Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Mastercook LC417A- problem z termostatem

mkos1 18 Sie 2008 07:38 7567 6
  • #1 18 Sie 2008 07:38
    mkos1
    Poziom 29  

Witam!
    Posiadam lodówke jak w temacie o oznaczeniu LC417A.
    Mój problem polega na tym, że lodówka mi ładnie mrozi, ale zupełnie nie chce mi się ona wyłaczyć - jedynie manualnie. Zawezwałem jakiegoś fachmajstra aby wymienił mi w niej termostat (nie bardzo wiedziałem jak sie do niego dobrać) i efekt jest taki, że .... lodówka nadal nie chce mi się wyłączać.

Parę dni temu poprosiłem o ponownę wymianę termostatu i efekt jest nadal ten sam :( Czy możliwe jest, że ten "serwisant" źle zamontował kapilarę?
    Nie sądzę aby kłopot z nią miał byc związany z "ucieczką" czynnika bo ogólnie ładnie mi pracuje i co najważniejsze dobrze chłodzi. Nie wiem na ile to istotne, ale po dłuższej pracy (jak np. zapomnę wyłaczyć ją w nocy) to na tylnej płycie w górnej części chłodziarki mam szron.

Prosiłbym o jakąś wskazówkę co może być z nią źle. Niestety lodówka ma już ze 3 lata więc można zapomnieć o gwarancji.

Pozdrawiam!
    Marek

2 6
  • Pomocny post
    #2 18 Sie 2008 08:32
    nares
    Specjalista AGD

Jednak ubytek czynnika - nieszczelność.

5
  • #3 18 Sie 2008 10:12
    mkos1
    Poziom 29  

Hmmm - wnioskujesz o tym na podstawie tego, że wystepuje zaszronienie tej płyty?
    Bo pojawia sie ono dopiero po parugodzinnej pracy - normalnie to nie wystepowało.

0
  • Pomocny post
    #4 18 Sie 2008 10:49
    nares
    Specjalista AGD

Końcówka kapilary znajduje się w ściance na dole płyty. Jeżeli płyta nie jest równo zaszroniona, to kapilara nie jest na tyle schłodzona, aby zadziałał termostat - ma to miejsce przy ubytku czynnika, czasem przy zablokowaniu układu.

1
  • #5 18 Sie 2008 11:10
    mkos1
    Poziom 29  

Akurat płyta może zaszronić mi się ładnie na całej płaszczyźnie. Nie ma czegoś takiego, że tylko w jednym miejscu nastepowałoby jej zaszronienie.
    Jutro postaram się wkleić fotkę aby przedstawić jak to wyglada.

0
  • #6 30 Cze 2014 07:09
    mkos1
    Poziom 29  

Witam po paru latach bo zapomniałem całkiem o tym temacie.

Ściągnąłem fachowców, którzy odessali czynnik i napełnili na nowo i .... lodówka od tamtej pory do dzisiaj działa poprawnie.
    Czyli zapewne było faktycznie zbyt mało czynnika.

Pozdrawiam czytających i zamykam temat.

0
  • #7 12 Kwi 2016 22:50
    mkos1
    Poziom 29  

Witam ponownie!
    Niestety - po kilku latach problem z lodówką znów powrócił więc temat odgrzewam.
    Objawy jak poprzednio czyli ciągła praca sprężarki i zaszroniona tylna ściana chłodziarki.
    Dzisiaj kolega przyszedł i odessał mi czynnik oraz napełnił układ ponownie czynnikiem.
    Efekt taki, że owszem chłodzi ale .... nadal się nie wyłącza.
    Po krótkiej dyskusji zdecydowałem się wymienić termostat ale bez jakiegokolwiek pozytywnego efektu.
    Mój poprzedni serwisant jak wymieniał termostat to w miejsce oryginalnego założył TAW-133, który był stosowany m.in. w lodówkach "Mińsk 15". Ten, który dzisiaj kupiłem to w zasadzie był jakimś zamiennikiem tego od lodówek "Mińsk".

Teraz zasadnicze pytanie: czy ten pierwszy serwisant nie popełnił jakiegoś błędu z doborem termostatu? Czy w mojej lodówce nie powinien był zamontowany jakiś inny termostat na np. inny zakres temperatur?
    Kapilara jest długa ale przecież do zamrażarki nie ma możliwości aby sięgnęła!

Inna sprawa to fakt, że przez te ostatnich parę lat jak używałem lodówkę to termostat miałem ustawiony na minimum (tuż za punktem wyłączenia całkowitego) bo ustawianie większego chłodzenia mijało się z celem.

Na razie tymczasowo sprężarką w lodówce steruje zegar co i tak jest lepsze od jej ciągłej pracy ;)

Pozdrawiam wszystkich czytających!

0