

Ma ktoś jeszcze jakieś pomysły? I jaką antenę ogólnie polecicie na montaż na koniec dachu? Lemm 1200, ml-145, może jakiś inny model, coś za 70-100zł?

BS

0
  • #9 16 Sie 2008 21:19
    avi
    Poziom 14  

Witam, przerabiałem ten sposób montażu wielokrotnie i mogę powiedzieć, że jestem bardziej niż zadowolony. Wywaliłem FM-kę (a taki naprawdę to zamontowałem ja "do góry nogami" pod szybą wewnątrz auta), w jej miejsce zamontowałem antenkę CB. Podstawowa rzecz, o której należy pamiętać to bezpieczeństwo. Antena nie może być zamontowana byle jak. Dla stabilności całego układu należy dać od spodu dachu wielką podkładkę z blachy - najlepiej nierdzewki. Karoseria niestety nie jest zbyt gruba. Bardzo dobrze na ten cel nadają się metalowe piłki lub frezy do cięcia do obrabiarek, są cieniutkie, w miarę elastyczne, ok 200mm średnicy i układają się jak krzywizna dachu. Raz zwaliłem temat bo dałem od spodu podkładkę kwadratową 50mmx50mm i odcisnęły się naroża tej podkładki i widać było z zewnątrz dołki.. Aktualnie mam zamontowaną Santiago 1200. Śmiga niesamowicie z Lincolnem i mikrofonem Densei 2002 choć Lolek jest bardzo ciężki w obsłudze w aucie. Zaletą takiego układu jest jeszcze to, że z dachu sterczy złączka i kiedy moja kochana kobitka ma zły dzień podłączam sobie do niej kalel od anteny stacjonarnej, która mam na dachu domu i śmigam.
    Z anten nie polecę Ci nić innego jak Santiago. Wiem, że dobre opinie zbierają ML145. Musisz kupić antenę tzw.. zwartą. Jak będziesz montował główkę i będzie pasowała na styk to nie bój się wkręcać jaj nasiłę. Antena opracuje cały czas i ewentualne osłabienia połączenia gwintu z karoserią są eliminowane. Jak przejdą zapowiadane na dzisiaj trąby powietrzne to zrobię fotki i mogę Ci podesłać...

0