Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kopie pralka i kabina po awari w puszce

arti83 15 Sie 2008 22:01 2850 13
  • #1 15 Sie 2008 22:01
    arti83
    Poziom 18  

Mam bardzo dziwny problem z elektryka w łazience.Sprawa wygląda tak ze wczoraj coś sie rozwaliło w puszce i nie było pradu w łazience iaj i jej kontaktach.
    Fachowiec wczoraj podłączył puszke tak jak ma być ale na pralce jak i na kabinie są jakies przebicia.Po dotkniecu bolca uziemienia w kontakcie
    kopie prąd.Wczesniej nie było takich akcji a uziemienie w kontakcie jest skrecone z ujemnym kablem.JAK WEPNE DO KONTAKTU NA RAZ PRALKE I KABINE TO WYWALA KORKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!JAK JEST JEDNO ALBO DRUGIE TO WSZYSTKO DZIAŁA.

0 13
  • Megger
  • #2 15 Sie 2008 22:05
    nares
    Specjalista AGD

"Fachowiec" zamienił miejscami fazę i zero - rzecz niedopuszczalna!

0
  • #3 15 Sie 2008 22:08
    worw
    Poziom 21  

JAK NAJSZYBCIEJ WEZWIJ PRAWDZIWEGO FACHOWCA
    prawdopodobnie masz uszkodzony N i dlatego kopie i dlatego dachman skręcił go z ochronnym żeby się nie męczyć.

0
  • Megger
  • #4 16 Sie 2008 11:29
    michcio
    Specjalista elektryk

Kabina ma jakieś własne zasilanie (bajery elektroniczne)?
    Przydała by się na nią różnicówka 10 mA, to dla własnego bezpieczeństwa, na pralkę też powinien być oddzielny obwód z różnicówką 30 mA.
    Ale to pewne stara instalacja, co można wywnioskować z faktu mostkowania bolca z PEN.
    Puszka w łazience? Mam nadzieję, że gdzieś poza.
    Gniazda oczywiście hermetyczne?
    Gratuluję "fachowca" który naraził cię na niebezpieczeństwo.
    Najlepiej nie używaj nic w łazience dopóki ktoś mający pojęcie o kabelkach zrobi z tym porządek.

0
  • #5 16 Sie 2008 13:44
    jacur
    Poziom 32  

michcio napisał:

Gniazda oczywiście hermetyczne?

Chyba bryzgoszczelne ?? ;P

0
  • #6 16 Sie 2008 14:47
    skucinka
    Poziom 12  

na obudowie występuje napięcie 230V ?

Dodano po 2 [minuty]:

na bolec zostało podane zasilanie fazowe ? NIeżle

0
  • #7 16 Sie 2008 16:03
    and61
    Poziom 26  

arti83 napisał:
    ... uziemienie w kontakcie jest skrecone z ujemnym kablem..

Zawsze tak bylo ??instalacja w mieszkaniu jest dwu czy trzy przewodowa ??w aluminium czy miedzi ??
    pytam bo w alu częsty jest przypadek uszkodzeń mechanicznych przewodów i moze być że
    worw napisał:
    ...prawdopodobnie masz uszkodzony N i dlatego kopie i dlatego dachman skręcił go z ochronnym żeby się nie męczyć.

ciekawe dlaczego ten spec od instalcji nie sprawdził swej roboty po jej wykonaniu , przecież to podstawa

0
  • #8 16 Sie 2008 17:46
    jorgkrab
    Poziom 20  

arti83 napisał:
    ... uziemienie w kontakcie jest skrecone z ujemnym kablem..

Jaki ujemny kabel? Masz instalację na napięcie stałe?
    Musisz podać gdzie są jakie napięcia i w stosunku do jakiego przewodu sa zmierzone. Nie powinno tak być jak jest, ale więcej szczegółów. Najlepiej lepszy fachowiec, lepiej sie do tej pory nie kąpać.
    Przewody lepiej nazywaj w sieci jednofazowej:
    PEN-ochronno neutralny
    L-liniowy(faza)
    PE-ochronny
    :D

0
  • #9 16 Sie 2008 18:48
    arti83
    Poziom 18  

wiec dzwoniełem do gościa i coś tam robił,dostałem diagnoze ze w łazience musze miec osobne kontakty na kabine i pralke.Kabel wygląda tak,czarny,niebieski i chyba uziemienie to sielono biały.podlączenie mam na przedpokoju razem z wc i oświetleniem przedpokoju.Wykreciłem przed fachmanem kontakt i uziemienie jest podłączone do niebieskiego.Teraz jak zamienie kabine na dół a pralke da góre to wywala korek z takim pstryczkiem(różnicówka 10 mA?)ale jak dam tak jak jest teraz to wszystko chodzi normalnie i na sprzecie nie ma prądu.Prząd był taki ze jak stałem boso i dotykałem kabiny to były leciutke skurcze mieśni :) po robocie wziełęm miernik i przykłądając do kranu w scianie i kabiny nic juz nie ma.

0
  • #10 16 Sie 2008 18:57
    niutat
    Poziom 37  

Witam.
    Sam niedawno podpowiadałem jak połączyć kinkiet w łazience ale w tamtym przypadku sprawa była jasna, ale teraz dołączam się do kolegów - jak najszybciej skontaktuj się z dobrym elektrykiem , z prądem nie ma żartów!

0
  • #11 16 Sie 2008 19:28
    arti83
    Poziom 18  

ok :) tylko gdzie takiego znaleść ?

0
  • #12 16 Sie 2008 19:44
    niutat
    Poziom 37  

Większe firmy w tej branży raczej nie tolerują takiej fuszerki, może tam poszukaj :wink:

0
  • #13 16 Sie 2008 21:44
    000andrzej
    Poziom 37  

arti83 napisał:
    ok :) tylko gdzie takiego znaleść ?

Każdy elektryk powinien taką rzecz zrobić. Przed oddaniem takiej instalacji powinien zrobić pomiar skuteczności zerowania. Mało tego - możesz zażądać wystawienai faktury. Wtedy nikt Ci nie wciśnie kitu, bo w razie czego pójdzie siedzieć.

Anyway... z opisu widzę to tak: masz na którymś z odbiorników (kabina lub pralka) przebicie, stąd napięcie. Być może przewód ochronny wisi w powietrzu, stąd w drugim gniazdku na bolcu jest napięcie. A domyślam się to po Twoim opisie z zamianą wtyczek. Domyślam się że to jedno gniazdko podwójne. w takim układzie w jednym gniazdku L masz po jednej stronie w drugim gniazdku L masz po drugiej. wystarczy, że odbiornik przewód "zero" ma połączone z uziemieniem i jak wsadzisz nie do tego gniazdka co potrzeba - będziesz miał fazę na bolcu uziemiającym. była kiedyś dyskusja na temat niebezpiecznych UPS. tam już występował podobny problem.

Sprawdź czy na bolcu nie masz napięcia (próbnikiem). Spróbuj zmierzyć napięcie (po wyciągnięciu wtyczek) między bolcem uziemiającym i fazą. Potem spróbuj między fazą i drugim otworem w gnieździe. Powinno być 230V zmiennego. Jeśli Na bolcu nie masz napięcia (bez odbiorników) to prawdopodobnie uszkodzenie masz w którymś odbiorniku o którym pisałem na początku.

0
  • #14 17 Sie 2008 22:02
    Garcia24
    Poziom 15  

Jakby kolega Arti napisał skąd jest, może by się coś poradziło - namiar na elektryka...

0