Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co to za element? Zasilacz w PW-7020.

17 Sie 2008 20:14 1298 11
  • Poziom 30  
    Witam
    Na płytce zasilacza/końcówki we wzmacniaczu PW-7020 mam element wyglądający jak poniżej. Wklejam też fragment schematu w którym jest on zamocowany.
    Wlutowany jest pomiędzy emiter (szersza nóżka) a kolektor tranzystora T301 (dokładnie w jego miejsce). Sam tranzystor, jak i pozostałe elementy widoczne na schemacie nie istnieją (wiadomo, zmiany w trakcie produkcji, cięcie kosztów itp.)
    Pytam, bo mam w planach naprawę drugiego wzmacniacza, który tego elementu nie posiada i nie wiem, co kupić.
    Do czego może cały fragment układu widoczny na obrazku służyć?

Co to za element? Zasilacz w PW-7020.Co to za element? Zasilacz w PW-7020.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Dioda zenera na 16V.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Fragment tego układu to stabilizator napięcia zasilający przedwzmacniacz i stopień wejściowy (para różnicowa) końcówki mocy.
  • Poziom 30  
    Dzięki za odpowiedź, takiej diody jeszcze nie widziałem...
    Ciekawe czemu nie jest w miejscu na to przeznaczonym, tylko w miejscu tranzystora :|
    A ktoś się orientuje, do czego cały ten fragment służy i co daje ograniczenie go do jednej diody?
    Na schemacie widnieje dioda, jak mniemam na 15V (sądząc po oznaczeniu), w jaką lepiej się zaopatrzyć? 15 czy 16V?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Możliwe że, ze względów oszczędnościowych uprościli zasilacz wywalając tranzystor i stabilizacja jest na samej zenerce. I na 15V i 16V będzie dobrze, nie ma to aż takiego znaczenia. Ważne jest że dioda którą wskazałeś jest mocniejsza niż te standardowe więc lepiej by było dać taką jak była.
  • Poziom 27  
    Juz kolega napisał dioda sterując tranzystorem "robi" napiecie 16V potrzebne dla układy przedwzmacniacza .
  • Poziom 36  
    Ograniczenie tego układu do jednej diody daje oszczędność. Trochę mały ten fragment schematu.
    Wartość napięcia nie jest krytyczna, ale jeżeli chcesz to przerobić na układ z tranzystorem, to przy diodzie na 15V napięcie będzie podobne do tego co teraz, bo tranzystor wprowadza dodatkowy spadek (czyli w tym przypadku wzrost) napięcia o 0,7V.

Jednak za długo pisałem posta.
  • Poziom 30  
    Czyli przywrócenie stanu do wersji ze schematu powinno polepszyć, poprzez lepiej ustabilizowane napięcie zasilające przedwzmacniacza (i z tego co widzę przedwzmacniacza gramofonowego), osiągi całego wzmacniacza?
  • Poziom 27  
    No z pewnością tranzystor jest o wiele mocniejszy niż sama zenerka.
  • Poziom 34  
    Witam . Tranzystor jest "mocniejszy", ale to tutaj nie ma znaczenia . Zrób jak chcesz , ale nie będzie żadnych zmian w "osiągach".
  • Użytkownik usunął konto