Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Renault Scenic II + alarm Enigma R

ego00 16 Aug 2008 21:40 6194 12
 • #1
  ego00
  Level 11  
  Witam !

  Posiadam Scenica II. Niestety gdy funkcja antyporwaniowa alarmu zaczyna działać, to podczas gdy kierunkowskazy mrugają, to na lampki i głośniczek na wyświetlaczu pozostają głuche.

  W dokumentacji doczytałem, że auto jest wyposażone w fabryczne złącze alarmu. Oczywiście mój alarm nie jest do niego podłączony, ale jeden z pinów tego złącza odpowiada za uruchamianie kierunkowskazów, lampek i głośniczka. Uruchamianie odbywa się przez dostarczenie ujemnego implusu. Wtedy całość pracuje, dopóki nie dostarczymy kolejnego ujemnego impulsu, który to wszystko wyłącza.

  Mój alarm to Enigma R (wersja przed unijna) z funkcją antyporwaniową firmy Audiomax, Kierunkowskazy są obsługiwane bezpośrednio przekaźnikiem wbudowanym w alarm.

  Czy ktoś z forumowiczów ma pomysł jak to ze sobą połączyć?
 • #2
  wiesiekj
  Level 28  
  Spróbuj przekaźnikiem, ale do końca nie będzie to dobrze działać.
 • #3
  ego00
  Level 11  
  możesz uszczegółowić, bo nie zrozumiałem jak to sobie wyobrażasz a tym bardziej jakie będą niekorzystne konsekwencje
 • #5
  ego00
  Level 11  
  przemyślenia po przeanalizowaniu schematu, który wystawiłeś: Wydaje mi się, że schemat nie wnosi nic nowego.Kierunkowskazy nadal są podłączone pod alarm bezpośrednio (czyli bez udziału złącza fabrycznego alarmu). Więc nadal lampki i głosniczek w wyświetlaczu będą głuche. Do tego nadal nie wiem jak wydobyć ujemny impuls z enigmy.

  Chyba że coś źle przeanalizowałem. Jeśli tak, to proszę naprowadź mnie.
 • #6
  ego00
  Level 11  
  > O Booooożeeee, taki problem zmienić + na - ? Słyszałeś o przekaźniku?

  Nie rozumiemy się. Zamiana + na - nie jest problemem. Chodzi o sygnał wyzwalający. Przekaźniki w alarmie włączają się i wyłączają co chwila a złączka alarmu fabrycznego do Renault działa że jak raz załączysz, to wszystko samo miga dopóki nie dotkniesz po raz drugi. Według mnie to dwa różne systemy. i takie wciąz jest moje pytanie. Jak to pogodzić ?

  Według mnie, podłączenie samego przekaźnika zamieniającego + na - do przekaźnika w alarmie nie rozwiązuje problemu, bo:

  1. kierunkowsazy będą migały nieregularnie.

  2. Prawdopodobnie zdarzy sie sytuacja, że przekaźnik w alarmie przestanie pracować a światła awaryjne będą nadal załączone, bo alarm nie kontroluje rodzaju sygnału (włączania i wyłączania) podawanego do świateł awaryjnych
 • #7
  GRafal
  Level 20  
  Pod wyjście syreny podłącz uniwersalny sterownik np. Testronika tak aby pojawienie plusa załączylo impuls przekaźnika, a zanik plusa załączy II przekaźnik wyłączający kierunki.
  Nie rozumiem o co Ci chodzi z wyświetlaczem i głośniczkiem?!
  Ps. Osobiście bym nie kombinował, tylko podłączył prądowo.
 • #8
  carrier
  Car alarms specialist
  W enigmie nie ma takich ekstrasów w alarmach analogowych, sterowanie sekwencyjne kierunkowskazów ma np. tytan ds300r. Możesz z enigmą pokombinować podłączając inwerter canowski, ale tylko + - i kierunki, inwerter zamieni ci konwencjonalny sygnał kierunkowskazów na sygnał sekwencyjny, czyli masa na rozpoczęcie migania i na zakończenie. Oczywiście to rzeźba.
 • #9
  GRafal
  Level 20  
  Są w ogóle takie inwertery które by zamieniły pulsujące +12 na parametryczną kontrolę kierunków???
  Jeden przewód i tak musiałby być dołączony lini żarówek, aby monitorować czy miga... a w Scenicu nie ma CAN-a przynajmniej z danymi dla alarmu, (niema do niego ds400)
 • #11
  GRafal
  Level 20  
  Sprytne urządzonko...
  Ps. jak byś mógl napisz mi na pw. ile to kosztuje dla inst.
 • #12
  ego00
  Level 11  
  Do carrier
  A ile taki inwerterek kosztuje do detalisty i gdzie go można zakupić, bo na googlach i allegro nie widać ?

  Do GRafal
  >Nie rozumiem o co Ci chodzi z wyświetlaczem i głośniczkiem?!

  Rozmawiamy o Scenicu II a nie o Sceniku I phase II. Scenic II nie posiada zegarów, tylko jeden duży wyświetlacz, w którym jest zawarty licznik, prędkościomierz, obrotomierz, wszystkie lampki, wyświetlacz radia i wspomniany głośniczek

  >a w Scenicu nie ma CAN-a przynajmniej z danymi dla alarmu, (niema do niego ds400)
  W Scenicu II jest CAN

  Znalazłem schemat podłączenia Enigmy R do Scenica II po CAN, ale dla alarmu z softem z dnia 25.03.2006 (schemat na dole postu)

  W związku z poniższym schematem przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Może nawet jest on najprostszy ze wszystkich
  Sprawdziłem, że moja Enigma jest oparta na mikrokontrolerze PIC16. Myślę, ze producent zmienia tylko oprogramowanie nie ruszając fizycznej konstrukcji urządzenia.

  W związku z czym czy ktoś próbował przeprogramować mikrokontroler alarmu np. na soft z wersji > 25.03.2006 ?
  Kolejne pytanie brzmi czy są dostępne gdzieś wsady bo na elektrodzie ich nie ma?