Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor polowy BUZ10 - rezystancja na bramce?

kamil_big 17 Sie 2008 10:06 6370 11
  • #1 17 Sie 2008 10:06
    kamil_big
    Poziom 9  

Witam,

jestem w trakcie budowy pastucha elektrycznego opartego o mikrokontroler atmege8 i cewke samochodowa, ale tutaj natrafiłem na niewielki problem: czy w tranzystorach polowych daje się jakieś rezystory ograniczające prąd na bramce? Wiem, że steruje się nimi właśnie napięciowo, a nie prądowo, ale jestem ciekawy czy w praktyce daje się jakieś. Ja nigdy nie dawałem, dopiero teraz się zacząłem zastanowiać i chciałem się zapytać o zdanie bardziej doświadczonych ode mnie.

Pozdrawiam

0 11
  • #2 17 Sie 2008 10:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 17 Sie 2008 10:55
    Quarz
    Poziom 43  

BUZ10 -> N - CHANNEL, 50V - 0.06Ohm - 23A, TO-220 STripFET MOSFET, ZOBACZ, pójdzie z "dymem" natychmiast... 600V plus mocny na 500V transil to jest to... :!: :idea:

0
  • #4 17 Sie 2008 11:05
    kamil_big
    Poziom 9  

O to chodziło, czy te 100 omów ma być między nóżką mikroprocka a bramką??

Dodano po 2 [minuty]:

Ja wiem,że on ma do 50 V, ale zasilam mój układ 12V z zasilacza i cewką samochodą zmieniam na wyższe napięcie, więc powinno styknąć.

0
  • #5 17 Sie 2008 11:10
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 17 Sie 2008 11:41
    Quarz
    Poziom 43  

elektrit napisał:
    A wziąłeś pod uwagę potężną SEM jaka powstaje w chwili kluczowania cewki?
    Zaręczam cię że amplituda przepięcia po stronie pierwotnej cewki przekroczy 400V
    Dokładnie, przecież tam jest w indukcyjności cewki L zgromadzona energia pola magnetycznego Em związana z przepływem przez nią prądu I zależnością:
    Em = L•I²/2,
    dalej indukcyjność to takie elektryczne "koło zamachowe" co to nie znosi nagłych zmian wartości płynącego przezeń prądu - Warunki Komutacji - dlatego też jak przerywa się obwód z indukcyjnością to - z powodu jak wyżej - cewka indukcyjna chce zachować ciągłość płynącego przez nią prądu, ale przy otwieraniu styku rośnie jego rezystancja Rs - a Prawa Elektrotechniki są nieubłagane i tu też obowiązują - wobec tego musi również rosnąć wartość napięcia Us na otwieranym styku:
    Us = I•Rs.
    Skoro wartość prądu I (przez chwilę) ma stałą wartość a rośnie wartość Rs to musi rosnąć wartość napięcia samoindukcji Us - która tu na dodatek dodaje się do wartości napięcia zasilania.

O użyciu, do tego celu, cewki zapłonowej od silnika benzynowego było już napisane na tym Forum wielokrotnie - poszukaj sobie korzystając z forumowej wyszukiwarki, zobacz TAM.

P.S.
    Cytat:
    Witaj Quarz!
    Twoja wiadomość wysłana na forum elektroda.pl została zgłoszona do moderatorów przez jednego użytkownika
    forum. Jest to tylko wyrażona opinia użytkownika forum, może być poprawna lub błędna - o tym zadecyduje
    moderator, który może, ale nie musi podjąć interwencje. Być może uda się Tobie poprawić wiadomość przed
    ingerencją moderatora.
    Link do wiadomości:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5446555#5446555
    Data zgłoszenia: 20:22:01 2008-08-22
    Opinia użytkownika:
    ==========
    Wyjątkowo szkodliwe to jest anonimowe donosicielstwo za plecami zamiast rzeczowej merytorycznej dyskusji ...
    jestem ciekaw skąd takie nawyki, z poprzedniego systemu ????

Już ktoś namierzył, że donosów było sporo ponad 1000, może tak trochę dać odetchnąć Szanownym Moderatorom a
    odpowiadać (KULTURALNIE) normalnie na Forum ????
    ==========

Moja odpowiedź na powyższe: PLONK

0
  • #7 17 Sie 2008 11:57
    kamil_big
    Poziom 9  

Ok, teraz już rozumiem, czego mam się bać. A czy mógłby ktoś odnieść się jeszcze do umieszczenia rezystorów na moim pseudoschemacie?? Czy o to chodziło??

Dziekuje za pomoc.

0
  • #8 17 Sie 2008 12:01
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 18 Sie 2008 14:16
    kamil_big
    Poziom 9  

Nie mam narazie takiego tranzystorka ale mam za to inny, tez wytrzymujący wysokie napięcie. Nazywa sie K3067 tutaj są jego datasheet'y http://www.datasheet4u.com/download.php?id=527138 i z tego co widziałem wytrzymuje więcej niż IRP... No ale napięcie załączenia wynosi 30V więc połączylem go w układ darlingtona z BUZ10 i mam nadzieje, że będzie działać. Mam jedynie problem z umieszczeniem kondenstaora ( nie wiem czy w dobrym miejscu jest, czy może ma być równolegle z uzwojeniem pierwotnym??) i doborem jego pojemności. Mogłby mi ktoś skomentować schemat i podpowiedzieć jaki kondensator mam wlutować. Taki który był przy tej cewce samochodowej będzie odpowiedni??
    PS. Prosze o konkretną pomoc, a nie linki do wyszukwarki w elektrodzie , bo są tu tylko schematy fabrycznych elektryzatorów, a z takich cięzko jest mi wyciągnąć z nich odpowiednie wnioski, w końcu mamy tu do czynienia z wysokim napięciem i pomyłka będzie mnie kosztowała życie, lub co gorsza ponowne lutowanie układu :):)

http://www.datasheet4u.com/download.php?id=527138

Dodano po 13 [minuty]:

0
  • #10 21 Sie 2008 22:15
    szumu
    Poziom 12  

Czy moge spytac dlaczego konieczny jest ten stosunkowo delikatny pull-down? Jaką funkcję ma on pelnic?

0
  • #11 22 Sie 2008 18:37
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Układ wg podanego schematu nie zadziała ! ! Brak jest obwodu dla prądu stałego.

Jako C2 można użyć kondensatora samochodowego włączanego równolegle do przerywacza (w starszych modelach).

Układ jest wzorowany na układzie zapłonowym w samochodzie. W momencie wyłączenia tranzystora kondensator C2 z indukcyjnością uzwojenia pierwotnego cewki zapłonowej tworzy szeregowy układ rezonansowy podbijający napięcie.
    Bez kondensatora C2 układ będzie dawał wąskie impulsy w momencie wyłączania tranzystora.

Tranzystor T1 ma ma maksymalny prąd drenu 20A (80A w impulsie) więc spokojnie zniesie rozładowywanie C2.

C1 zapobiega sytuacji włączenia tranzystora T1 na stałe przy zawieszeniu procesora.

Dz1 zabezpiecza bramkę tranzystora przed przebiciem zbyt wysokim napięciem.

Transil X3 może też być na napięcie 15V.

Powinno zadziałać - impulsy WN pojawiają się przy wyłączaniu tranzystora.

0
  • #12 11 Wrz 2008 22:28
    kamil_big
    Poziom 9  

Bardzo dziekuję za schemat, jest naprawde super zrobiony i następnym razem z niego skorzystam, bo napewno będe jeszcze kilka razy robił takie urządzenie na potrzeby mojego brata. Jako że nie miałem przez jakiś czas internetu nie mogłem z niego skorzystać i zbudowałem inny układ bez mikroprocesora, lecz z ne555. Działa, jest już w użytku, lecz nie do końca rozumiem jak:) Już napewno nie będe go przerabiał i pytam tylko z ciekawości co w nim gra nie tak. Jest to układ z tej strony: http://www.geocities.com/capecanaveral/lab/5322/fbt2.htm.. Mam troche pozmieniany ten układ, troche inne wartości, tak aby odpowiadały moim wymaganiom, i inne tranzystory(irf 540 albo 640, nie pamiętam już)) z tej racji, że nie otrzymałem tego co chiałem w sklepie elektroniczym. I kiedy zamiast cewki podłączam zarówke na 12V wszytko gra jak należy . Mam częstotliwość zmienna od ok 0.25 Hz do 4 Hz i ze zmiennym wypełnieniem, tak by czas świecenia( iskry) był możlie krótki . ale jak podłączam cewke to częstotliwość nagle wzrasta i najwolniejsze iskry to około 2Hz . Sytuacja normuje się, kiedy szeregowo włączam z cewką żarówkę , ale niestey wtedy tracę i to bardzo na długości iskry, jest słaba. Czyżby chodziło o to( mówie teraz o normalnej pracy, czyli bez żarówki) , że tranzystor nie nadąża rozładować prądu z cewki i pracuje na jakimś przebiciu??

0