Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik SW - modulacja AM.

malysz 18 Sie 2008 12:44 2304 10
  • #1 18 Sie 2008 12:44
    malysz
    Poziom 12  

WItam.
    Zainteresowałem się ostatnio układami radiowymi i próbowałem samemu coś złożyć, niestety z racji moich mizernych umiejętności i braku narzędzi typu oscyloskop zabawa ta skończyła się kiepsko... :/
    Otóż znalazłem w domu radio na krótkie fale 4.37 - 21.85 MHz. Dalej wyczytałem na angielskiej wiki, że na tych falach używa się modulacji amplitudowej, więc zacząłem się rozglądać się za jakimś wesołym nadajniczkiem o małym zasięgu. Znalazłem coś takiego. Tylko że jest to coś na fale średnie anie krótkie. Nie miałem też takiego trymera, ani mikrofonu pojemnościowego (cokolwiek by ten symbol oznaczał), tylko zwykły elektretowy...
    Wprowadziłem zatem następujące modyfikacje wyrzuciłem R1 i C4 a mikrofon elektretowy wpiąłem równolegle do R6. Może C4 powinienem był zostawić by jakiejś składowej stałej się pozbyć ? C3 zastąpiłem elektrolitem (od strony potencjometru +).W obwodzie rezonansowym natomiast wstawiłem 10 nF trymer i cewkę 0.13 µH co powinno mi dać częstotliwość od około 4 do 13 MHz. No więc ustawiam radyjko na oko pośrodku zakresu i kręcę trymerkiem żeby coś usłyszeć - tak stroiłem nadajniczek fm dla modulacji częstotliwościowej było słychać w radiu trzask kiedy przechodziło się przez określoną częstotliwość - nie mam pojęcia jak to wygląda w am.
    To by było na tyle... Jeśli ktoś ma jakieś pomysły jak sprawić żeby nie słyszeć tylko szumu lub widzi błędy w moim rozumowaniu to proszę o pomoc...

PS. tranzystory zastosowalem podobne też ogólnego przeznaczenia BC 547

0 10
  • #2 18 Sie 2008 19:03
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany Reg. pkt 8.3.
    Przeniosłem z: DIY Początkujący / Niedokończone

0
  • #3 18 Sie 2008 19:41
    mkpl
    Poziom 37  

Sprobuj na początek moze jakiś nadajniczek z generatoram kwarcowym potem dobudujesz do tego jakiś modulator na trafie wzorujac się na jakimś CB ;)

0
  • Pomocny post
    #4 18 Sie 2008 20:28
    vari
    Poziom 10  

malysz napisał:
    WItam.
    Zainteresowałem się ostatnio układami radiowymi i próbowałem samemu coś złożyć, niestety z racji moich mizernych umiejętności i braku narzędzi typu oscyloskop zabawa ta skończyła się kiepsko... :/
    Otóż znalazłem w domu radio na krótkie fale 4.37 - 21.85 MHz. Dalej wyczytałem na angielskiej wiki, że na tych falach używa się modulacji amplitudowej, więc zacząłem się rozglądać się za jakimś wesołym nadajniczkiem o małym zasięgu. Znalazłem coś takiego. Tylko że jest to coś na fale średnie anie krótkie. Nie miałem też takiego trymera, ani mikrofonu pojemnościowego (cokolwiek by ten symbol oznaczał), tylko zwykły elektretowy...
    Wprowadziłem zatem następujące modyfikacje wyrzuciłem R1 i C4 a mikrofon elektretowy wpiąłem równolegle do R6. Może C4 powinienem był zostawić by jakiejś składowej stałej się pozbyć ? C3 zastąpiłem elektrolitem (od strony potencjometru +).W obwodzie rezonansowym natomiast wstawiłem 10 nF trymer i cewkę 0.13 µH co powinno mi dać częstotliwość od około 4 do 13 MHz. No więc ustawiam radyjko na oko pośrodku zakresu i kręcę trymerkiem żeby coś usłyszeć - tak stroiłem nadajniczek fm dla modulacji częstotliwościowej było słychać w radiu trzask kiedy przechodziło się przez określoną częstotliwość - nie mam pojęcia jak to wygląda w am.
    To by było na tyle... Jeśli ktoś ma jakieś pomysły jak sprawić żeby nie słyszeć tylko szumu lub widzi błędy w moim rozumowaniu to proszę o pomoc...

Takie sprzężenie dla takiego obwodu może nie wzbudzić drgań.
    Ja bym po pierwsze wstawił możliwie zblizone wartosc C i L dla obwodu rezonansowego ze schematu.
    Tyle, że ty chcesz fale krótkie a schemat jest na średnie.
    No i to jest wazny problem bo już pozostawienie pojemnosci sprzegajacej dla MW a obwodu (i to też o złych proporcjach - strasznie duża pojemność C1 użyłeś) dla KF....
    Ja bym przeliczył najpierw C2.
    Mniej wiecej 10 pF wyjdzie.
    C1 dałbym 47pF i do tego dopasował L do rezonansu.
    Ogólnie zasięg tego nadajniczka będzie "do drugiego pokoju".
    vari

0
  • #5 18 Sie 2008 21:05
    Usunięty
  • Pomocny post
    #6 18 Sie 2008 21:45
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

malysz napisał:
    lub widzi błędy w moim rozumowaniu to proszę o pomoc...

Cytat:
    ani mikrofonu pojemnościowego (cokolwiek by ten symbol oznaczał), tylko zwykły elektretowy...

Mikrofon "elektretowy" a "pojemnościowy" to mozna przyjąc , że w 99% jest to ten sam mikrofon i ta sama zasada membrany tego mikrofonu.
    Każdy mikrofon tego typu potrzebuje zasilania (od +1,5V do +15V) ponieważ w jego środku znajduje się wzmacniacz mikrofonowy na tranzystorze typy FET lub MOSFET.
    Cytat:
    Wprowadziłem zatem następujące modyfikacje wyrzuciłem R1 i C4 a mikrofon elektretowy wpiąłem równolegle do R6.

Tu jest ten poważny błąd. Układ ,który wskazałeś jest i tak bardzo (ale to bardzo) prostym nadajniczkiem , ale nic w nim nie musisz zmieniać. Wstaw mikrofon elektretowy tak jak na schemacie. Jeżeli masz tylko dwa wyprowadzenia z mikrofonu to przyjmij , że zasilanie i wyjście sygnału m.cz. z mikrofonu to jedna nóżka (połącz R1 z C4) a masa czyli minus zasilania to druga noga mikrofonu.
    Cytat:
    C3 zastąpiłem elektrolitem (od strony potencjometru +).

Nie musisz , ale jak już bardzo chcesz to zostaw.
    Cytat:
    W obwodzie rezonansowym natomiast wstawiłem 10 nF trymer i cewkę 0.13 µH co powinno mi dać częstotliwość od około 4 do 13 MHz

Stosunek L (0,13µH) do C (10nF) jest tak na oko NIE właściwy.
    Cytat:
    No więc ustawiam radyjko na oko pośrodku zakresu i kręcę trymerkiem żeby coś usłyszeć - tak stroiłem nadajniczek fm dla modulacji częstotliwościowej było słychać w radiu trzask kiedy przechodziło się przez określoną częstotliwość - nie mam pojęcia jak to wygląda w am.

Musisz pamiętać , że w FM-ie selektywność radia musi być około 250kHz i wtedy słychać taki efekt przy przestrajaniu.
    Na czestotliwościach KF-owych selektywność odbiorników radiowych jest oko 30kHz a więc takiego efektu przy dość "szybkim" przestrajaniu generatora NIE zauważysz.

Cytat:

Są jak najbardziej poprawne na takie częstotliwości.

Pozdrawiam.

0
  • #7 19 Sie 2008 08:30
    malysz
    Poziom 12  

Dzięki wielkie za pomoc... A tak na przyszłość to jak dobierać L i C aby dały mi drgania ?

0
  • #8 19 Sie 2008 09:40
    Usunięty
  • #9 19 Sie 2008 13:18
    malysz
    Poziom 12  

o tak dzięki wielkie znalazłem nomogramy na Eresie

A że tak zapytam z czystej ciekawości z czego to wynika te nomogramy ? Ten stosunek L/C był zbyt niski ? Czyli mój uład rezonansowy posiadał zbyt niską dobroć by wpaść w oscylacje ? W takim razie jaka powinna ona być ?

0
  • #10 19 Sie 2008 14:24
    Usunięty
  • #11 19 Sie 2008 16:02
    malysz
    Poziom 12  

Ha zaczynam łapać z ang. wiki o dobroci:

Cytat:
    The Q factor is particularly useful in determining the qualitative behavior of a system. For example, a system with Q less than 1/2 cannot be described as oscillating at all, instead the system is said to be overdamped (Q < 1/2), gradually drifting towards its steady-state position. However, if Q > 1/2, the system's amplitude oscillates, while simultaneously decaying exponentially.

Link

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo