Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"sól do zmywarki" - pytanie

RRysiek 08 Maj 2007 15:37 162392 88
    serwal
    Poziom 20  
    inotel-konta061 napisał:
    .

Jesli zamieść zdjęcie, coś poradze jak usunąc ten kamień.
    Na poczatek moze pomoze mycie, czystych z dodatkiem kwasku cytrynowego (jakieś 50g na cykl).
  • MetalworkMetalwork
    salq
    Poziom 2  
    Również jestem świeżym posiadaczem zmywarki, na początek dostałem produkty systemowe claro - promocja w sklepie. Sprawdziłem je w sieci, wypadają bardzo dobrze - w testach pierwsze miejsca. Osobiście je polecam.
  • MetalworkMetalwork
    salq
    Poziom 2  
    hmm 0,78 pln za zmywanie czyli taniej niż calgonit i robot (oba powyżej 0,8 za zmywanie), tyle samo co ludwik (0,73) no i zdecydowanie drożej niż somat (0,5) resztę pomijam bo do marek własnych przekonania nie mam.

osobiście więc twierdzę, że wypada okej.
    serwal
    Poziom 20  
    Ale w sprzedaży marki własne doganiają Calgonita. Testowano tylko 3 marki własne, a szkoda bo na rynku jest ich więcej.
    W teście wykazano jaka jest efektywność mycia tabletek markowych, a te no name potraktowano jako dodatek i tło, mimo ze okazały sie nie gorsze.
    Cytat:
    "W laboratoryjnej ocenie porównawczej „uśrednione” wyniki zdolności myjącej dla wszystkich tabletek i różnych naczyń stołowych są wysokie i mieszczą się w przedziale od 92 do 97%. Relatywnie najwyższą „uśrednioną” zdolnością myjącą charakteryzują się tabletki: „Claro”, Calgonit” i „Ludwik"

Zobacz różnice sa w przedziale 5%, i wszystkie, nawet te najgorsze myją z 90% skutecznością.
    Czy sadzisz że naprawdę warto dać 0,78zł za zmywanie, skoro za 0,50zł czy 0,32zł masz podobna skuteczność. Czyli za 5% zdolności myjącej płacisz od 0,5 do 1,5 wartości mycia.
    Przy założeniu: mycie co 2 dni:
    183 mycia w roku x 0,5 = 92 zmywań
    lub
    183 mycia w roku x 1,5 = 274 zmywań
    emkaa
    Poziom 11  
    serwal napisał:
    inotel-konta061 napisał:
    .

Jesli zamieść zdjęcie, coś poradze jak usunąc ten kamień.
    Na poczatek moze pomoze mycie, czystych z dodatkiem kwasku cytrynowego (jakieś 50g na cykl).

Witam i mam pytanie:
    jak często można myć w zmywarce naczynia z dodatkiem kwasku? Czy mycie w zmywarce z kwaskiem nie niszczy jej? Jeśli nie, to jak często można tez zabieg powtarzać?

Interesuje mnie to z powodu o którym pisałam na forum, że mam problem z tęczowymi smugami na naczyniach z duralexu (na szklankach przezroczystych też się pojawiły). Tam mnie pytano jakich środków używam: calgonit sól, płyn i tabletki (te z perełką).
    Tabletki z calgonitu zmieniłam na te z lidla W5 tak samo i sól, kombinowałam z ustawieniem nabłyszczacza i dałam na minimum. Dopiero jak nabłyszczacz się skończył to postanowiłam nie dolewać i przestały mi się robić zacieki na tych naczyniach. Tęcza dalej była :( dopiero jak umyłam ręcznie w occie a później w kwasku w zmywarce to prawie całkiem zeszło :)

Czy nabłyszczacz jest niezbędny? Czy służy tylko do mycia bez smug i szybszego suszenia naczyń?
    Dziękuję i pozdrawiam :D
    serwal
    Poziom 20  
    Witaj
    1. Jeśli używasz tabletek 3w1 nie powinnaś stosować nabłyszczacza. Ale o tym już wiesz.
    2. Z tego co piszesz to przyczyną są tabletki, zarówno calgonit jak i W5.
    Spróbuj umyć te naczynia w zwykłym proszku, nawet tym najtańszym z Carrefura (opakowania po 0,6 kg i cena około 3 zł więc wydatek niewielki) czy innego marketu, z tym że te środki wymagają nabłyszczacza (możesz kupić również jakiś najtańszy). Pamiętaj o soli. Sprawdz czy powstają zacieki i tęcze na szklankach. Nie powinno po nich byc śladu. Moza na przyszłość zrezygnuj z tych tabletek kilka w 1 i stosuj środki oddzielnie, lub zwykłe tabletki.
    Najczęstszą przyczyna problemów jak Twoje jest skład tabletek 3 w 1 - zawierają związków powierzchniowo czynnych które osadzają sie na naczyniach i nie są dokładnie wypłukane przez zmywarkę. Sam miałem podobne efekty po umyciu w Calgonicie, lecz nie za każdym razem.

Mycie w kwasku cytrynowym nie jest specjalnie szkodliwe dla zmywarki, można spokojnie stosować go raz na 4 - 2 tygodnie.

Nabłyszczacz zapobiega powstawaniu białych zacieków i plam z wody, i przyśpiesza wysychanie. Nie musisz go stosować, on poprawia wygląd naczyń po umyciu, lecz bez niego naczynia wydają sie brudne, niedomyte i mało estetyczne.
    Polecam tańszy nabłyszczacz, niż ten markowy. W tym wypadku tańszy nie znaczy gorszy.
    APISS
    Poziom 15  
    Witam
    37 postów a odpowiedzi w dalszym ciągu brak. Wolno spożywczą czy
    nie wolno(oto jest pytanie) Laik czytając te posty jeśli nie popsuł
    to na pewno w niedalekiej przyszłości popsuje zmywarkę
    Jako fachowiec postaram się pomóc!! odpowiedzieć
    i zakończyć zadane pytanie:
    --SÓL--
    Kupmy oryginalną sól do zmywarek .Na opakowaniu mamy skład
    (wystarczy przeczytać):99% NaCL o tym 1% napiszę później
    Odpowiedź :sół spożywcza ważona jest najlepszą solą do zmywarek
    100% NaCL to czystość atomowa!! (praktycznie nie do osiągnięcia )
    NaCL nie zmiękcza wody!! Uczestniczy tylko w regeneracji złoża
    Jakim jest Jonit. Jonit to substancja krystaliczna regenerowalna
    która wyłapuje z wody twardej związki wapnia i magnezu
    Czym większa jest zawartość tych związków tym woda jest
    Twardsza i tym mniejsze właściwości piorące (myjące) zastosowanych
    detergentów(wytrącanie się osadów, kożucha itd.)
    Dlaczego nie Polifosforan...bo związek ten łączy się z solami
    wapnia powodując zmiękczenie wody a nie regenerację złoża
    Mało tego każdy inny związek poza NaCL z powoduje trwałe
    uszkodzenie złoża i utratę gwarancji!!
    Mądry serwisant bez problemu to rozpozna
    --Detergent—
    środki powodujące zmydlenie trudno rozpuszczalnych tłuszczy ,osadów itd.
    Środki jonowe i nie jonowe
    --Nabłyszczacz—
    Każdy jeden środek powodujący zmniejszenie napięcia powierzchniowego
    przez co lepsze odprowadzenie wody z mytych elementów

Myślę że pomogłem—przepraszam za długi post
    davor19
    Poziom 2  
    Witam prawdę mówiąc nie dawno kupiłem zmywarkę i chciałem aby ktoś poradził mi w takiej kwestii. Używając kostek np. calgonit dostępnych obecnie 5, 6, 7 w jednym, potrzeba jest używania dodatkowo soli do zmywarek i płynu nabłyszczającego. Krótko pisząc czy ów sól jest koniecznie potrzebna.Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    APISS
    Poziom 15  
    Sól nie jest potrzebna Calgonit w opcji 3in1 bądź wyżej
    zmiękcza wodę myje i nabłyszcza.
    ALE!! powinna być .Niektóre zmywarki wymagają
    tego do prawidłowego działania sterownika
    Więc: sól wsypujesz do poziomu wskazanego
    a dozowanie ustawiasz na MIN lub 0
    serwal
    Poziom 20  
    Zmywarka a dokładnie wymiennik jonowy (urządzenie zmiękczające wodę - zapobiegające powstawaniu białych nalotów) dla prawidłowego funkcjonowania powinno mieć stały dopływ solanki. Jak pisał Apiss nasyp całe opakowanie soli do odpowiedniego pojemnika i ustaw dozowanie w skrajnie najniższej wartości.
    davor19
    Poziom 2  
    dziękuję za informację pozdrawiam
    ewater
    Poziom 2  
    Witam

Zamuję się zawodowo systemami uzdatniania wody i zainteresował mie ten wątek.

Jeżeli w zmywarce znajduje się złoże jonowymienne, to do jego okresowej regeneracji należy stosować wodny roztwór soli, czyli NaCl i nie ma znaczenia, czy będzie to sól magiczna za ciężkie pieniądze, czy kuchena niejodowana.

Sugerowałbym stosowanie soli pastylkowanej takiej jak się używa do regeneracji zmiękczaczy wody. Cena detaliczna 1kg to 0,8 zł oczywiście w zależności od tego gdzie kto może taką sól kupić ...

Złoże zmiękczające (jak przeczytałem w postach powyżej) to małe brązowe kuleczki ... czyli dokładnie to samo co w zmiękczaczach wody (żywica jonowymienna).
    Koszt takiej żywicy w detalu to około 11 zł/litr i sugerowałbym co kilka lat wymienić złoże ponieważ przy tak nieprofesjonalnych sposobach użytkowania i regeneracji przypuszczam że złoże wytrzyma 2-3 lata

Polifosforan sodu to zupełnie inna bajka niż sól ...

Sól ma za zadanie wyprzeć ze złoża jony wapnia i zastąpić je jonami sodu ... które nastepnie w styczności z wodą twardą będą zamieniane na jony wapnia i tak w kółko

Polifosforan sodu powoduje łączenie wapnia w związek z polifosforanem który bardzo źle się wytrąca co skutkuje tym że nie powstają osady z kamienia

Generalnie uważam że najlepiej jest zamontować zmiękczacz na wejściu wody do budynku i temat soli w zmywarce przestaje istnieć.

Jeśli jest to problem ze względu na koszty zmiękczacza (na poziomie około 1890 zł) czy ze względu na brak miejsca ... można zastosować specjalne filtry dozujące polifosforan

Można też zastosować przed pralką i zmywarką proste filtry z polifosforanem po 20 zł i tak rozwiązać temat ...

Pozdrawiam
    Tomek

ps
    w przypadku pytań proszę o maila
    kubusjugo
    Poziom 11  
    a ja używam produktów z lidla soli, proszku i nabłyszczacza juz 2 rok, zmywarka z niemiec za 150pln i jak narazie jest OK. jak sie zepsuje to wywale i kupie nową - znowu używana.
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Sól do zmywarek jest tą sama sola co do zmiękczaczy wody Sól do Zmywarek Calgonit można kupić za 100 zł 25 Kg a Worek Tabletek do zmiękczaczy można kupić za 25 zł za 25 Kg plus 18 zł wysyłka.

Co daje około 1,5 zł za opakowanie soli takiej wielkości jak ROBOT czy CALGON który kosztuje od 5 do 9 zł A więc 25 kilo starcza na 16 miesięcy

Dodano po 9 [minuty]:

Apis sól warzona kuchenna bez dodatku jodu ;) chyba o taka ci chodziło. Taka sól można sobie przygotować samemu z roztworu solanki. ;) tylko komu by sie chciało ile kosztuje sól zwykła kuchenna nie jodowana warzona ? też nie wiadomo ? :(
    michcio
    Specjalista elektryk
    davor19 napisał:
    Witam prawdę mówiąc nie dawno kupiłem zmywarkę i chciałem aby ktoś poradził mi w takiej kwestii. Używając kostek np. calgonit dostępnych obecnie 5, 6, 7 w jednym, potrzeba jest używania dodatkowo soli do zmywarek i płynu nabłyszczającego. Krótko pisząc czy ów sól jest koniecznie potrzebna.Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Sól JEST koniecznie potrzebna, bo zmiękczanie wody przez tabletkę to pic na wodę. Nic nie zrobi tego lepiej niż żywica w zmywarce.
    serwal
    Poziom 20  
    migol21 napisał:
    Sól do zmywarek jest tą sama sola co do zmiękczaczy wody Sól do Zmywarek Calgonit można kupić za 100 zł 25 Kg a Worek Tabletek do zmiękczaczy można kupić za 25 zł za 25 Kg plus 18 zł wysyłka.

Co daje około 1,5 zł za opakowanie soli takiej wielkości jak ROBOT czy CALGON który kosztuje od 5 do 9 zł A więc 25 kilo starcza na 16 miesięcy

Dlatego zawsze namawiam do kupowania NAJTAŃSZEJ soli do zmywarek, bo w cenie markowej 90% to reklama i marketing.
    Koszt wytworzenia pudełka soli Calgonit 1, 5kg to jakieś 0,70 zł, czyli 70 groszy + Vat. A cena "półkowa" to 8 zł. Za reklamę w TV, panie namawiające do kupowania i "próbki" ktoś musi płacić i płaci kupujący te produkty.
    wikik
    Poziom 10  
    Zakupiłem niedawno zmywarkę firmy Bosch i zgodnie z zaleceniami producenta miałem określić twardość. Mam średnio twardą wodę (koło 15 dH) ale używam na razie tabletek 5in1 (dostałem razem ze zmywarką). Jeżeli ustawię twardość na faktyczną i nie dodam nabłyszczacza oraz soli to świecą mi się obie kontroli od tych funkcji. Więc ustawiłem zmywarkę na twardość najmniejszą i zapuściłem program zakładając, że środki zawarte w tabletce i tak zadziałają i zrobią swoje. Tyle, że nie mam pewności, że tak będzie. Może lepiej ustawić jest twardość zgodnie z prawdą i lekceważyć kontroli soli i nabłyszczacza? Tyle, że nie wiem czy zmywarka będzie pracować prawidłowo jako, że tej soli i nabłyszczacza nie ma w zbiornikach w których ma być.
    michcio
    Specjalista elektryk
    Sól musi być, nawet, jak jej nie używasz!

Ale używaj, patrz mój post o 2 wyżej.
    Tabletka-pic na wodę. Po pewnym czasie zalezie ci kamieniem płaszcz wodny i na naczyniach i ścianach zmywarki zaczną pojawiać się zmywarki.
    Mi wystarczyło jedno mycie w tabletce 5w1 żeby na drzwiach pojawiły się białe smugi z kamienia.

Nabłyszczacz - jak ci odpowiada poziom połysku naczyń i jeśli są suche przy wyjmowaniu z maszyny, to nie musisz używać. Można nawet chyba wyłączyć wskaźnik jego braku - popatrz w instrukcji - pisze.
    Jak są nie wysuszone albo są zacieki, to dodawaj nabłyszczacza.
    Sól nie wyniesie cię dużo, ja w swoim Boschu nie dosypywałem soli już od 4 miesięcy, wsypałem jej 1 kg na początku, twardość wody ustawiona na 4 (w skali 1-7). W dodatku możesz kupić najtańszą z Carrefoura czy Lidla - to to samo co 4 razy droższa Calgonit.

Z resztą poczytaj wszystkie posty w tym temacie.
    wikik
    Poziom 10  
    Czyli należy ustawić twardość wody zgodnie z prawdą, zacząć używać soli i ewentualnie nabłyszczacza? W takim razie chyba jednak rozejdę się z tabletkami.
    michcio
    Specjalista elektryk
    Tak.

Z resztą wyjdzie Cię to znacznie taniej, np. używając odzielnie soli, proszku i nabłyszczasza.
    Oczywiście jeśli naczynia są suche po myciu, błyszczą się i nie ma zacieków to nie musisz używać nabłyszczacza, da się wyłączyć diodę, ale soli używaj koniecznie, ustaw zgodnie z prawdą.
    migol21
    Specjalista HDD Recovery
    Sól Tabletkowa można kupić w Krakowie 25Kg do zmiękczaczy firma np. mooli www.mooli.pl z dowozem . Widziałem tam również cenę za 25KG 17 zł. 25 KG starcza na około rok czasu jak nie więcej (zależnie od zużycia.). Oszczędność roczna to około 80 do 100 zł na 25 KG za te pieniądze można kupić proszek.
    stopka111
    Poziom 2  
    zakupiłam zmywarke bosch sgv45m53eu, i oczywiście mam problem z jej ustawieniem.Jak było napisane w instrukcji wsypałam sól przed 1 użyciem, a stosuję tabletki 5 lub 10 w jednym.Wszystko jest dobrze ale na szklankach pozostaje mi biały nalot, który nie jest tylko widoczny jak spojrzę na szklankę pod żarówke czy lampkę.Przy swietle dziennym wyglada bardzo dobrze.Ustaweiałam już wszelka wartość twardości wody, i chyba na 0 jest najlepiaj, ale nadal sie pojawia.
    czy ktos może mi pomóc w tej sprawie.
    Czy może na waszych szklankach też tak się dzieje?
    Prosze o pomoc, pozdrawiam i dziekuję
    serwal
    Poziom 20  
    Sprawdź zamknięcie pojemnika na sól w zmywarce - czy jest dokładnie dokręcona pokrywka zamykając go.
    Jak to nie pomoże zadzwoń do wodociągów i spytaj jaką masz twardość wody, ustaw dozowanie soli stosownie do twardości wody, zgodnie z instrukcją obsługi.
    Jakich tabletek używasz, jakiej marki i jaki typ i ile?
    Na jedno zmywanie jedna tabletka a dla wody twardej dwie tabletki.

I czy na pewno nasypałaś sól do zmywarek do odpowiedniego pojemnika?
    stopka111
    Poziom 2  
    Tak, sprawdzałam pojemnik i jest dobrze dokręcony, a sól tez jest wsypana do dobrego pojemnika.A używam tabletek Calgonit 10 w 1 lub 5w 1.Własnie cały problem polega na tym że robiłam już wszystko co mogłam.Zmieniałam twardość wody od 7 do 0, i jak pisałam wyżej na wartości 0 mam najlepsze wyniki w zmywaniu, uzywam po 1 tabletce a raz użyłam 2 ale wyniki były takie jak zawsze.Nie wiem czy może tak powinno być na tych szklankach, bo zacieków nie widać przy dziennym świetle, a szklanki są przejzyste i ładnie błyszczące ale jak biorę je pod żyrandol lub żarówkę to widać zacieki.Więc już sama nie wim co mam dalej robić???
    serwal
    Poziom 20  
    Czy to są zacieki czy tylko lekkie zmatowienie szkła?
    Czy te zacieki są szarawe czy tęczowe?
    Na wszystkich szklankach czy na niektórych?

Zacieki mają inną przyczynę i zmatowienie ma inną.

Umyj samą zmywarkę:
    - do zmywarki wsyp około 50 g kwasku cytrynowego,
    -wlej dwie łyżeczki płynu nabłyszczającego
    -włącz zwykły program np 55C.
    Możesz do tego urzyć odpowiedniego środka.
    Spróbuj umyć w innych zwykłych tabletkach lub w proszku, ale musisz kupić płyn nabłyszczający i dozowanie soli ustawić zgodnie z twardością wody.
    stopka111
    Poziom 2  
    Mozna powiedzieć że zacieki są szarawe lub lekko białe ale nie są widoczne przy świetle dziennym.Jak wyciągam szklanke ze zmywarki to wyglada pieknie ale jak tylko wezme ja pod światło chodzi tu o żarówkę to zacieki są widoczne.czy na twoich szklankach tez jest taki efekt?Pod "żarówkę" :D
    Nic będę próbowała, i dziękuję za porady.
    fuser
    Poziom 23  
    Witam!
    Widzę, że sporo tu speców od zmywarek, więc chciałbym przyłączyć się do tematu w kwestii zmiękczania wody, ponieważ na elektrodzie bardziej pasującego tematu nie znalazłem.
    Wodę mam bardzo twardą (stopnia nie znam, spróbuję jakoś uzyskać taką informację). Dla zobrazowania powiem, że grzałka w czajniku zarasta po miesiącu, natomiast pralka po dwóch latach użytkowania w nowym mieszkaniu wygląda wewnątrz naprawdę źle.
    Nie stać mnie na instalację zmiękczacza centralnego. Wyczytałem zresztą, że ze względu na zawartość sodu taka woda jest niekorzystna dla zdrowia - nadciśnienie, zawały serca...
    Chciałbym zatem zamontować filtr 10'' z wkładem zmiękczającym przed bojlerem. Ciepłej wody nie piję za to więcej używam do mycia. Zamiast wkładu można kupić samo złoże co jest tańsze.

Po tym długim wywodzie moje pytania są następujące:
    Co lepiej użyć: jonit czy polifosforan sodu ? Czy jonit można potem jakoś zregenerować solą i na ile wystarczy bez regeneracji ? Poli jest natomiast cztery razy droższy od jonitu.
    http://sklep.osmoza.com.pl/index.php/cPath/80

Jeśli ktoś ma jakiś lepszy sposób na zmiękczenie wody to chętnie wysłucham, bo problem jest naprawdę poważny. A może magnetyzer ?
    serwal
    Poziom 20  
    To zależy jaki jonit zastosujesz.
    Ze względu na rodzaj pochłanianych jonów jonity dzieli się na:
    * kationity - posiadają na powierzchni grupy o własnościach kwasowych (np. -SO3H, -PO3H, -COOH, SH), które po aktywowaniu przyjmują ładunek dodatni i w związku z tym są zdolne do pochłaniania kationów, np. wymieniacz-H + Me+ -> wymieniacz-Me + H+
    * anionity posiadają na powierzchni grupy o własnościach zasadowych (np. -NH3, =NH2, ≡NH), które po aktywowaniu przyjmują ładunek ujemny i w związku z tym są zdolne do pochłaniania anionów np. wymieniacz-OH + A- -> wymieniacz-A + OH-
    * jonity amfoteryczne - posiadające zdolność pochłaniania zarówno anionów jak i kationów.
    Te ostatnie nadają sie do regeneracji chlorkiem sodu, pozostałe należy regenerować silnym kwasem lub zasadą co jest niesłychanie uciążliwe.

Trójpolifosforan sodowy czyli składnik Calgonu i podobnych zmiękczaczy wody poleciłbym raczej tylko do prania. Jakoś nie jestem przekonany by dodawać TPF (trójlopifosforany) do wody w której będziesz sie mył.
    Nie wiem jakim pieniędzy dysponujesz na poprawę jakości wody i jakie masz zdolności manualne, ale może zbuduj uzdatniacz wody przeznaczonej do mycia.
    Potrzebna będzie butla ciśnieniowa, złoże jonowymienne, trochę rurek i automatyka.

Co mogę poradzić na szybko.
    Do prania z proszkiem jakiś zmiękczacz wody ale nie Calgon, coś tańszego z marki własnej sieci (niektóre są 100% takie jak Calgona ale ich cena jest niższa o 2/3).

W działanie magnetyzerów nie wierze.
    fuser
    Poziom 23  
    Oooo... to bardzo interesujące, ale trochę zbyt mądre dla mnie jeśli chodzi o podział jonitów. Chciałem wykorzystać złoże z podanej wyżej strony. Nie wiem jaki to jonit. Wywnioskowałem, że podobny jak w gotowych wkładach, które można tam również nabyć. Chciałem zakupić taką uniweersalną puszkę, zasypać złożem i po trzech miesiącach wymienić.
    Jeśli chodzi o pralkę to chciałem zastosować taki "filterek" z polifosforanem - myślałem, że to będzie lepsze rozwiązanie niż calgon.

Ciekawe co piszesz o takiej stacji uzdatniania wody do mycia. To by mnie interesowało, ale nie znam praktycznej zasady działania. Teoretyczną w miarę. Jeśli mógłbyś podać więcej szczegółów...