Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz stabilizowany 12V 60A do wzmacniaczy samochodowych

17 Sie 2008 16:20 20055 29
  • Poziom 20  
    Witam!!!
    Wiem że temat był kilka razy poruszany ale potrzebuje zasilacz do wzmacniaczy samochodowych. Posiadam transformator troidalny co po wyprostowaniu daje 20V przy 60A i potrzebuje te napięcie obniżyć i wystabilizować.

Prosze o jak najszybszą pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    No to musisz zejść z 20 na 13,8V a te 60A to znamionowe trafa czy też już skorygowane? Jeśli trafa to wydajność ciągła to 42,4A - i tak dużo. Bateria kondensatorów do tego to będzie jakieś 43-50mF/25V a na straty pójdzie nawet 260W przy pełnym wykorzystaniu. Zazwyczaj na takie coś wystarczą zasilacze 10-20A więc może zainteresuje cię zestaw Nord elektronika http://www.cyfronika.com.pl/kitynplus/ne100.htm lub http://www.cyfronika.com.pl/kitynplus/ne100a.htm z tą różnią, że warto by dać inne tranzystory mocy np w obudowie TO-3 i nawet mniejszej ich liczbie - efekt zawsze będzie lepszy niż dla TO-220. Nie jest wykluczone, że może być lepsza przetwornica - zdecydowanie lepsza sprawność.
  • Poziom 20  
    Witam
    A nie lepiej podzielić wtórne tego transformatora na 2 symetryczne uzwojenia i połączyć je równolegle?, dałoby to wtedy jakieś 100A przy 13-14V po filtracji.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    Dodaj jeszcze słownik. Ile te uzwojenia mają wydajności? Po 15ACA czy 21,2ACA?? Można by wykorzystać jedno lub dwa (równolegle) do zasilania nawet kilku radioodbiorników samochodowych i to wyższym napięciem (13,5-14V) - mniejsze straty na stabilizatorze i jakoś tam lepsze możliwe osiągi wzmacniaczy. Ten kondensator może być jeśli ma dostateczne napięcie pracy. Całym problemem jest to nieszczęsne 60A jak piszesz. Element regulacyjny się rozbuduje, będzie dość duży i będzie wymagał selekcji elementów dla równomiernego rozkładu obciążenia nie zapominając o sporym wkładzie finansowym, jeżeli nie masz już na stanie np radiatorów.
  • Poziom 42  
    Tylko jak to się ma do tytułowych 12V 60A?
  • Poziom 42  
    Tytuł wątku jest tak trudny do przeczytania ze zrozumieniem?
  • Poziom 42  
    Amatorsko i prawidłowo technicznie taki zasilacz jest prawie niemożliwy do wykonania... Po kolejne po co stabilizowany?
    Stabilizator liniowy przy 15V z trafa to ponad 19V za filtrem. Dajmy 13,8V na zasilanie wzmacniacza to dostaniesz 320W mocy strat w stabilizatorze...
    Do testowania to akumulator żelowy 40Ah zbuforowany prostownikiem, do ciągłego grania na samochodowym wzmacniaczu z sieci 230V to... Było już i to mnóstwo tematów - każdy sprowadza sie do stwierdzenia że jest to nieopłacalne.
  • Poziom 1  
  • Poziom 42  
    Dla znającego temat ie ma co malować, dla amatora nawet schemat nic nie powie. Parametry tak się rozjeżdżają przy wzroście temperatury że opory emiterowe nie zawsze skompensują zmiany. Na chwile zadziała, po dłuższej pracy zrobi sie zwarcie w najsłabszym tranzystorze i wzmacniacz odejdzie... Ponawiam pytanie - po co stabilizacja do wzmacniacza mocy?
    Poza tym kolega podał budżet - 100pln. Tyle to trza dać za 80A mostek z radiatorem. A kondensatory? A kable?
    A bezpieczniki, obudowa, soft start do trafa?
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    A może lepiej na mosfetach? mniejsze straty na cieple.
    A można by przerobić tamten układ który jest na mosfety.
    Alboznacie zamiennik tego tranzystora w obudowie TO-220
  • Poziom 43  
    Obudowa TO-220 to tak do ok 20W strat w praktyce więc tutaj w zasadzie nie ma jej gdzie dać Jedyne warte uwagi to TO-3, TOP-3, TO-247, TO-218 i im podobne. Odniosę się do nemo07: mianowicie pewnie o coś takiego Ci chodzi, choć zamiast 2N3055 napisałem KD (jakoś lepiej mi tu pasuje), regulację napięcia dodałem i tak dość prostą. Dalej dodałem ograniczenie prądowe z charakterystyką foldback (tylko w jednej gałęzi, lepiej by pewnie było na każdej) - przy 12V ma puścić te 6A a przy zwarciu tylko 2A więc straty przy spektakularnym zwarciu będą dużo mniejsze. Wymagało to zwiększenia rezystorów emiterowych i niestety podciągnęło to moc tych rezystorów do 15W. 12V powinno jeszcze nadal udać się otrzymać.
    zasilacz stabilizowany 12V 60A do wzmacniaczy samochodowych
  • Poziom 43  
    Albo jedynie odwinąć trochę z wtórnego, wyprostować o ile jest czym i dokupić kondensator(y).
  • Poziom 23  
    Jeśli ma to być zasilacz liniowy to będzie ogromny grzejnik (dosłownie) . Potrzeba radiatora ok 3-4kg o kształtce do chłodzenia tunelowego plus porządny wentylator i jeszcze garść tranzystorów i kondensatorów. Najlepiej zbudować zasilacz impulsowy. Już niedługo uruchamiam swój 12V/100A a wszystko znajdziecie tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic577776.html
    Trzeba przełączyć generator na jedną fazę bo mamy niskie napięcie na trafie i powinno być ok.
  • Poziom 1  
  • Poziom 43  
    Ta literówka dotyczy jednej gałęzi, więc na każdą normalnie przypadnie 6A a przy zwarciu 2A i taka sama moc strat jak przy normalnej pracy z pełnym obciążeniem. Te 0,15oma to dało by limit na jakieś 4A (zwykły ogranicznik) co da więcej gałęzi z tranzystorami mocy i w przypadku zwarcia jakiś kilowat do rozproszenia więc w sumie tylko dla tego pokusiłem się na foldback chcąc zachować te max 60A wydajności dla całości.
  • Poziom 1  
  • Poziom 23  
    A co jeśli jakiś tranzystor dostanie zwarcia... wtedy wtórne z trafa będziemy mieli na wyjściu zasilacza. Przydało by się jakieś zabezpieczenie nadnapięciowe na wyjściu bo myślę że tak wydajnym zasilaczem nie testuje się wzmacniaczy za xx zł tylko o wiele więcej, typowe tranzystory w przetwornicach we wzmacniaczach powinny wytrzymać wyższe napięcie ale w części wzmacniacza odrazu padną dostają zwarcia i potem leci przetwornica wzmacniacza bo ma zwarcie na wyjściu, chyba że wzmacniacz jest na przekaźnikach z detekcją ac na wyjściu wzmacniacza. Lepiej "zaszczepić" się przed "chorobami wieku dziecięcego" tego zasilacza
  • Poziom 27  
    Jeśli dobrze odczytałem intencje autora to zasilacz będzie służył do "odpalania" wzmacniaczy samochodowych.
    W związku z powyższym, nie lepiej kupić 12 V akumulator samochodowy :)? Ja kupiłem swego czasu do uruchamiania rozmaitych "cacek samochodowych" dwa akumulatory 12V/34Ah ( nowe w promocji po 95 PLN) i problem dużych prądów mam z głowy :). Wygoda też duża gdy potrzeba instalacji 24 V.
  • Poziom 1  
  • Poziom 20  
    A gdybym chciał zasilić taki wzmacniacz jak JBL A6000Gti na pełnej mocy to myśle że ten zasilacz z allegro nie pociągnie......