Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wentylacja nawiewno-wywiewna z rekuperacją

ekmir 12 Mar 2010 10:43 23571 32
 • #31
  Chris_W

  Level 38  
  A jaki jest sens izolacji w wentylacji grawitacyjnej?
 • #32
  michcio
  Electrician specialist
  Zapewne chodziło o izolację kanałów WM, tylko jakoś się tak niefortunnie napisało... W innym wątku @dpol napisał:

  Quote:
  Co powiecie na Vitovent 300 Viessmann przy 150m3 poddasza (salon45m2 z antresolą12m2 i małe łazienka3m2 i sypialnia6m2) bo przy okazji czytam wasze wypowiedzi i wszystko odnosi sie do domów. Wiele osób jednak przymierza się do montażu tych systemów w poddaszach użytkowych.
  Cena jednak 25000 to zapora nie do przejścia bo to ma się przecież zwrócić. Ja mam ogrzewanie elektryczne i cały czas kombinuję jak zmniejszyć przyszłe rachunki za prąd. Czy jeśli dodatkowo będę chciał założyć małą jednostkę klimatyzacji w salonie to nie będę niepotrzebnie dublował instalacji bo może są takie produkty 2w1. całość przestrzeni jest w większości otwarta więc nie chcę z tego zrobić głośnej fabryki. Czy ma ktoś jakieś doświadczenia w małych przestrzeniach. Bo niby małe poddasze, ale prawie nie podzielone. Znalazłem także maty izolacyjne PYROGEL wykorzystujące nanotechnologie. Może użyć je do owinięcia rur doprowadzających dla zmniejszenia strat?
  Czy ktoś próbował tego rodzaju kombinacji?


  Więc odpowiem.

  Klimatyzator a wentylacja raczej nie mają ze sobą w tym wypadku nic wspólnego. Klimatyzator ma zamknięty obieg powietrza, także nie ma wpływu na wentylację.

  Centrali nie umieścisz przecież w salonie, tylko na strychu, także nie będzie żadnej maszynowni. W pomieszczeniu to tylko anemostat na suficie.
  Pamiętaj, że do centrali trzeba doprowadzić kanalizację żeby odprowadzić skropliny.

  Raczej nie ma sensu kombinować z jakimiś matami izolacyjnymi itd... Kanały ociepla się dokładnie 10-15 cm warstwą wełny mineralnej i okręca folią stretch. To jest świetne rozwiązanie i nie takie kosztowne.

  25.000 zł za wentylację i to małego domu to prawdę mówiąc... Sporo za dużo. Za tyle to można 2 domy przewentylować.

  Szukaj central z silnikami prądu stałego, bo zużywają bardzo mało prądu i nie buczą.

  Odzysk ciepła przy grzaniu prądem jest jak najbardziej wskazany. Są spore oszczędności. Ale pamiętaj przede wszystkim, że wentylacja mechaniczna to komfort, brak grzyba i świeże powietrze. Odzysk ciepła to tylko dodatek.
 • #33
  owocka
  Level 1  
  Czy ktoś poleca wymienniki ciepła z firmy Barbor?
  robią tez wersje w obudowie z króćcami do przyłączenia, wydaje mis ie być bardzo korzystną forma wentylacji z odzyskiem ciepła