Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"sól do zmywarki" - pytanie

RRysiek 30 Kwi 2008 20:09 152060 88
  • #61 30 Kwi 2008 20:09
    serwal
    Poziom 20  

Trochę odchodzimy od tematu topika.

Jak nie wiesz jaki to jonit to nie kupuj, bo moze nie działać.
    Domowa stacja uzdatniania wody regenerowalna solą z wydajnością około 2m3/godzinę rok temu kosztowała jakieś 2,5 tyś zł.
    Znajdziesz tego sporo na necie i w dobrych sklepach instalatorskich, podobnie z informacjami o zasadzie działania. Wystarczy wklepać w google demineralizacja wody. Ale dla Twych potrzeb wystarczy zmiękczanie wody jak: http://www.granimex.com.pl/zmiekczanie.html
    Ten filrerek z polifosforanem sodu to ściema, zasada działania jest dokładnie taka sama jak Calgonu. W procesie prania wody zmiękczonej potrzebujesz do etapu w którym jest podgrzewana zawartość bębna. W tym etapie osadzają sie kamień kotłowy na ściankach, grzałce i tkaninach. W procesie płukania TPF jest balastem i jego stosowanie jest niepotrzebne, co prawda zmiękcza wodę ale "na zimno" kamień kotłowy nie powstaje.

• #62 02 Maj 2008 20:11
    fuser
    Poziom 23  

Wiem, że można kupić zmiękczacz, ale zrozumiałem, że jest możliwość zrobić samemu. Coś na zasadzie jak w zmywarce. Z ochroną pralki to nie ma problemu, bardziej mi chodzi o bojler, dlatego myślałem o filtrze z jonitem, albo jakimś innym wsadem co by nie był zbyt groźny dla skóry, a skutecznie zabezpieczał podgrzewać.

• #63 18 Maj 2008 18:06
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

A może warto zainwestować w profesjonalną stację zmiękczającą.Ich cena w porównaniu z korzyściami z eksploatacji, nie jest na obecną chwilę aż taka wygórowana.A trzeba pamiętać że chronisz cała instalację,wszystkie urządzenia i zdrowie rodziny.
    Mogę zaproponować niedrogie urządzenie na PW.-żeby nie było kryptoreklamy-wraz z doborem odpowiednich parametrów.

• #64 19 Maj 2008 11:01
    fuser
    Poziom 23  

Może i tak, ale jest kilka "ale" :)
    1. Koszt zakupu min. 1500,-
    2. Przy mojej instalacji bez przeróbek część wody będzie szła; za przeproszeniem, do spłukiwania kibla.
    3. Mała łazienka - praktycznie brak miejsca na postawienie urządzenia.
    4. Do wody jest uwalniany sód - bardziej niekorzystny dla zdrowia niż wapń, którego zresztą nadmiar wytrąca się w czajniku.

• #65 19 Maj 2008 14:58
    serwal
    Poziom 20  

fuser napisał:

Znasz już twardość swej wody?

• #66 19 Maj 2008 16:50
    serwisant73

A dlaczego piszesz, że "uwalniany jest sód" do wody?
    Sól a raczej jej wodny roztwór, używany jest do płukania złoża w kolumnie.Ten proces zachodzi przy otwartym bypasie ,a więc bez związku z wodą dostarczaną do użytku w domu.a co do wymiarów znam urządzenia, które mieszczą się "pod taboret".

• #67 19 Maj 2008 20:30
    fuser
    Poziom 23  

serwisant73 napisał:
    A dlaczego piszesz, że "uwalniany jest sód" do wody?".

W uproszczeniu jony wapnia są zamieniane na jony sodu tylko, że nie bezpośrednio, a przez jonit.

Jeśli chodzi o parametry wody, to znalazłem tester, którym robiłem pomiary jakieś dwa lata temu (taki paskowy z Castoramy). Według niego:
    1. pH 6,5
    2. Alkaliczność 180 mg/l
    3. Twardość - tutaj trochę problemów, bowiem parametr określany jest jako Total Hardness bez jednostek od zera dla miękkiej do 425 dla bardzo twardej. Zalecane do 125. Dokładność 50. U mnie wtedy ok. 180 teraz 50. Nie wiem skąd te rozbieżności, bo co miesiąc muszę czyściś czajnik i nie zauważyłem, żeby woda "zmiękła". Dodam, że skala pomiarów nie jest liniowa, a termin ważności testerów minął kilka m-cy temu.
    4. Żelazo 0-0.1 a zalecane mniej niż 0.3
    5. Chlor - zalecane mniek niż 0.1 - u mnie 4.0 (dobrze, że mam filtr węglowy do wody pitnej)

• #68 20 Maj 2008 18:44
    serwisant73

Do badania twardości,polecam testery"Epuro"-cena ok.100 zł.-warto bo starcza na długo.Wynik podawany jest w "st.niemieckich"-uniwersalna jednostka.Z własnych obserwacji ,wiem że woda miejska(wodociągowa) to ok.18-23 st.niemieckie,czyli kamień.Optymalnie powinno być od 3 do5 stopni do celów użytkowych.Woda kotłowa, najlepiej jeśli ma 0 st.

• #69 20 Maj 2008 18:50
    serwal
    Poziom 20  

fuser napisał:

3. Twardość - tutaj trochę problemów, bowiem parametr określany jest jako Total Hardness bez jednostek od zera dla miękkiej do 425 dla bardzo twardej. Zalecane do 125. Dokładność 50. U mnie wtedy ok. 180 teraz 50. Nie wiem skąd te rozbieżności, bo co miesiąc muszę czyściś czajnik i nie zauważyłem, żeby woda "zmiękła". Dodam, że skala pomiarów nie jest liniowa, a termin ważności testerów minął kilka m-cy temu.

Ale w jakich jednostkach?
    Ja namawiał bym Cię na sprawdzewnie twardości w Sanepidzie.

A i twardość wody podskórnej może sie zmieniać zależnie od pory roku i opadów.

Jonitów zamieniających Ca na H nie polecam - regenerowane silnym kwasem.
    Jeśli nie chcesz jonitu zamieniającego Ca na Na w wodzie do picia a jednocześnie nie chcesz przerabiać instalacji to pozostaje męczyć sie z tym lub podłączyć wodę z "wodociągów"

• #70 21 Maj 2008 09:24
    fuser
    Poziom 23  

Woda jest z wodociągów. Zaopatrują kilkanaście wiosek z własnych studni głębinowych z możliwością przełączenia się na wodociągi miejskie z Wrocławia, np. w przypadku długotrwałych suszy. Twardość wody według własnej skali od 1 do 5 określają na 4.

• #71 22 Maj 2008 00:48
    serwal
    Poziom 20  

Twardość wody musi być podana w uniwersalnych jednostkach jak stopniach niemieckich lub zawartości CaCo3 w 1 litrze wody.
    Poniżej masz jak tabelkę z informacją o parametrach wody we Wrocku.
    http://mpwik.wroc.pl/sub.php?92
    Podobne badaniu musiał robić "Twój" wodociąg by Sanepid pozwolił na dostarczanie wody do domów. Musi robić i publikować oraz udostępniać. Poszukaj na ich stronie netowej lub zadzwoń i poproś o zawartość CaCo3 w Il wodu lub twardość w stopniach niemieckich.
    Ta skala 1 - 5 przypomina mi testery "gratisy" do Calgonu na których zawsze wychodziła że woda jest twarda, lub powyżej średniej.

• #72 28 Mar 2009 13:15
    gensys
    Poziom 2  

Z mojej wiedzy i doświadczenia idealnym zamiennikiem soli typu Calgonit jest sól pastylkowana używana w zmiękczaczach wody. Sam używam właśnie takiej soli ( koszt w markecie Leroy czy Castorama to ok 35 pln za worek 25kg ) jest sól w pastylkach za szybko się nie rozpuszcza i nie wypłukuje a efekt ten sam. Co do skłądu to już chyba poprzednicy potwierdzili wiele razy to samo czyli NaCl .

gensys

• #73 31 Maj 2009 12:01
    monter1
    Poziom 1  

Problem który jest tematem tego postu nie jest to czy stosować sól spożywczą, czy specjalną do zmywarek. Ich skład jest niemal identyczny więc obie powinny się nadawać ale wskazane jest stosowanie soli granulowanej. Dlaczego??
    Sól granulowana rozpuszcza się stopniowo co zapobiega zbrylaniu soli. Taka skamieniała bryła praktycznie uniemożliwia dostarczenie solanki do masy jonowymiennej. A to jest głównym argumentem przemawiającym za stosowaniem soli do zmywarek.

• #74 05 Cze 2009 08:56
    DEMOLKA1
    Poziom 9  

Co to moze oznaczac jesli w mojej zmywarce za kazdym razem jak dosypie do zbiornika prawie cale pudełko soli to stracza jej tylko na jedno mycie. Po umyciu naczyń pojawia się znaczek żeby dosypać znowu soli. Jedynie jak myliśmy w niej pierwszy raz i dosypaliśmy do niej soli to tej soli wystarczyło chyba na miesiąc albo i dłużej, teraz jak dosypujemy sól to wystarcza jej tylko na jedno mycie. Czy to oznacza że coś się popsuło w zmywarce?

• #75 05 Cze 2009 10:12
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Problem który jest tematem tego postu nie jest to czy stosować sól spożywczą, czy specjalną do zmywarek. Ich skład jest niemal identyczny więc obie powinny się nadawać ale wskazane jest stosowanie soli granulowanej. Dlaczego??
    Sól granulowana rozpuszcza się stopniowo co zapobiega zbrylaniu soli. Taka skamieniała bryła praktycznie uniemożliwia dostarczenie solanki do masy jonowymiennej. A to jest głównym argumentem przemawiającym za stosowaniem soli do zmywarek.

To jest bzdura i chyba reklamiarz firm produkujących sól do zmywarek.

Dlaczego ano dlatego kolego że istnieją sole granulowane nie producentów soli do zmywarek oraz TABLETKOWANE. Sól tabletkowaną używam już od 4 lat Kupuje pod Worku 25 kg za 25 zł co starcza od 1 roku do 2 lat w zależności od używania . Jedynie troche częściej się dokłada bo jest więcej przestrzeni pomiędzy tabletkami wolnej i mniej stosunkowo soli wchodzi do zbiornika ,ale to żaden problem . Po co mam kupować sól firmy X za 8 zł od około 1,5 kg jak mam za 1 zł kilogram ? i kupuje na 4 lata dwa worki jeden szczelnie zamykam taśmą drugi się używa stale . Sól się nie bryluje mimo iż stoi długo. Jest to sól do tak zwanych zmiękczaczy tabletkowana sprzedawana w workach po 25 kg.

Cytat:
    Twardość wody musi być podana w uniwersalnych jednostkach jak stopniach niemieckich lub zawartości CaCo3 w 1 litrze wody.
    Poniżej masz jak tabelkę z informacją o parametrach wody we Wrocku.
    http://mpwik.wroc.pl/sub.php?92
    Podobne badaniu musiał robić "Twój" wodociąg by Sanepid pozwolił na dostarczanie wody do domów. Musi robić i publikować oraz udostępniać. Poszukaj na ich stronie netowej lub zadzwoń i poproś o zawartość CaCo3 w Il wodu lub twardość w stopniach niemieckich.
    Ta skala 1 - 5 przypomina mi testery "gratisy" do Calgonu na których zawsze wychodziła że woda jest twarda, lub powyżej średniej.

Do mierzenia twardości wody można użyć testów do akwariów dostępnych w sklepach akwarystycznych .

• #76 05 Cze 2009 14:21
    DEMOLKA1
    Poziom 9  

fajnie, ale czy może ktoś udzielić odp. na moje pytanie?

• #77 05 Cze 2009 14:25
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Topic -

RRysiek napisał:
    Witam,
    mam pytanie do specjalistów:
    czym się różni "sól do zmywarki" od zwykłej czystej soli warzonej (nie kamiennej)?
    Jeśli chodzi o skład - wygląda na dokładnie taki sam.
    Próbowałem się tego dowiedzieć w sklepach AGD, a odpowiedzi, które tam słyszałem świadczyły tylko o niekompetencji sprzedawców. Zamiast odpowiedzieć "nie wiem" wymyślali historyjki typu: to taka specjalna skondensowana sól; zawiera więcej jonów; taka specjalna sól, co może oczyszczać wodę...
    Wydaje mi się (być może się mylę), że "sól" w zmywarce służy do regeneracji złoża wymieniacza jonowego. Czyli zwykła, czysta sól, powinna też doskonale działać, za kilkakronie niższą cenę?

Będę wdzięczny za odpowiedź,
    Rysiek.

Pytanie
    Cytat:
    Co to moze oznaczac jesli w mojej zmywarce za kazdym razem jak dosypie do zbiornika prawie cale pudełko soli to stracza jej tylko na jedno mycie. Po umyciu naczyń pojawia się znaczek żeby dosypać znowu soli. Jedynie jak myliśmy w niej pierwszy raz i dosypaliśmy do niej soli to tej soli wystarczyło chyba na miesiąc albo i dłużej, teraz jak dosypujemy sól to wystarcza jej tylko na jedno mycie. Czy to oznacza że coś się popsuło w zmywarce?

DEMOLKA1 napisał:
    fajnie, ale czy może ktoś udzielić odp. na moje pytanie?

A jak się twoje pytanie ma do Topic-a ?

Załóż nowy temat.

• #78 08 Wrz 2009 23:18
    mancio
    Poziom 1  

Witam ,miałem problemy w zmywarce Gorenje,na początku myła w miarę dobrze , po kilkunastu myciach kostkami Calgonitu all in 1 zaczęły pojawiać się jasne zacieki na naczyniach, poczytałem to forum i zakupiłem osobny nabłyszczacz Ludwik, sól w tabletkach 25kg za 29 zł - warzona sól bez dodatków jodu itp-do zmiękczaczy wody-link do hurtowni w Krakowie w poprzednich postach, nadal używam kostek bo kupiłem dosyć tanio ale nie włączam funkcji 3w1 w zmywarce, zmywarka zaczęła zmywać bardzo dokładnie, ustawienia nabłyszczacza i soli 2 na 6 możliwych, polecam jeśli ktoś nie jest zadowolony z jakości zmywania. Tak jak pisali poprzednicy sól nie zmiękcza wody bezpośrednio, regeneruje złoże zmiękczające, przy używaniu kostek all in 1 zmiękczanie za pomocą środków zawartych w kostce odbywa się dla konkretnego zmywania i nie zawsze wystarcza poza tym nie regeneruje złoża.Pozdrawiam.

• #79 05 Paź 2009 13:29
    baasia
    Poziom 1  

Jeżeli macie wątpliowość, czy sól kuchenna to to samo co sól do zmywarek, to przyczytajcie poniżej:
    Zmywarkę mam od 2,5 roku. Mój ślubny stwierdził, podobnie jak niektórzy na tym forum, że sól kuchenna niczym się nie różni od soli do zmywarek, poza oczywiście dużo niższą ceną. Sypał więc co miał pod ręką i w nagrodę.... wczoraj zapłacił panom z serwisu kilkadziesiąt złotych za naprawę zmywarki. Zanieczyszczenia uszkodziły jakiś zawór. Ostatnio na naczyciach po zakończeniu mycia pozostawał nalot z soli, wyglądało to tak, jakby były wykąpane w mazi z wody i soli, a następnie wysuszone; w efekcie musiałam moczyć w wannie całą zawartość zmywary bo nie dało się tego umyć. Serwisanci wymienili części i wyczyścili pojemnik na sól z dużej ilości wstrętnej mazi. Czyli nie kombinujcie tylko używajcie produktów przeznaczonych do zmywarek bo może nie od razu, ale po dłuższym czasie czeka was naprawa sprzętu.

• #80 05 Paź 2009 15:08
    cirrostrato
    Poziom 36  

Mam kumpla w serwisie AGD, zaleca do mojej Elektrolux sól bez jodu, od kilku miesięcy stosuję najtańszą z Lidla i efekt bardzo dobry,mam wodę dobrą bo miękką, miejską ozonowaną, kostki z Lidla (najtańsze) i zmiękczanie (takie jakieś pokrętło z lewej wewnątrz zmywarki) ustawione na minimum.

• #81 05 Paź 2009 17:40
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

baasia - historia ciekawa lecz tylko potwierdza fakt że sól to sól a sól jodowana to nie czysta sól nikt tu nie pisze że wrzuca się co pod rękę podejdzie. Chodzi tu o czystą sól nie jodowana i bez dodatków taka sól jest w tabletkach do zmiękczaczy sprzedawana po 25 kg od dwóch lat jej używam i wybacz ale nie potwierdzę rewelacji o jakich piszesz wszystko działa aż miło .

Fakt jest taki Sól to Sól nie Sól jodowana lub też z dodatkiem piasku gliny ziemi lub też innych ciekawostek. A ponieważ w sklepach mamy sole jodowane i z dodatkami to ostrzeżenie jest takie by nie używać wszystkiego co ma sól na opakowaniu bo nie każde takie opakowanie ma czysta sól, czasem ma też inne dodatki.

• #82 05 Paź 2009 23:33
    movzx
    Poziom 39  

Duże zmiękczacze do których stosuje się sól tabletkowaną działają na dokładnie tej samej zasadzie co zmiękczacz w zmywarce - więc nie ma żadnego problemu żeby stosować tabletkowaną sól. Natomiast sól spożywcza wbrew pozorom może być bardziej zanieczyszczona - szczególnie że niektóre substancje nie zaszkodzą człowiekowi, a będą powoli zapychać złoże jonowymienne. Dlatego moja rekomendacja - jak ktoś chce oszczędzać to sól tabletkowana jak najbardziej. Sól spożywcza - nie. I drożej wychodzi i nie ma pewności że jest pozbawiona zanieczyszczeń - tych szkodliwych dla zmywarki, nie dla nas.

PS. W kwestii tabletek 1001 w jednym - pic na wodę, fotomontaż i bujda na resorach.
    Firma Benckiser płaci grubą kasę producentom zmywarek żeby pchali bajki "polecamy Calgonit" i próbki tabletek do nowych zmywarek. Żaden producent oczywiście tego nie przyzna, ale tabletki to największe G jakie można używać.
    Nie dość że są diabelnie drogie (ktoś za reklamę musi zapłacić), nie dość że całe to zmiękczanie przez nie wody to ściema, to na dodatek wściekle się pienią, przez co zmywarka głupieje. Wbrew pozorom kupa piany w zmywarce wcale nie oznacza dobrego mycia. Wprost przeciwnie - pompa nie jest w stanie ciągnąć piany, więc sterownik próbuje dolewać wody - co kończy się zwiększonym jej zużyciem, a przez to większym zużyciem prądu. W skrajnym przypadku naczynia w ogóle nie zostaną umyte, bo program zostanie przerwany ze względu na zapienienie zmywarki.
    Tylko zestaw zwykły (dobry) proszek + sól + nabłyszczacz (w minimalnej potrzebnej ilości).

• #83 06 Paź 2009 09:11
    krzychol66
    Poziom 24  

baasia napisał:
    Jeżeli macie wątpliowość, czy sól kuchenna to to samo co sól do zmywarek, to przyczytajcie poniżej:
    Zmywarkę mam od 2,5 roku. Mój ślubny stwierdził, podobnie jak niektórzy na tym forum, że sól kuchenna niczym się nie różni od soli do zmywarek, poza oczywiście dużo niższą ceną. Sypał więc co miał pod ręką i w nagrodę.... wczoraj zapłacił panom z serwisu kilkadziesiąt złotych za naprawę zmywarki. Zanieczyszczenia uszkodziły jakiś zawór. Ostatnio na naczyciach po zakończeniu mycia pozostawał nalot z soli, wyglądało to tak, jakby były wykąpane w mazi z wody i soli, a następnie wysuszone; w efekcie musiałam moczyć w wannie całą zawartość zmywary bo nie dało się tego umyć. Serwisanci wymienili części i wyczyścili pojemnik na sól z dużej ilości wstrętnej mazi. Czyli nie kombinujcie tylko używajcie produktów przeznaczonych do zmywarek bo może nie od razu, ale po dłuższym czasie czeka was naprawa sprzętu.

Używam zwykłej soli warzonej już od 5 z okładem lat. Początkowo była to sól niejodowana, później zacząłem sypać zwykłą. Nie zauważyłem żadnych negatywnych efektów.
    Natomiast oczywiście pragnę zwrócić uwagę na to, że sól kamienna zawiera w sobie znaczące ilości zanieczyszczeń stałych (jak ktoś przygotowywał zalewę do ogórków to z pewnością zauważył pokaźne ilości piasku na dnie naczynia). Z całą pewnością więc soli kamiennej nie należy używać do zmywarki.

• #84 06 Paź 2009 21:15
    skryn
    Admin grupy AGD

krzychol66 napisał:
    Z całą pewnością więc soli kamiennej nie należy używać do zmywarki.

I tym optymistycznym akcentem, kończę wywody i szukanie teorii spiskowych w tym temacie.
    Od siebie dodam, że używam soli z przeznaczeniem do zmywarek. Taka najtańsza może być, granulowana.

• #85 03 Lut 2017 01:19
    miszimisz
    Poziom 1  

Polecam sol do stacji zmiekczajacych. Worek 25kg mozna juz kupic za niecale 20zl ale lepiej poczytac o czystosci soli i kupic sobie czystsza. Napewno 1zl za kilogram a nie 10.

• #86 08 Lut 2018 10:34
    kmj291
    Poziom 2  

Witam
    Odświeżę trochę temat...

.... co powiecie na to... karta charakterystyki produktu dopuszczonego na rynek EU Calgonit/Finish salt Reckitt Benckiser - skład: chlorek sodu 100%-czyli zwykła sól, żadne polifosforany i inne wynalazki. Antyzbrylacze inne składy to zwykła ściema.

http://cdn.celcen.pl/product_at/0/476/hg_682736.pdf lub wygoglajcie sobie KARTA CHARAKTERYSTYKI CALGONIT/FINISH SALT

Ale nie jest tak różowo - bo po wsypaniu do nowej zmywarki Bosch tabletek do uzdatniani wody nadal świeci się symbol braku soli - coś musieli wymyślić ?
    W instrukcji jest wyraźna sugestia żeby nie używać soli kuchennej

Nadmieniam ze do starej (też Bosch) przez ostatnie 8 lat sypałem zwykłą sól niejodowaną lub tabletki do uzdatniania wody wszystko działało i było ok a maszyna służyła mi 14 lat bezawaryjnej !!! pracy. :cry: ok 5000 cykli szok !!!

• #87 08 Lut 2018 11:49
    pgoral
    Poziom 25  

Może poczekaj aż się w tym pojemniku bardziej rozpuszczą. Nie wiem jakie one są twarde.

• #88 08 Lut 2018 17:07
    kmj291
    Poziom 2  

pgoral napisał:
    Może poczekaj aż się w tym pojemniku bardziej rozpuszczą. Nie wiem jakie one są twarde.

jednak nie pomoglo wył i wł układu zmiekczania 😂😁🤔

• #89 08 Lut 2018 20:25
    skryn
    Admin grupy AGD

A łychą go, łychą!
    :D