Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu urządzenia do podsłuchiwania zegarków

18 Sie 2008 08:27 2020 6
  • Poziom 14  
    Witam.
    Szperam po internecie już trochę czasu i nie mogę trafić na konkretny układ.

Zrobiłem ultra wysokoczuły wzmacniacz do podsłuchu zdalnego ale nei zdaje on egzaminu przez swoje wzbudzanie.

Ogólnie urządzenie służy do wzmocnienia tykania zegarka, tak żebym ja go słyszał i klient.

Pozdrawiam mice
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z zamierzchłych czasów pamiętam, ze widziałem u zegarmistrza takie urządzonko. Wyglądało jak mała puszka po paście, czy inna okrągła podstawka. Zegarmistrz kładł na tym zegarek i diagnozował jego tykanie. Niestety nie wiem, na jakiej zasadzie działało. Może była to płytka z piezokryształem, który wyłapywał mikrodrgania. Bo mikrofon faktycznie będzie sie wzbudzał. Chyba, żeby poeksperymentować z jakąś małą "komorą ciszy".
  • Poziom 14  
    zegarka raczej sam nie podniosę bo czasami ważą ze 100kg:)

Musi to być mikrofon na przewodzie, tak abym mógł włożyć go do środka i podsłuchiwać takt.:)
  • Spec od car audio
    Było takie coś kiedyś opisane zdaje się w Bajtku. Nazywało się to chronokomparator czy coś w tym rodzaju - służyło do mierzenia komputerem okresu sygnału "tykania" do dokładnego ustawienia zegara. Potem podobny projekt był opisany w jednej z gazet elektronicznych (zdaje się w Praktycznym Elektroniku).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A skoro mikrofon się wzbudza, to spróbuj zastosować piezoelektryczny przetwornik od gitary akustycznej - tzw pickup. Przyklejało się to do pudła gitary. Myślę, że spełniało by twoje oczekiwania, bo wystarczyło by to tylko przytknąć do mechanizmu.
    Tu trochę ogólnych informacji:
    http://stare.nieaktualne.faq.prmg.art.pl/faq11.html
    pkt 11.6.
  • Poziom 37  
    Schemat to szczegół, sam czujnik jest problemem.Szukaj pod hasłem mikrofon kontaktowy.To jest podobne do przetwornika piezo od gitary akustycznej ale może lepiej się nadawać z innych instrumentów albo z laryngofonu.Google wyświetlają dużo adresów sklepów muzycznych.Można próbować na początek z przetwornikiem piezo od zabawek czy pocztówek grających.
  • Poziom 31  
    Witam!

Zobacz: "Chronokomparator do sprawdzania chodu zegarków" Radioelektronik 3/1991 str. 23-25

Niestety nie mam tego numeru

Pozdrawiam
    PS Dysponuję schematem chronokomparatora do regulacji zegarków elektronicznych, ale to "inna para kaloszy" ;-)