Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wiertarka wybija mi bezpiecznik

16 Sie 2008 20:44 12131 30
 • Poziom 16  
  po włączeniu wiertarki bosch wywala mi bezpiecznik co może być tego przyczyną rezystancja uzwojeń stojana wynosi jakieś 58 ohm wiec to chyba nie silnik . prosiłbym o porade co sprawdzić
 • Poziom 27  
  Stojan to nie wszytko a wirnik ? odepnij szczotki i zobacz czy wybija . Niejest mechanicznie zablokowany ? wirnik swobodnie sie kręci ?
 • Poziom 16  
  wirnik kręci sie swobodnie,

  Dodano po 1 [minuty]:

  chyba kondensator rozruchowy przy wyłączniku jest padnięty ale to raczej chyba na pojawienie się za wysokiego prądu w obwodzie niema
 • Poziom 27  
  To nie jest rozruchowy kondensator tylko przeciwzakłoceniowy ale po wupięciu szczotek jak sie zachowuje?
 • Poziom 15  
  A może by tak konkrety podać zakładając temat?
  Jaka wiertarka i jaki bezpiecznik? Dokładnie (komplet parametrów).
 • Poziom 13  
  może weź miernik i sprawdź od początku przewód zasilający czy czasem nie ma przebicia między żyłam, wizualnie czy się nic nie przypaliło w środku i tak jak kolega wcześniej pisał odłącz szczotki i wtedy zobacz.. daj znać co i jak
 • Poziom 30  
  Mi też się wydaje że należy zaczynać od sprawdzenia najprostszych i najczęściej powstających usterek czyli na początek czy nie jest przełamany przewód zasilający . Kondensator przeciwzakłóceniowy też możesz śmiało usunąć . Potrafi dostać przebicia i robi zwarcie .
 • Poziom 25  
  "Bezpiecznik" czyli co? Nadpradowy? Roznicowka? Okreslenie "wlaczenie" dotyczy pstrykniecia wlacznikiem czy wlozenia do gniazdka? Wczesniej wiertarka (albo inne urzadzenie) dzialala po podlaczeniu do tego gniazda?
 • Poziom 16  
  mam bezpieczniki topikowe 16A , pali go jak włącze przyciskiem

  Dodano po 5 [minuty]:

  wiertarka bosch psb 500R moc 500W
 • Poziom 36  
  Witam.
  Jeśli masz taką możliwość to zasil wiertarkę niższym napięciem np. 24V z transformatora bezpieczeństwa, będzie Ci łatwiej ( i bezpieczniej ) znaleźć usterkę. Jeśli wszystko będzie w porządku to wiertarka ruszy przy takim napięciu.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 30  
  NIUTAT na 1/10 napięcia to nic nie ruszy . Jak Łukasz nie ma autotrafo to lepiej podłączyć szeregowo przez jakiś odbiornik np. czajnik el. lub " farelkę " .
 • Poziom 37  
  sprawdź, jaką masz rezystancję na bolcach po włączeniu włącznika. Może w tym miejscu masz jakieś zwarcie.
  Możesz spróbować podłączyć silnik za tym wyłącznikiem. Jeśli ten włącznik masz z regulacją obrotów - tam możesz mieć uszkodzenie.
 • Poziom 13  
  wymontuj włącznik z wiertarki i sprawdź miernikiem czy po wciśnięciu przycisku nie robi zwarcia pomiędzy przewodami
 • Poziom 10  
  sprawdż kabel a dokładnie tam gdzie kabel się łączy z wiertarką,bo w tym miejscu najwięcej pracuje kabel i mógł sie uszkodzic
 • Poziom 15  
  bruns napisał:
  NIUTAT na 1/10 napięcia to nic nie ruszy

  A założysz się? :) Jeśli jest to "silnik uniwersalny" (właściwie szeregowy prądu stałego), to przy podaniu z zasilacza 20-25 V napięcia stałego ruszy całkiem nieźle.
 • Poziom 27  
  Jak zrobbi podstawową rzecz o której piszemy bedzie wiadomo . Odłacz szczotki i wtedy włacz leśli nic nie wywali to sprawa jasna upalony wirnik gdyż przy sprawnym wirniku a spalonym stojanie coś by mu tam zgrzytało ale zaczoł by śmierdzieć stojan . Z tego co się dowiedzieliśmy wirnik nie jest mechanicznie zablokowany więc powinno ruszyć .
  Zostaje sie rzecz najgorsza uszkodzony stojan i wirnik jednocześnie DO KUBŁA !

  Dodano po 2 [minuty]:

  w5 napisał:
  bruns napisał:
  NIUTAT na 1/10 napięcia to nic nie ruszy

  A założysz się? :) Jeśli jest to "silnik uniwersalny" (właściwie szeregowy prądu stałego), to przy podaniu z zasilacza 20-25 V napięcia stałego ruszy całkiem nieźle.  ?????????
  przecierz to pracuje na napięcie przemienne.
 • Poziom 30  
  w5 napisał:
  bruns napisał:
  NIUTAT na 1/10 napięcia to nic nie ruszy

  A założysz się? :) Jeśli jest to "silnik uniwersalny" (właściwie szeregowy prądu stałego), to przy podaniu z zasilacza 20-25 V napięcia stałego ruszy całkiem nieźle.
  Zanim tak chętnie się ze mną założysz to najpierw sprawdź jakieś urządzenie przystosowane do zasilania 230V przemiennego typu wiertarka , odkurzacz ,szlifierka kątowa itp. czy ruszy na napięciu 20V .
 • Poziom 16  
  na wtyczcce po włączeniu mam 0,1 ohm , czyli to znaczy że to wyłącznik uszkodzony?

  Dodano po 2 [minuty]:

  ale tak popatrzyłem że ten kondensator przeciwzakłoceniowy jest walnięty
 • Poziom 37  
  czyli masz zwarcie. Jak kondensator walnięty to go wywal i sprawdź.
 • Poziom 15  
  fredpostrach napisał:
  ?????????
  przecierz to pracuje na napięcie przemienne.

  Elektronarzędzia ręczne jak wiertarki, czy miksery kuchenne i w końcu odkurzacze miały i mają silniki uniwersalne, które działają zarówno przy prądzie stałym jak i przemiennym. Właściwie są to maszyny prądu stałego, które przy okazji jak się okazało mogą działać także przy przemiennym. Odtąd się je tak powszechnie stosuje. Zaletą jest łatwa możliwość regulacji obrotów poprzez zmianę wartości napięcia (kiedyś regulowanego odczepami, a teraz prostackimi układami na triakach - w byle wiertarce, czy odkurzaczu teraz są obecne), czego w silniku indukcyjnym robić w praktyce nie wolno.

  bruns napisał:
  Zanim tak chętnie się ze mną założysz to najpierw sprawdź jakieś urządzenie przystosowane do zasilania 230V przemiennego typu wiertarka , odkurzacz ,szlifierka kątowa itp. czy ruszy na napięciu 20V.

  Sprawdzałem, dlatego piszę takie rzeczy (oczywiste rzeczy, ale jak widać dla wielu to są "rewelacje" na granicy herezji).
  Stary odkurzacz 500 W z czasów PRL kręci się przyłączony do zasilacza 25 V DC (dość kiepskiego i napięcie pod obciążeniem "przysiada" akurat do około 20 V). Stary mikser kuchenny (też z PRL-u) 140 W także kręci. Współczesna wiertarka "500 W" z hipermarketu również. Ręczna, elektryczna piła łańcuchowa "2000 W" też rusza z miejsca.
 • Poziom 16  
  jutro wypne te szczotki i sprawdze bo może to tylko wina tego kondensatora bo dzisiaj świętuje, to narazie
 • Poziom 27  
  Kondensator możesz tez dla pewności odłączyc od układu jeśli jest podejrzany z wyglądu. Co do szczotek wystarczy wyciągnąć tylko jedną i już bedzie wiadomo po załączeniu co w trawie piszczy.
 • Poziom 36  
  Nie było mnie trochę a widzę że sporo się działo w tym temacie. Pisałem o obniżonym napięciu bo sam to często stosuję jeśli mam jakiś większy problem. Oczywiście że te silniki działają przy takim napięciu zarówno stałym jak i przemiennym chociaż lepiej na stałym.
 • Poziom 10  
  Ok panowie, mam silnik z wiertarki, zasilacz na 24V i jak mam to podłączyć żeby się kręciło ? Z silnika mam 4 przewody, 2 z nich (czarne) szły do szczotek, 2 (niebieskie) szły od włącznika.
 • Poziom 10  
  Nie działa - znaczy się silnik uwalony ?
 • Poziom 10  
  Tak, jest buczenie i wirnik się blokuje
 • Poziom 10  
  Wirnik bez tego zasilania luźno się kręci, jak włączę zasilanie to wirnik stoi w miejscu (czuć wyraźnie opór)