Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaup London RDM 43 szumi tuner, nie gra kanał, wyświetlacz

dualkoza 17 Sie 2008 16:16 1011 6
  • #1 17 Sie 2008 16:16
    dualkoza
    Poziom 9  

1. Jak naprawić wyświetlacz, który gubi segmenty. Wyświetlacz jest na taśmie i tutaj jest cały problem :/
    2. Radio łapie sygnał RDS i znajduje radia, słychać muzykę słabo bo głownie zagłusza ja szum :/
    3. Jeden kanał od głośnika nie gra

Wiem, że każdemu nasuwa się myśl po co taki szrot naprawiać, ale dla początkującego elektronika to dobry produkt do eksperymentowania.

Chętnie wysłucham Waszych rad i postaram się je zastosować w praktyce :)

Moderowany przez Tomek Włodarczyk:

Zmieniłem temat reg. 11. Faktycznie trochę dużo tych usterek, nie można zmieścić w temacie!

0 6
  • #2 17 Sie 2008 16:30
    brofran
    Poziom 37  

Odnośnie punktu 2 . W moim przypadku powodem słabego poziomu głosu były suche kondensatory w torze audio o wartości 4,7 µf. Po ich wymianie radio zagralo poprawnie . Jeśli chodzi o wyświetlacz to tylko wymiana taśmy cię ratuje. Na każdy głosnik też chyba sygnał leci poprzez oddzielny kondensator - zatem należaloby je sprawdaić - ale tego już na 100% nie jestem pewien.

0
  • #3 17 Sie 2008 16:32
    djlj24
    Spec od car audio

Taśmę bardzo dobrze leczy kolega MelJey. Samemu jedną sztukę to raczej mało opłaca się naprawiać.
    Problem z odbiorem - zacznij od wymiany elektrolitów SMD - po 15 latach pociekły i zdrowo śmierdzą powodując różne problemy.
    To radio wcale nie jest szrotem - wygrało wiele ważnych rankingów i jest tej klasy co najwyższe modele Alpine. Ale wiem, że dzisiaj niewiele osób to interesuje. Sam sobie powoli taki model też odbudowuję do kolekcji (w zasadzie już nawet mam komplet tylko pozostaje wymiana elektroliów w wolnej chwili bo także FM mi przycichł).

0
  • #4 17 Sie 2008 19:44
    dualkoza
    Poziom 9  

No właśnie wiem ze model jest wart uwagi !! Pomińmy zatem motyw wyświetlacza, a zajmijmy się pkt 2 i 3. Otwierając radio widzę 6 niebieskich elektrolitów w tym 4 obok siebie. Wszystkie wyglądają na sprawne (nie widzę wycieku ani wybrzuszeń) "suche kondensatory w torze audio o wartości 4,7 µf", "zacznij od wymiany elektrolitów SMD" gdzie one są, które to kondensatory bo te co wskazałem nie są wykonane w tech. SMD. Mówicie o tych samych tylko inaczej to ujęliście ?? Znaczy się wiem jak wygląda kondensator SMD, ale ich jet tyle na płycie głównej radia ze nie wiek który odpowiada za co i jka je sprawdzić czy są uszkodzone ??

Sorry ze zadaje może zbyt banalne pyt. ale teoria szkolna to za mało, a nie ma kto mnie nauczyć praktyki.

0
  • #5 17 Sie 2008 20:50
    djlj24
    Spec od car audio

Podgrzej końcówki tych elektrolitów i poczujesz, który jest do wymiany. Zwykle żywot najszybciej kończą te na najniższe napięcie ale ponieważ są tanie to wymieniam wszystkie jak leci. Koszt naprawy mały, trochę roboty co prawda jest ale kolejne lata pogra. I nie stosuję takich SMD tylko małe przewlekane - odpowiednio ukształtowane da się ładnie zamocować i są trwalsze (i tańsze).

0
  • #6 17 Sie 2008 23:31
    dualkoza
    Poziom 9  

Czyli po wymianie wszystkich kondensatorów SMD na płycie głównej oby dwa pkt awarii w moim radiu powinny zniknąć :) Dziwne ze szumiącemu tuner'owi jak i niesprawnemu kanałowi winne są tylko i wyłącznie kondensatory. Jeśli jest tak jak mówisz, że kondensatory te są tanie, wyminie wszystkie jak dostane w elektronicznym i zobaczę czy faktycznie pomogło.

0
  • #7 18 Sie 2008 10:27
    djlj24
    Spec od car audio

Problem tych kondebnsatorów nie leży w braku pojemności a po w upływach czyli w pewien sposób powodują one zwarcie o niekontrolowanych parametrach to powoduje szum, trzaski i inne niespodzianki. Dodatkowo wyciekający elektrolit powoduje korozję na płycie co także wpływa na odbiór.

0
  Szukaj w 5mln produktów