Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz antenowy+zwykła antena zaokienna-jak podłączyć ?

16 Sie 2008 11:38 15777 6
  • Poziom 26  
    Witam,

posiadam zwykłą telewizyjną antenę zaokienną (patrz zdjęcie poniżej)

1. Czy mogę podłączyć do tej anteny standardowy wzmacniacz antenowy (patrz zdjęcie poniżej)

2. Jeśli tak, to w jaki sposób mam podłączyć antenę ze wzmacniaczem antenowym?

2a. Czy mogę odciąć wtyczkę na końcu kabla koncentrycznego przy telewizorze i dwa przewody (gorący i masa) przylutować do ocynowanych pół lutowniczych (widocznych w górnej części płytki wzmacniacza antenowego) a do wyjścia wzmacniacza dolutować odcinek kabla koncentrycznego (10-20cm) i połączyć z przelotką (przelotka widoczna na zdjęciu poniżej) zasilającą wzmacniacz antenowy z zasilacza 13,2V stabilizowany max. 90mA i dalej przelotkę podłączyć do gniazdka TV w telewizorze?

2b. Czy mogę odciąć kawałek kabla od tej anteny (10-20cm od anteny) i zalutować/przykręcić śrubkami przewody pod te ocynowane pola (w górnej części płytki wzmacniacza antenowego) i na wyjście wzmacniacza antenowego podłączyć odcięty koniec kabla koncentrycznego?

Przelotka.

Na gnieździe po prawej stronie jest napięcie 13,2V DC, a na wtyku po lewej nie ma napięcia stałego.
    Z tego co czytałem takie wzmacniacze antenowe mogą być zasilane napięciem od 10V DC do 15V DC przy max. poborze prądu do 100mA, więc mój zasilacz powinien dać radę. (prostowanie prądu na 4-ech diodach 1N4148; stabilizacja napięcia na 4-ech diodach Zenera BZX 55C 3V3 (max. prąd diody to 115mA) + w szeregu rezystancja 133Ω + równolegle kondensator 3300µF/16V i ceramiczny 470nF).

PS> Jak do tej pory antena odbierała w miarę dobrze (pewnie dzięki wysokości 9-tego piętra), jednakże śnieżył program TVP2 i Polsat i kilka innych i chciałbym to poprawić.

Z góry serdecznie dziękuje za pomoc i pozdrawiam,
    Kuba.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    1. Ten wzmaczniacz jest zaprojektowany do zamontowania w puszce przyłączeniowej anteny ( przy samej antenie) i do tego ma przygotowane otwory o rozstawie śrub na końcach anteny. I tylko zamontowanie go tam przyniesie skutek zamierzony przez konstruktora.
    Zamontowanie go przy odbiorniku wzmocni sygnał i szumy i może nic nie dać.
    2. Do zasilania takich wzmacniaczy służą specjalne zasilacze ( bardzo tanie) z podłączoną na końcu kabelka wtyczką antenową wewnątrz której jest separacja syganłau od napięcia zasilania ( zasilanie jest podłączone wprost do kabla, plus do żyły środkowej, minus do ekranu a syganł do bolca wtyku podany jest przez kondensator)
    3. Do zamontowania przy odbiorniku są inne wzmaczniacze z zastrzeżeniem zawartym w p. 1.
    Pozdr.J.
  • Poziom 26  
    adamjur1 napisał:
    1. Ten wzmaczniacz jest zaprojektowany do zamontowania w puszce przyłączeniowej anteny ( przy samej antenie) i do tego ma przygotowane otwory o rozstawie śrub na końcach anteny. I tylko zamontowanie go tam przyniesie skutek zamierzony przez konstruktora.
    Zamontowanie go przy odbiorniku wzmocni sygnał i szumy i może nic nie dać.

1. Ok, ale czy jak zamiast tej fabrycznej anteny jak podłącze tą (coś a'la dipol)
    to chyba grzechu wielkiego nie będzie?

adamjur1 napisał:
    2. Do zasilania takich wzmacniaczy służą specjalne zasilacze ( bardzo tanie) z podłączoną na końcu kabelka wtyczką antenową wewnątrz której jest separacja syganłau od napięcia zasilania ( zasilanie jest podłączone wprost do kabla, plus do żyły środkowej, minus do ekranu a syganł do bolca wtyku podany jest przez kondensator)

2. Właśnie taka wtyczka i tak i zasilacz jest to jak opisuje w pierwszym poście tego tematu.
  • Poziom 39  
    Jeżeli zmieści się w jej puszcze - pewnie będzie ok
    Pozdr.J.
    ps czy kąty ustawienia tej anteny w pionie ( jestwychylona do góry) to wynik świadomego działania czy przypadek ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Wzmacniacz antenowy przykręcasz bezpośrednio do dipola anteny. Warunek , że te " pocynowane" pola na wzmacniaczu muszą dotykać do końcówek dipola- bezpośrednio( płytka odwrócona nimi do góry i dotyka ) lub poprzez śrubkę ( wtedy na dół "pocynowane" ) i połączenie poprzez śrubkę. Obudowa ma być szczelna " od góry" aby woda nie wpływała. Nie musi być hermetyczna.
  • Poziom 26  
    Wzmacniacz zamontowałem do anteny wg waszych wskazań. Zasilacz okazał się spełaniać swoje zadanie i jakość oraz ilość odbieranych programów jest większa.
    Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

adamjur1 napisał:
    ps czy kąty ustawienia tej anteny w pionie ( jestwychylona do góry) to wynik świadomego działania czy przypadek ?

To czysty przypadek... niestety rura do której przykręcona jest antena jest w przekroju kwadratem więc trudno jest mocno i stabilnie przykręcic tak długą antenę w dowolnym miejscu i pod dowolnym kątem [...] przynajmniej jak na razie.