Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowniki Mollera czy się to da zrobić?

bobi70 16 Sie 2008 17:37 1962 13
  • #1 16 Sie 2008 17:37
    bobi70
    Poziom 14  

Witam. Mam wisielczy pomysł. Nie znam się na tym ale próbuję i to z jakimiś efektami.
    Jestem ogrodnikiem. Chcę pobudować tunel ogrodniczy profesjonalny poza miastem.
    Do obsługi tego tunelu chcę zainstalować sterownik programowalny (Mollera lub inny).
    Sterownik ma wykonywać następujące funkcje:
    1-reagować na zmiany temperatury wewnątrz i w przypadku kiedy przekracza ona zadany próg uruchamiać otwieranie wietrzenia.
    Wietrzniki maja dwa położenia krańcowe przy ON i OFF.
    2-Reagować na zmianę prędkości wiatru. W przypadku kiedy prędkość wiatru przekroczy zadany próg wykonać awaryjne zamknięcie wietrzników i zablokować ich otwarcie poki działanie czynnika nie ustanie.
    3-W przypadku kiedy prędkość wiatru będzie zbyt duża by uruchomić wietrzenie a temperatura wewnątrz przekracza zadany próg włączyć wewnętrzne wentylatory.

Niby niezbyt trudna aplikacja. Tym bardziej, że prawie taka jest gotowa w necie.
    Jest jednak jeszcze jeden warunek.A nie wiem czy sterowniki tego typu mogą to realizować i w jaki sposób.
    W miejscu sterowania tzn gdzieś tam w polu. Będzie dostęp do internetu. Chciałbym żeby zdalnie mieć dostęp do monitorowania stanu obiektu i zmiany zdalnie ustawień.
    Są 2 na to sposoby. Jeden znając parametry komputera podlogowywać sie zdalnie do pulpitu, a drugi wchodzić bezpośrednio na urządzenie.
    Czy to się da zrealizować z założeniem dostępu zdalnego do sterowania i monitoringiem stanu na wspomnianym sterowniku?? A jeśli nie to co powinienem zrobić.
    Podkreślam raz jeszcze. Jestem laikiem w tych sprawach i prosiłbym o możliwie czytelne odpowiedzi. Chętnie skorzystam z pomocy jeśli chodzi o napisanie potrzebnych aplikacji.
    Dziękuję z góry za wskazówki.

0 13
  • Relpol
  • #2 16 Sie 2008 20:28
    falowniki.com
    Spec od Falowników

Witam,
    tak, można to wykonać na sterowniku XC200 z wbudowanym webserwerem, ralizuje funkcję sterowania PLC + wizualizacja i parametryzacja systemu (wartości zadane, zdlane załączenie i wyłączenie realizowanych funkcji... itd...) wszystko poprzez standardową przeglądarkę internetową... z odpowiednim dostepem z kilkoma poziomami haseł...

pozdrawiam

0
  • #3 16 Sie 2008 20:52
    bobi70
    Poziom 14  

witam. no dzięki za odpowiedź. owszem sprawdziłem ale cena za ten sterownik jest porażająca.
    może inne opcje?

0
  • #4 17 Sie 2008 12:25
    Luklukowaty
    Poziom 18  

Profesjonalne sterowniki to drogie zabawki. Tego nie kupisz w Tesco, czy Obi za 300zł i będzie do tego full wypas.

Jeżeli chcesz mieć to co napisałeś musisz się liczyć z kosztami kilku tysięcy złotych...

Tańsza opcja to postawienie komputera i napisanie odpowiedniego programu.

0
  • #5 17 Sie 2008 12:40
    bobi70
    Poziom 14  

cy poprzez GSM
    czy tego się nie da wykorzystać do łączenia z netem i w jaki sposób?

0
  • Relpol
  • #6 17 Sie 2008 12:52
    Luklukowaty
    Poziom 18  

Można, ale z tego co kojarzę to wyjdzie Ci jeszcze drożej niż zastosowanie sterownika lub modułu ethernetowego...

0
  • #7 17 Sie 2008 13:06
    bobi70
    Poziom 14  

napisaleś że żeby wyszło taniej to trzeba postawić kompa i napisać sofcik.
    a do obsługi sterownika z web serwerem nie potrzeba kompa?? jak podepne go do netu??

0
  • #8 17 Sie 2008 13:20
    Luklukowaty
    Poziom 18  

Musisz mieć komputer (bo na czymś będziesz przeglądać ;) ), ale ten sterowniki z wyjściem eth posiadają (niektóre) własny web serwer, dzięki czemu łączyć się możesz z dowolnego miejsca i nie musisz stawiać komputera PRZY sterowniku - po prostu wpinasz "wtyczkę z internetem" do sterownika i śmiga :)

A o kompie to myślałem, żeby wykorzystać port LPT (przykładowo) i podłączyć we/wy, niech komp stoi, można postawić web serwer, full wypas za powiedzmy 1000zł (nowy komputer z monitorem, z niższej półki).

Tylko zabawy troszkę jest, jakby nie patrzeć :)

0
  • #9 17 Sie 2008 13:39
    mrrudzin
    Poziom 39  

Moim zdaniem jakoże potrzebujemy tutaj conajmniej dwóch wejść analogowych (pomiar temepratury i pomiar prędkości wiatru) warto byłoby pomyśleć nad trzecim rozwiązaniem - mikrokontrolerek.
    Jesli jest dostęp do sieci, możnaby obok postawić kompa z softem do wizualizacji i skomunikować procka z komputerem przez RS232.
    Komp który poradzi sobie z tym to koszt rzędu 50zł (albo czasami dwóch piw), mikrokontrolerek z peryferiami też nie kosztowałby majątku.
    Albo cały program napisany na PC, sterowanie we/wy cyfrowe przez LPT, a wejścia analogowe przez odpowiednio spreparowany układ pod gameport.

0
  • #11 17 Sie 2008 21:46
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Kolego Seria 500 nie obsługuje rozszerzenia żadnego z dostępem do sieci jedynie 800 chyba ma dostęp i ma wejścia analogowe.Niestety też nie należy do najtańszych.
    Pozdrawiam

0
  • #12 16 Wrz 2008 20:38
    zi_bi
    Poziom 10  

Myślę że Moeller MFD na dobry początek i dopiero pomyśleć co dalej.

0
  • #13 17 Wrz 2008 08:21
    maka_php
    Poziom 10  

A ja dałbym malucha z Siemensa s7-200 z modułem ethernetowym. Wiem że to może i nie tania zabawka ale pewność w działaniu na 50 lat bez względu na porę roku i warunki. Sam wykonywałem podobną instalacje około roku temu i działa bez najmniejszych problemów.

0
  • #14 16 Lis 2008 17:52
    gregoryyyy
    Poziom 9  

NA moje oko to czy moeller czy siemens to nie ma znaczenia
    I na tym i na tym robie codziennie.
    Ale jak ktos chce za 1000 zł układ sterowania to powodzenia jak stycznik teraz 50 zł kosztuje
    a prędkosc wiatru bez analogo na 0-10v lub 4-20 mA
    to tez sa spore koszty

powodzenia

0