Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pozycjoner Datcom AP 700 Plus nie wskazuje impulsów-obrotów

beryy 17 Sie 2008 20:35 2341 7
  • #1 17 Sie 2008 20:35
    beryy
    Poziom 9  

Posiadam pozycjoner Datcom Ap 700 i obrotnicę Langsattrack oraz tuner cyfrowy.Satelity ustawiałem ręcznie na pozycjonerze.W dniu wczorajszym obrotnica kręciła talerzem ale nie chodził licznik na pozycjonerze i zaraz się talerz zatrzymywał.Datcom wskazywał błąd Er2 co w/g instrukcji wskazuje na brak impulsów z silnika.Wszystko rozebrałem.Wszystkie przewody powtórnie podłączyłem w domu i dalej to samo .Obrotnica kręci przez chwilę w obie strony i po kilku sekundach przestaje wskazując Er2.Po zniknięciu błędu dalej kręci kilka sekund i tak może dojść do krańcowych końcówek i wtedy już silnik nie pracuje.Najbardziej denerwuje mnie brak wskazań obrotów na pozycjonerze i ciągłe zatrzymywanie się.Próbowałem za radą z adresu https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...9410&sid=c1a6d68a38ca56a649fdfbfd26e4b6d1
    i https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic635542.html\zewrzeć na krótko dwa kable od impulsatora przy podłączonym silniku i dalej to samo"Być może uszkodzeniu uległ kontaktorn, to taka rurka szklana w której są styki, które stykaja sie pod wpływem obracjacego się magnesu.
    Jak to sprawdzić - w prosty sposób. Odłącz dwa przewody ( impulsy )- nie od motoru. W to miejsce najlepiej podkręcić daw kabelki. I teraz wciskamy przycisk < lub > ( przydała by się druga osoba ) i jednoczesnie zwieramy te dwa przwodziki , które podkręcilismy do pozycjonera. w ten sposób symulujemy działanie kontaktrona. Antena powinna płynnie się przesówac i licznik powinien zacząć liczyć".
    Nic to nie dało i licznik nic nie liczy .
    .Nie wiem czy uszkodzeniu uległ pozycjoner czy obrotnica.Z tego co pamiętam jak kupiłem pozycjoner w sklepie to bez podłączenia do obrotnicy wskazywał przedziały licznika jak się go zerowało.Proszę o radę za którą będę bardzo wdzięczny.Szkoda mi trochę wyrzucać pozycjonera i obrotnicy bo tyle lat mi dobrze służyły.

0 7
  • #2 17 Sie 2008 20:56
    Preskaler
    Poziom 37  

Z opisu wygląda, że uszkodzony jest pozycjoner. Jeśli ręczne impulsowanie (szybkie zwieranie i rozwieranie kabelków prowadzących do kontaktrona) nic nie daje to wskazyje właśnie na uszkodzenie pozycjonera. Może jednak zbyt powoli impulsowałeś? Trzeba to robić jak najszybciej (kilka imp./sek.)!

0
  • #3 18 Sie 2008 07:37
    beryy
    Poziom 9  

Preskaler masz rację za wolno zwierałem kabelki od impulsatora.Rozkręciłem jeszcze całą obrotnicę i kontaktron(szklana rurka) jest cała.Sprawdziłem kontaktron miernikiem na brzęczyk i wskazuje na przerwę.Styki chyba się zwierają podczas pracy obrotnicy i wtedy będzie sygnał.Nie ma możliwości jego sprawdzenia jak silnik pracuje-brak dojścia.Jak go się sprawdza?Nie znam się na elektronice.Jak wysiadł pozycjoner to czy naprawa będzie opłacalna ?Nie mam pewności który element jest uszkodzony.

0
  • #4 18 Sie 2008 09:52
    Preskaler
    Poziom 37  

Jeśli teraz, przy szybszym zwieraniu silnik pracuje a kontaktron nie daje impulsów to sprawa jest stosunkowo prosta. Trzeba wyciągnąć z jakiegoś przekażnika kontaktronowego tą rureczkę i zamocować ją w impulsatorze a może tylko sam magnes się odkleił lub oddalił od rureczki? To działa tak, że na osi jest przyklejony (? przymocowany) magnes i podczas obracania przelatując koło rureczki udpycha lub przyciąga namagnesowane styki powodując kolejne ich zwarcia i rozwarcia. Posprawdzaj wszystko i powodzenia!

0
  • #5 18 Sie 2008 20:35
    beryy
    Poziom 9  

Wszystko sprawdziłem zgodnie z Twoją instrukcją i dalej jest to samo.Szybko zwierałem styki i brak wskazań licznika w pozycjonerze.Magnes jest bardzo dobrze zamocowany a rurka cała połączona z przewodami impulsatora.Nie mam takiej rurki aby dokonać wymiany.Jest to mała rurka o długości1,4 cm i postaram się ją kupić w sklepie (jak będzie) .Są kontaktrony o tym wymiarze w sklepach internetowych ale trzeba czekać.Raczej wątpię ,że przyczyną uszkodzenia jest rurka-kontaktron.Wzrokowo nie widać na niej żadnych uszkodzeń.Wcześniej pisałem ,że silnik jest dobry,normalnie kręci i po chwili staje a na pozycjonerze wyskakuje Er2 co w/g instrukcji wskazuje na:brak impulsów z impulsatora silnika1-osiągnięcie krańcówek mechanicznych-w/g mnie odpada 2-przerwa w obwodzie zasilania silnika-odpada silnik chodzi 3.uszkodzony impulsator -to chyba ta rurka i w/g mnie wzrokowo jest cała i dobrze przytwierdzona obok okrągłego magnesu,który prawidłowo jest zamocowany-bez żadnych luzów.Wobec tego mam pytanie jak sprawdzić tą rurkę tzn.czy jak zbliżę do niej jakiś magnes to styki powinny się zewrzeć bez podawania napięcia..Wcześniej pisałem ,że sprawdzałem ją miernikiem na sygnał dźwiękowy i ma przerwę w obwodzie.Chyba najprościej będzie podłączyć do kogoś pozycjoner aby dokonać jego sprawdzenia na innej obrotnicy.Trudno teraz znaleźć takiego znajomego.Technika poszła do przodu.Mogę dodać zdjęcia obrotnicy i wskazań pozycjonera,który wyzerowałem funkcją F5 i licznik cały czas wskazuje 5000 impulsów a próbując ustawić dolny i górny margines po krótkiej pracy silnika bez wskazań licznika(5000) zanim wyskoczy Er2 funkcją F1 i F2 wyskakuje Er3-w/g instrukcji niewłaściwie zaprogramowane limity ustawień anteny(F1, F2 zbyt blisko siebie lub pokrywają się).Czy pozycjoner bez podłączeń powinien wskazywać licznik rosnąco lub malejąco.

0
  • #6 18 Sie 2008 21:05
    Preskaler
    Poziom 37  

beryy napisał:
    Preskaler masz rację za wolno zwierałem kabelki od impulsatora....

Ja to zrozumiałem, że przy szybszych impulsach silnik i licznik zadziałał! Jeśli nie to odpuść kontaktron i magnes! Uszkodzenie jest (niestety) w elektronice pozycjonera. Chyba, że jeszcze gdzieś jest przerwa na doprowadzeniu tych impulsów do licznika (przerwany przewód lub pęknięty druk).

0
  • #7 19 Sie 2008 00:45
    tomarex
    Poziom 24  

Witam.
    Ja sprawdzałem zawsze wszystko tak:
    - do przewodów od impulsatora podłączam miernik z piszczkiem
    - do przewodów od silnika prostownik do ładowania akumulatorów samochodowych, można zmieniać biegunowość - obroty prawo-lewo
    Przy 12V obrotnica obraca się powoli i słychać poszczególne impulsy jak wszystko jest z nią OK.

0
  • #8 20 Sie 2008 19:02
    beryy
    Poziom 9  

Dzisiaj podłączyłem obrotnice pod miernik z piszczykiem tzn.miernik do przewodów impulsatora.Słychać szybkie piszczenie przerywane co świadczy,że obrotnica jest dobra.Dziękuję za Wasze rady.Teraz mam pytanie co mogło ulec uszkodzeniu w pozycjonerze.Pozycjoner wszystko wskazuje ok za wyjątkiem stanu licznika przy obrocie obrotnicy,który stoi w miejscu i po 3-4 sek.zatrzymuje obrotnicę wskazując Er2.

0