Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacze telewizyjne i ich liczba w sieci tv kablowej

17 Aug 2008 17:01 3976 6
 • Level 12  
  Witam

  Kontynuując dylematy młodego operatora TV kablowej mam trzy pytania, problemy z którymi nie mogę sobie poradzić, z braku wiedzy i doświadczenia.

  Problem 1
  Zakładając, że mamy taką sytuacje, jak na rysunku poniżej:
  Wzmacniacze telewizyjne i ich liczba w sieci tv kablowej
  Najprościej można powiedzieć, że sygnał analogowy (42 programy) ze stacji czołowej (SC) do Abonenta (A) dostarczany jest za pośrednictwem 5 wzmacniaczy Amigo bez kanału zwrotnego. Na końcu abonent podłączony jest za pomocą multi tap’u. Przykład opisuje na wzmacniaczach Amigo ze względu, że prawie wszyscy stosują te wzmacniacze…

  Zgodnie ze specyfikacją wzmacniacza Amigo, maksymalny sygnał wyjściowy dla 42 programów to 102dB, ale z tego względu, że w kaskadzie jest 5 wzmacniaczy, to aby nie było zakłóceń nielinearnych sygnał wyjściowy wszystkich wzmacniaczy należy obniżyć o 7dB, czyli 102dB – 7 dB = 95dB. I teraz aby obliczyć maksymalny sygnał wejściowy podawany na wejście wzmacniacza wyliczymy w taki sposób 95dB – 30dB = 65dB, czyli sygnał o poziomie 65dB powinienem wpuszczać na każdy ze wzmacniaczy połączonych w taki sposób jak na przedstawionym przykładzie, dobrze myślę?? Jeśli taki niski sygnał będę wpuszczał na wzmacniacze, to nie wproszą mi się jakieś zakłócenia z zewnątrz, nawet przy uziemionej instalacji??

  Mam problem ponieważ po 4 wzmacniaczach jakość programów jest znośna, ale dokładając jeszcze jeden wzmacniacz, to kilka programów jest paskudnych, tak jakby któryś wzmacniacz był przesterowany. Problem ten występuje nie na wszystkich telewizorach, ale występuje i to mnie denerwuje. Podmieniałem wzmacniacze na inne ale to nic nie pomogło. Sygnał jaki wpuszczam na wzmacniacze (wszystkie to telmor) to rzędu 67-68dB (WMX-817 daje 100dB dla 42 programów a jego wzmocnienie to 31dB). Przeniosłem program na inną częstotliwość, podmieniłem modulator i nic nie pomogło, mogłem podmienić jeszcze tuner, ale coś mi się zdaje, że to będzie problem związany ze wzmacniaczami, a zanim obniżę sygnał o kilka dB to jeszcze się upewnię pisząc tutaj.

  Ile najwięcej macie wzmacniaczy w kaskadzie i czy też obniżacie to wzmocnienie w zależności od ilości wzmacniaczy?? Ja w najdalszym miejscu sieci mam w szeregu 7 wzmacniaczy, to jak zimniejsze sygnał zgodnie z teoretycznymi wskazówkami to na wyjściu wzmacniaczy zamiast 100dB będę miał ledwo 90dB.

  Problem 2

  Jakie myki stosujecie, aby wasza siec TV kablowej nie przysiadała podczas dużego obciążenia? W dzień jak jest mała liczba odbiorców to wszystko ładnie chodzi, a wieczorem jak siedzi pewnie dużo ludzi to kilka programów przysiada, lekkie śnieżenie, co może oznaczać, że za słaby sygnał, ale jak go podniosę to się wzmacniacz przesteruje i tak źle i tak niedobrze, więc jak? Nie robiłem jeszcze porównań wartości sygnału w dzień i wieczorem na główniejszych kablach, ale może to rozwiałoby moje wątpliwości, lub zastosowanie wzmacniaczy dystrybucyjnych z automatyczną regulacją wzmocnienia rozwiązałoby ten problem, ale lepiej zapytać osób z doświadczeniem :)

  Problem 3

  Panowie, jakiej firmy stosujecie wzmacniacze dystrybucyjne? Budynkowe to wiem, że Amigo a dystrybucyjne? Też Victor czy coś innego, oczywiście liczę się z kosztami

  Pozdrawiam i dziękuję za każdą nawet najmniejszą sugestię.
 • Level 15  
  Witam wzmacniacze Amigo to są dobre ale nie do tvk a do zwykłej instalacjiantenowej,lepiej zastosowac wzmacniacze whx 822 lub whx 925 albo lambda pro20 Vectora natomiast na magistrale to polecam Game lub Betę też Vectora i spokojnie przy prekorekcji od 5 do 7dB bardzo ładnie te wzmacniacze sie zachowuja przy poziomie wyj 100/105 dB ja tak ustawiam sobie siec we Wrocku i nie mam problemów .W wieżowcach zamiast wzmacniaczy budynkowych mam zamontowane bety vectora i ustawiam je na 100/1005dB i obraz jest czysty przy 60 kanałach tv i nie stwierdziłem żadnych problemów ze śnieżeniem tv po obciążeniu sieci wieczorem.W kaskadzie mam zapietych max 4do 5 wzmacniaczy.Pozdrawiam Przemo Multimedia Polska
 • Level 12  
  Witam i dziękuje za odpowiedź

  Czyli wniosek taki, że trzeba stosować mocniejsze wzmacniacze, tak aby nie odczuć tej straty mocy przy zachowaniu wszelkich zasad związanych z korekcją wzmocnienia wzmacniaczy w zależności od ilości kanałów i wzmacniaczy w kaskadzie. A jeszcze tak z ciekawości zapytam, jakie stacje czołowe stosujecie w swojej sieci. Też Vector? Ale pewnie coś z wyższej półki:)


  Pozdrawiam
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Dziwi mnie tylko fakt tylu wzmacnaiczy szeregowych.

  Przeciez Magistrala TV Kablowa ma stały ( powinna mieć ) poziom sygnału w funkcji czestotliwości ( kanałów ).

  A może by tak : sygnał z magistrali podłączyć równolegle do wzmacniaczy tak aby na wyjściu tych wzmacniaczy ( przy obciążeniu uzytkowników ) i po rozgałęźnikach , poziom sygnału był stały.

  Innaczej NIE szeregowo tylko Równolegle . :|

  Pozdrawiam.
 • Electrician specialist
  Witam

  Piszesz, że stosujesz 7 wzmacniaczy Amigo w kaskadzie - to błąd, ponieważ są to wzmacniacze budynkowe (końcowe) i tam powinieneś je wykorzystywać .
  Oczywiście są to typowe wzmacniacze szerokopasmowe dla TV kablowej, (w instalacjach antenowych indywidualnych nie powinny być stosowane, ale także się sprawdzają)

  cbshogun - pracujesz w Multimedia i takie rzeczy wypisujesz ???
  http://www.vector.com.pl/article/33628_AMIGO_P_wzmacniacz_budynkowy.htm  :arrow: bocian_rz

  Temat dystrybucji programów TVK w sieci kablowej nie jest prosty. Spróbuje na początek poszukać kilka linków z tego forum, wiadomości często się już przewijały, mógłbyś także odszukać posty kolegi "kondensator" .
  To co opisujesz - czyli pogarszanie odbioru wraz ze wzrostem włączanych odbiorników, może świadczyć o zastosowaniu złych elementów całej sieci (słabej jakości) błędach w jej wykonaniu, nie staranności połączeń, złych złącz itd. Trudno na odległość wskazać te miejsca, w zależności od możliwości technicznych, finansowych należałoby stopniowo modernizować całą sieć.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic447890.html
  tutaj na temat sygnału w stosunku do odbiorników TV najlepiej polecam posty Jerzego
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4793710&highlight=#4793710

  o wysterowaniu wzmacniaczy :

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4781101&highlight=#4781101

  Pozdrawiam

  Dodano po 25 [minuty]:

  Znalazłem tutaj:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5451661#5451661

  tu już jest raczej wszystko ;)
  pzdr
 • Level 12  
  Witam

  Z tymi AMIGO to podałem tylko przykład, ponieważ w moim mieście nie ma tych wzmacniaczy w sklepach i dosłownie wszędzie w sieci czy to w magistrali czy to gdzieś na końcu to WMX-817 i WBX-817 i dlatego tak pytam o te wzmacniacze dystrybucyjne jakie stosujecie, aby to wszystko systematycznie ściągać i wsadzać to co ma być i być pewnym, że ten zakupiony element jest sprawdzony przez wielu i jest dobrej jakości :) Jako budynkowe (końcowe) wzmacniacze postaram się wsadzać AMIGO, a dystrybucyjne to pewnie też jakiś VECTOR się wsadzi, ale muszę się upewnić że to dobry wybór.

  No nic będę czytał dalej może mi się coś wyjaśni i rozjaśni.

  Pozdrawiam
 • Level 2  
  Miejsca trochę mało, ale mocno upraszczając : kaskadując wzmacniacze walczymy z wieloma zniekształceniami/zakłóceniami sygnału. Intermodulacjami które są tym większe im wyższy jest poziom na wyjściu (ale również wejściu!) wzmacniacza. Szumami których z grubsza poziom wynosi : poziom wejściowy (ale za tłumikiem i korektorem !!!) + współczynnik szumów wzmacniacza +2dB. Odbiciami w linii (dopasowanie kabla, wejść/wyjść elementów). Nierównomiernością charakterystyki przenoszenia (wszystko!!!) . Zakłóceniami zewnętrznymi. Wszystko to narasta w kaskadzie wzmacniaczy. Generalnie przy kaskadowaniu należy stosować wzmacniacze tzw. magistralne tj. takie o bardzo równomiernej ch-ce częstotliwościowej, wysokim dopuszczalnym poziomie sygnałów wyjściowych (np.115dB dla 42 kanałów) , w miarę niskimi szumami (w miarę , bo stopnie wejściowe tych wzmacniaczy muszą sobie radzić z poziomem 80dB-85dB) i niezbyt dużym wzmocnieniu!!! Wzmacniacz przeznaczony do kaskadowania ma wzmocnienie 21-28 dB . Im mniejsze wzmocnienie tym dalej od szumów wejście i dalej od zniekształceń wyjście i większy zasiąg sieci. Teoretycznie podobno maksimum jest przy wzmocnieniu ok. 8 dB. Dodam że w jednej z sieci zaprojektowałem 22 wzmacniacze w kaskadzie i sieć kilkanaście lat DOBRZE działała. Z regulacją wczesnym latem i późną jesienią. Obecnie zastąpiona jest światłowodami tak że za odbiornikiem światłowodowym jest maksimum 1 wzmacniacz magistralny i jeden budynkowy, a czasem w budynku jest tylko odbiornik światłowodowy...Przebudowa wynikała z wymogów kanału zwrotnego (przepustowość, niezawodność). Ogólny wniosek jest taki że w danym miejscu należy stosować wzmacniacz o NAJNIŻSZYM wzmocnieniu zapewniającym wymagany poziom sygnału. Np w domu - 10 dB :)

  Dodano po 14 [minuty]:

  Co do obciążenia sieci przez abonentów. W prawidłowo wykonanej sieci takie zjawisko nie występuje. Abonenci sieci generalnie nie obciążają , bo to nie elektrownia:). Wszystkie elementy sieci prawidłowo wykonanej są na stałe obciążone impedancją znamionową 75Ohm a poszczególni abonenci są na tyle izolowani między sobą że sobie nawzajem nie zakłócają odbioru. W nieprawidłowo wykonanej sieci szeregowej ( gniazda o zbyt małym odsprzężeniu) czy też nawet przy sieci gwiaździstej w której zamiast dobrych końcowych odgałęźników zastosowano odgałęźniki o kiepskiej izolacji czy wręcz kiepskie rozgałęźniki lub w sieciach w których linie nie są 'pozamykane" impedancjami znamionowymi abonenci mogą się nawzajem zakłócać promieniowaniem z głowic telewizyjnych (heterodyny, częstotliwości lustrzane, szumy). Problem ten ostro występuje w sieciach z internetem i aktywnym kanałem zwrotnym : każdy abonent to potencjalne źródło zakłóceń które sumują się w najbliższym węźle, aż do karty w stacji.

  Moderated By c2h5oh:

  Temat z 2008 roku więc realia się zmieniły...
  Proszę zwracać uwagę na daty .