Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 48 multi problem odbioru silnego sygnału

17 Sie 2008 19:04 1781 10
 • Poziom 9  
  Mam alana 48 multi i jest problem odbioru silnego sygnału np.jeśli jadę z kumplem w małym odstępie od siebie to nie słyszę co on do mnie mówi, muszę przełączać na opcje lokal i skręcać pokrętłem. Co można z tym zrobić ?? Kumpel ma jakieś stare radio i słyszy normalnie.
 • Poziom 22  
  Witam...
  Wydaje mi się że jest to normalne zjawisko zatykania się radia przy dużym sygnale. Po to w tym alanie jest pokrętło RF gain lub przełącznik LOCAL/DX. Spróbuj z kolegą popracować z emijsą FM czy będzie taki sam efekt.
 • Poziom 9  
  sprawdziłem z kolegą i na FM jest wszystko ok, nawet na najczulszych ustawieniach słychać dobrze pytałem w serwisie to da się coś z tym zrobić, ale nie chciał mi powiedzieć co (sorki za zwłokę jestem tylko w weekendy)
 • Poziom 22  
  Witam ponownie...
  Dlatego rozwiązaniem jest emisja FM i oczywiście zmiana kanału na inny niż 19 - mniej zniekształconych sygnałów obierasz i sam nie zakłócasz rozmów na 19. Natomiast ja się zaczniecie z kolegą oddalać od siebie to wrócicie na AM-y (emisja AM). 73 SQ2MMV...
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  dziadekepj293 napisał:
  ...sprawdziłem z kolegą i na FM jest wszystko ok, nawet na najczulszych ustawieniach słychać dobrze...

  Problem polega na tym , iż radia te są konstruowane przez konstruktorów tak , aby jak najmniejszą elektroniką pokonać Prawo Telekomunikacyjne w EU (innaczej CEPT).

  Zastosowanie diod przełączających (D432) i ograniczających (D101 i D102) na wejściu odbiornika to Totalna Porażka dla samej części odbiorczej tego (i innych) odbiornika.
  W przypadku silnego sygnału w odbiorniku (np. 4Waty w odległości 20metrów) na poziomie około 1Vpp , to diody D101 i D102 po prostu "wykonują" ograniczenie i wstępną detekcje sygnałów powyżej 0,7Vpp dla AM-u. Jedynie tłumiki sygnału wejściowego lub wyłączenie D101 i D102 , są w stanie spowodować , że odbiornik może zdekodować sygnał Obwiedni Modulacji AM.
  W FM-ie , problem ten NIE istnieje , ponieważ emisja ta polega na Zmianie Częstotliwości Sygnału (a nie obwiedni) i nawet ograniczanie sygnału przez D101 i D102 jest wręcz pożądane (dla FM-u). Dlatego na FM-ie słychać jest poprawnie.

  Pozdrawiam.
  PS. To NORMALNE przy tego rodzaju Odbiornikach jak 48 multi. :cry:

  SQ2MMV to NIE jest Wyjście z Problemu. :cry:
 • Poziom 22  
  Dziwi mnie podejście niektórych osób - nie namawiam aby każdy miał styczność z lutownica i miernikiem bo prawdziwi elektronicy będą "kaszę z chlebem jeść" przy czym zaznaczam nie uważam się za elektronika "ach i ech", poza tym nie zawsze trzeba grzebać w czymś i modyfikować. Rozwiązanie które koledze podałem zostało sprawdzone i nie jest powiedziane ze za 3 dni nie będzie mnie ktoś holował kto nie będzie miał akurat ochoty na rozgrzebywanie radia tylko na przełączenie emisji. Emisja FM jest i jeszcze długo będzie dozwolona w Polsce i nic nie stoi na przeszkodzie żeby jej używać. Mój sposób i zarazem rozwiązanie jest banalnie proste i polega na poinformowaniu rozmówcy który oczywiście posiada emisje FM w swoim radiu CB o jej załączeniu. Jeżeli użytkownik CB-radia chce być na dostatecznym poziome wiedzy niech przeczyta instrukcje do sprzętu który własnie zakupił. Ja tak robię np z pralką i tosterem bo nie zajmuję się ale chce znać podstawy.
 • Poziom 9  
  dzięki wszystkim za pomoc moja wiedza jest jeszcze zbyt mała żebym sie zorientował o co chodziło w tych podpowiedziach (73 SQ2MMV..) jeśli może napisać coś więcej bądź jakieś inne rozwiązanie bym był wdzięczny pozdrawiam
 • Poziom 22  
  Kolego wystarczy stosować emisje FM - po to ona jest w tym radiu...
 • Poziom 27  
  po to jest rf gain, by obnizyc czulosc odbiornika i problem znika, mozna tez oddalic sie do np 50 metrow a nie jechac jeden za drugim hehe:)

  73!
 • Poziom 9  
  jeszcze raz dziękuje wszystkim którzy mi chcieli pomóc troszkę poczytałem problem z radiem pozostał ale 73 :-)
  dla tych co jeszcze nie wiedza o co chodzi to
  73 - pozdrowienia
  55 - powodzenia
  88 - ucałowania


  To temat zamykamy ?? [SP5ANJ]

  Moderowany przez c2h5oh:

  Zamykamy. Zgodnie z regulaminem, punkt 10.2.