Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zamiennik dla GDW 9/15/3; 15 W; 8ohm

daniel03 15 Aug 2008 17:24 10045 19
    daniel03
    Level 2  
    Muszę wymienić głośnik w starej kolumnie, ponieważ jest w tragicznym stanie...

wymiary kolumny: wysokość: 30cm; szerokość 20cm; długość 15cm.

Do głośnika niskotonowego bez problemu można kupić nowy resor, jednak głośnika wysoko tonowego (Tonsil GDW 8/15/3; 15 W; 8ohm) nie znalazłem w ofercie żadnego sklepu w internecie.

Znalazłem natomiast podobny głośnik GDW 9/15/6,8: Link
    Nie wiem czy jest to odpowiedni głośnik do tej kolumny bo mało orientuję się w tym temacie dlatego proszę o pomoc.
    Chciałbym również zamontować rurę w tej kolumnie, nie wiem niestety jak ją dobrać i czy to dobre rozwiązanie.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    staniol72
    Level 21  
    Myślę,że się nadaje GDW 9/15/6,8,lub inny o średnicy 9cm np:GDWK 9/40.Nie orientuje się który jest bardziej dostępny.Wystarczy trochę powiększyć otwór na głośnik.
    User removed account
    User removed account  
    daniel03
    Level 2  
    Ok, dzięki za pomoc!
    Lisnot
    Level 11  
    Nie pakuj głośnikow o wiekszej mocy, moze to zaszkodzic układom ale tez odsluch moze byc w efekcie końcowym nie do konca satysfakcjonujacy. Najlepiej zastosowac glosnik o podobnej lub tej samej mocy. :D Co do oznaczeń to 1. liczba oznacza średnicę, 2. moc

Dodano po 1 [minuty]:

A i nie rób BR. W starszych kolumnach TONSIL'A nie ma to sensu, są one nie przystosowane pod ten typ obudowy
    daniel03
    Level 2  
    Quote:
    Nie pakuj głośnikow o wiekszej mocy, moze to zaszkodzic układom ale tez odsluch moze byc w efekcie końcowym nie do konca satysfakcjonujacy.

Czy to dotyczy również głośnika niskotonowego? W sprzedaży najsłabsza 16-stka ma 30 W; czy taka będzie dobra?
    User removed account
    User removed account  
    thebeast
    Level 16  
    GDW 9/15/6 ma z tyłu kosza 4 maleńkie otwory... Nie wiem jak to sie ma do dźwięku ale ja podmieniłem zamiast GDW 9/15/9 które były bez tych otworów i je troszke niskotonowiec porusza przy większych mocach ;) Chodzi to już 4 lata i nic sie nie dzieje ale jeśli mam się czepiac szczegółów to takowy maleńki jest ;)

Pozdrawiam
    kborowiec
    Level 18  
    Te otwory należałoby albo zaslepić, albo lepiej zamknąć tył głośnika w puszce oddzielającej go od niskotonówki. Pozostawienie ich we wspólnej komorze nie wpływa dobrze ani na wysokotonówkę, ani na jakość basu.
    wwmwaa
    Level 11  
    Witam,
    mam pytanie odnośnie tych kolumn. Mianowicie spaliły mi się głośniki wyskokotonowe, czy mogę miast nich włożyć głośniki wysokotonowe o impedancji 4 Ohm ? czy cos sie stanie? (głośniczki jakieś SOUND WAVE). Czy nie ma to sensu i lepiej kupić nowe / zregenerować spalone. (Jeżeli tak, to czy te nowe moge jakos zabezpieczyc przed kolejnym spaleniem?)
    Będę bardzo wdzięczny za wskazówki :) . Pozdrawiam.
    DynamikS
    Level 21  
    James695 wrote:

GDN 16/30 produkcji Pro-Tonsil można wstawić zamiast GDN 16/15,

A może mi ktoś powiedzieć czym te dwa modele się różnią?Mam kolumnienki zg-15c i w jednej jest regenerowany GDN 16/15 a w drugiej jest 16/30.Nie podoba mi się ,że 15w ma zawieszenie gumowe i chciałbym to zmienić ale zastanawiam się czym te właśnie ww podane modele się różnią bo może nie ma sensu i lepiej wstawić drugiego 15w który leży w szafie (ma zniszczone zawieszenie)?
    User removed account
    User removed account  
    DynamikS
    Level 21  
    wwmwaa

Nie radzę wkładać głośników o mniejszej rezystencji ponieważ do takiego niskiego obciążenie nie jest przystosowana zwrotnica.podłączenie 4om pod 8 omową zwrotnicę może się źle skończyć.

Co do zabezpieczenia to możesz dać żarówkę.Koledzy napiszą Ci o jakich parametrach.

Tego wysoko-tonowego nie da się zregenerować.Musisz kupić nowy.
    wwmwaa
    Level 11  
    Witam,
    Pytanie: czym zamienić oryginalnego GDW 9/15/6,8 z tych kolumn.
    W Salto Wrocław powiedzieli mi że takich głośników nie produkują i nie naprawiają...
    Czytam kilka wątków i głupieje:)

na necie nie ma głośników GDW 9/15 (mam szukać aż takie znajdę?)
    są:
    TONSIL GDWK 9/80/1
    GDWK 9/40 - 4ohm (ale 4 ohm to chyba odpadają)
    GDWT 9/40 8ohm (?)

(to mają być głośniki GDWK czy GDW? bo raz pada że taki a raz że taki)

może źle szukam, bardzo proszę o pomoc.

Z góry dzięki.
    goraj krzysztof
    Level 31  
    Lepszy będzie jakiś GDWK, musisz zmierzyć dokładnie otwór montażowy w kolumnie i dopasować może GDWK 10 80 to dosyć chwalony głośnik i SPL ma chyba podobne. Jak chcesz orginalnie i ci się nie spieszy to szukaj regularnie na allegro,a napewno prędzej czy później trafisz na używane w dobrym stanie.
    wwmwaa
    Level 11  
    Rozumiem, a czy po zakupie takich 10/80 np., musze dołożyć jakieś dodatkowe elementy takie jak kondensator, rezystor (????). Nie ma pojęcia, ale w wątkach przewinęło się, że 80 W trzeba trochę wytłumić.
    Póki co 9/15 brak. (ehhh)
    User removed account
    User removed account  
    wisnia_lwa
    Level 28  
    939403618-
    to jest np. nr aukcji allegro, na której jest GDW 9/60. Ma co prawda 15 Ohm, ale to dobrze, bo będzie grał ok. 2x ciszej niż 8 Ohm, tylko trzeba by przeliczyć i zmienić kondensator (nie pamiętam jaki był oryginalnie, ale trzeba by dać ok. 2x mniejszy). Regenerowałem takie kolumny i wstawiałem GDW 9/15 (używane, kupione na allegro) i wg mnie bardzo odstawały efektywnością od GDN-a (chociaż ten był zregenerowany na gumie, więc na pewno miał mniejszą niż oryginalnie), ale jeśli już ktoś zmienia, to faktycznie polecałbym GDWK 10/80, bo te GDW to nic specjalnego.
    wwmwaa
    Level 11  
    W głośniku jest taki kondensator: 2,2uF/250V.
    Rozumiem że GDW 9/60 powinien pasować do kolumny, ale jest gorszy.
    A 10/80 będzie dobrym wyborem, ale muszę jakoś powiększyć otwór(?). Jeżeli jest to warte zachodu - zrobię tak. Ale na jaki muszę wtedy zmienić ten kondensator?

na allegro są:
    GDWK 10/80/7 , 10/80/19, 10/80 T

MUSZĘ powiedzieć, że nie znam takiego oznaczenia pojemności kondensatora...
    Zapewne chodzi Koledze o 2,2uF/250V ?
    Proszę poprawić. "musze" - też...
    (dj-MatyAS)

Mój błąd, poprawiam. Dobrze wiedzieć że ktoś czuwa. (musze kondensatory-taka waga ;)
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Weź GDWK 10/80/7. Tak, będziesz musiał powiększyć otwór, ale ten zabieg się opłaci :) Kondensator kup sobie 3,3 uF, na 100V wystarczy. Musi to być kondensator tzw. suchy, NIE elektrolityczny, jak np w układach elektronicznych. Może być typu MKSE albo MKP, byleby nie elektrolit. i wtedy wypróbujesz sobie z jakim kondensatorem lepiej będzie Ci brzmiało, czy z tym 3,3 czy z Twoim 2,2 uF, kondensator to groszowa sprawa :P