Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czasowe załączanie kaloryfera - pytanie do elektroników racz

voltar 25 Lut 2004 10:16 2731 10
  • #1 25 Lut 2004 10:16
    voltar
    Poziom 10  

Witam
    Jak wiadomo do kaloryfera można założyć głowicę termostatyczną. Jeśli użyję jej jako radiatora do jakiegoś np. tranzystora, to podłączając tranzystor do układu zegara mogę powodować, że będzie on pracował o określonych godzinach (wtedy głowica się nagrzewa a więc grzejnik NIE GRZEJE - bo wydaje się mu ze już jest za ciepło :P) a o innych nie (termostat sprawdzi czy jest zimno i grzejnik zacznie grzać - do czasu włączenia tranzystora). Moje pytanie:
    - Gdzie znaleźć schemat prostego zegara dobowego
    - Jak podłączyć to do zasilania (to ma być gniazdko 220V ?) 8O
    - Jak powinien wyglądać układ sterowania tranzystorem
    - Czy to się opłaci (chodzi mi o użytkowanie, a nie o trud związany z montażem)

Pomysł jest ogólny, może ktoś ma lepszy, chętnie poczytam.

0 10
  • #2 25 Lut 2004 10:29
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

voltar napisał:

Jak wiadomo do kaloryfera można założyć głowicę termostatyczną.

:arrow: I tak zrób :idea:
    Nie kombinuj bo to nic nie da - oprócz narażenia się na koszty.
    Załóż głowicę termostatyczną z zaworem (komplet) - koszt ok 70 PLN i ustaw wg instrukcji na własciwą temperaturę.
    Czasem można dostać głowice używane - z demontażu...

0
  • #3 25 Lut 2004 11:54
    voltar
    Poziom 10  

Hmm, ale dzieki temu moglbym wyłączyć kaloryfer np. pomiędzy 22.00 a 4.00 rano a to 6 godzin na dobę (albo jak wychodze do pracy to jeszcze 8), jeśli zużycie prądu bedzie większe to faktycznie bez sensu :( , ale jeśli nie, to można zbić co najmniej 50% rachunku za ogrzewanie :o . (A to może działać latami a nie jednorazowo). Więc może się jednak opłaca; co tu jest największym problemem? (Sorry że nalegam, ale zależy mi na rozpracowaniu tego pomysłu)

0
  • #4 25 Lut 2004 12:03
    jozefg

:arrow: voltar
    Ty masz u siebie na grzejnikach zwykłe zawory czy termostatyczne - czy też żadnych nie masz?

0
  • #5 25 Lut 2004 13:28
    voltar
    Poziom 10  

Zwykłe, ale po sezonie zamierzam wymienić tak czy inaczej (mieszkanie dopiero kupiłem)

0
  • #6 25 Lut 2004 13:43
    jozefg

Działanie termika polega na zapobieganiu przegrzaniu pomieszczenia powyżej określonej temperatury i utrzymaniu temperatury wymaganej.
    Jak utrzymują specjaliści każdy 1 stopień powyżej temp 20C - "kosztuje" + 20% energii więcej!
    Jeżeli wyłączysz okresowo grzejnik to na powtórne rozgrzanie pomieszczenia musisz zużyć taką samą ilość ciepła a nawet więcej.

0
  • #7 25 Lut 2004 15:24
    voltar
    Poziom 10  

Hmm nawet na przestrzeni 6 czy 8 godzin? No to chyba dam sobie spokój.

0
  • #8 25 Lut 2004 15:34
    CKsrv
    Poziom 32  

Jezeli nadal "upierasz sie" na jakies sterowanie to juz lepiej kup gotowca - są takie.
    Produkuja je te same firmy co te standardowe głowice i zawory. Urzadzenia maja programatory i klawiatury do sterowania a wszystko jest prezentowane na LCD. Mozna sterowac jednym lub wiecej zaworem (nie sa to sterowniki pieców lez "kaloryferów").

0
  • #10 26 Lut 2004 07:41
    voltar
    Poziom 10  

Dzięki za dyskusję a wqłaszcza za linka, wcześniej tego szukałem i jakoś nie mogłem trafić :-(
    Pozdrawiam! 8)

0
  • #11 05 Sty 2005 00:35
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    voltar jeżeli zależy Tobie na pełnym komforcie i możesz wydać troche więcej kasy to polecam zastosowanie sterowników programowalnych podłaczonych do siłowników termoelektrycznych.
    Pozdrawiam.

0