Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie widzi systemu po zaniku prądu...

djflix 18 Sie 2008 16:41 3014 24
  • #1 18 Sie 2008 16:41
    djflix
    Poziom 11  

Witam!
    Szukałem, ale nie udało mi się znaleźć pomocy... :)
    Problem jest taki że po zaniku prądu - obojętne czy bardzo krótkim czy długim - komputer odpala, ale sygnalizuje brak systemu na dysku. Pomaga wyłączenie komputera przyciskiem i ponowne załączenie - wtedy system startuje bez problemu za każdym razem.
    Komputer IBM 800MHz, dysk 20 GB, Ram 128.

Problem jest o tyle denerwujący, że ostatnio dość często zdarzają mi się chwilowe zaniki prądu - zazwyczaj na ok 0,5 sek.
    Komputer obsługuje amatorski monitoring i wszystko jest ok, daje radę, ale to uruchamianie...
    Za każdym razem trzeba lecieć go restartować, o ile się zauważy, że siadł. A dopóki nie - monitoring nie żyje...

Czy może to być kwestia jakiegoś ustawienia w biosie?
    Jeśli możecie - podpowiedzcie coś.
    Pozdrawiam
    Michał

0 24
  • #2 18 Sie 2008 19:18
    5bkera
    Poziom 18  

Witam.
    Ponieważ temat jest przeglądany, a nic się nie dzieje, to ruszmy z miejsca...
    Może się coś wyjaśni :
    Bios po zaniku napięcia wykrywa dysk?

0
  • #3 18 Sie 2008 19:31
    447988
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 18 Sie 2008 20:00
    beli10
    Poziom 13  

Jak uruchamiasz komputer nie pisze ci nic czasem o baterii lub zresetowanych ustawieniach biosu, bo może to wina baterii cmos ... Wcześniej też tak się działo?

0
  • #5 18 Sie 2008 21:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 18 Sie 2008 21:09
    K!lleR
    Poziom 39  

Miernik do ręki i sprawdzić baterię systemową. Sprawdzić taśmę ATA czy dobrze jest wpięta, czy nie jest luźna. Jakie są napięcia wyjściowe z zasilacza mierzone miernikiem cyfrowym z dobrą baterią.

0
  • #7 18 Sie 2008 21:55
    djflix
    Poziom 11  

O baterii nic nie pisze... Taśma dobrze wpięta. W biosie przywracałem ustawienia i nic to nie dało. Zmierzę miernikiem baterię i dam znać. A o co chodzi z tymi ustawianiami opóźnienia starszych dysków?

Dodam że po odpaleniu kompa - zawsze - nie tylko po zaniku prądu, przez jakieś 20-30 sekund nic się nie dzieje tylko miga w lewym górnym rogu mała kreseczka. Po tym czasie komp się uruchamia. Nie wiem, czy on w tym czasie czegoś szuka, cos testuje, czy jak? Tak było od zawsze jak pamiętam.

0
  • #8 18 Sie 2008 22:02
    beli10
    Poziom 13  

Ta kreseczka jest już po post biosu czy przed ?
    Możesz włączyć opóźnienie dysku opcja powinna się nazywać "delay hdd" i ustawiasz w sekundach ... im więcej tym bios dłużej czeka na uruchomienie dysku, ale to było tylko w przypadku bardzo starych dysków, a nowych płyt które szybko się uruchamiają, ale można spróbować :)

Co do tej kreseczki może pomóc czy ona jest przed postem czy po, jeśli po to mogą być ustawienia botowania w złej kolejności ... lub podobne rzeczy.
    Jeśli przed opóźnienie dysku lub coś z wykryciem jakiegoś podzespołu cd-rom napęd dyskietek itp. :) Pozdrawiam

PS .
    Post to test biosu wtedy gdy sobie wszystko wykrywa itp ...
    Widnieje procesor ilość ramu jeśli byś nie wiedział od razu wyjaśniam

0
  • #9 18 Sie 2008 22:11
    djflix
    Poziom 11  

Może to głupie co teraz napiszę, ale chyba nie wyświatla postu... Od razu zaczyna migać kreseczką... Ale jeszcze jutro się przyjrzę. Sprawdzę też czy po zaniku zasilania wykrywa dysk, bo nie jestem pewien.

0
  • #10 18 Sie 2008 22:44
    iron64
    Spec Overclocking

Poszukaj w biosie czegoś w stylu delay detection ide/ ide delay itp.
    Albo napisz co to za płyta główna konkretnie.

0
  • #11 20 Sie 2008 18:48
    djflix
    Poziom 11  

Więc jest tak: po zaniku prądu bios faktycznie nie widzi dysku.

W biosie nie udało mi się znaleźć nic na podobieństwo "ide delay".

Data biosu to maj 2003

Może to dziwne ale przyglądałem się dokładnie i na płycie nie zdołałem znaleźć modelu. Jedyne co wydaje mi się zbliżone to dane z takiego jakby procesorka o wymiarach około 3x3 cm, a brzmią one tak:

INTEL 815
    FW82815
    F0481510
    SL4DF

Pozdrawiam

0
  • #12 20 Sie 2008 18:51
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 20 Sie 2008 18:55
    K!lleR
    Poziom 39  

Zaraz po uruchomieniu komputera ma przecież kolega podaną nazwę płyty w dolnym lewym rogu.

0
  • #14 20 Sie 2008 19:51
    djflix
    Poziom 11  

Dysk to Caviar WD200 czyli pojemność 20 GB.

Po uruchomieniu kompa właśnie nie wyświetla mi się nazwa płyty, mignie na ok 1 sekundę logo IBM i pod nim info że aby wejść do Biosu należy wcisnąć F1, po czym zaczyna migać słynna już kreseczka...

0
  • #15 20 Sie 2008 20:07
    beli10
    Poziom 13  

Niech kolega przysłucha się dyskowi czy on naprawde startuje tak długo ... może zworki są źle poustawiane, jeśli to nie zworki to tylko pozostaje włączyć opóźnienie dysku chociaż kiedyś miałem coś w podobie na chipsecie i810 i też nie było ustawienia opóźnienia dysku, więc jeśli tego nie ma pozostaje ustawić dysk w biosie żeby nie był automatycznie wykrywany ... auto na manual i wpisać liczby takie jak były wykryte na auto :))

Model płyty można sprawdzić everestem lub podobnymi programikami Pozdrawiam

0
  • #16 22 Sie 2008 18:51
    djflix
    Poziom 11  

Albo ja jestem ciemny albo ten bios jest jakiś dziki... W chyba wszystkich biosach z którymi miałem do czynienia, dało się ustawić wykrywanie dysku na manual, a tutaj nie widzę takiej opcji... :(

Udało mi się wykryć model płyty: IBM6578D7G

Pozdrawiam

0
  • #17 22 Sie 2008 18:54
    beli10
    Poziom 13  

To ja w takiej sytuacji staje się również ciemny hehe ... nie ma manual ... xD Hmmm ciężki przypadek ... :( Może zworki na dysku pozostaje sprawdzić czy są dobrze ustawione, jeśli nie ma opcji manual.
    Lub podmiana biosu na nowszy ...

0
  • #18 22 Sie 2008 19:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #19 22 Sie 2008 21:00
    Makro1993
    Poziom 26  

Co do tej kreseczki:
    Czy dysk nie jest wpięty na jednej taśmie razem z napędem CD\DVD? i czy jest wpięty do Primary IDE? Miałem u mnie podobnie tyle że kreseczka migała krócej. Pomogło wpięcie dysku na tej gęstej taśmie ATA do Primary IDE a napędów na tej mniej zagęszczonej taśmie ATA do Secondary IDE. Tak żeby dysk nie był podłączony razem z napędami.

0
  • #20 22 Sie 2008 22:38
    djflix
    Poziom 11  

Ty wiesz, że nie jestem pewien?
    Jutro sprawdzę i dam znać, ale zdaje mi się że... Nie, nie wiem, nie będę ściemniał, sprawdzę i dam znać.

aschers napisał:
    A może w biosie jest opcja żeby przywrócić fabryczne ustawienia? Jeśli jest to użyj jej może to pomoże

Tak, ustawienia fabryczne przywracałem, niestety to nic nie dało.

0
  • Pomocny post
    #21 22 Sie 2008 23:06
    beli10
    Poziom 13  

Może to pomóc na oddzielnych kontrolerach powinno smigać, ale wtedy przestaw zworki dysku na master i napędu również jeśli będą na oddzielnych taśmach bo może być gorzej niż teraz :)

0
  • #22 22 Sie 2008 23:18
    722525
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 23 Sie 2008 12:18
    djflix
    Poziom 11  

No i słuchajcie - udało się. Taśmy mam dwie, dysk jest osobno, i CD osobno, ale na dysku miałem włożoną zworkę na MASTER, a przeca dysk jest jeden. Pomogło wyjęcie tej zwory, teraz kreseczka miga tylko ze 2 sekundy, a komp uruchamia się bez problemu po każdym zaniku prądu, to znaczy narazie przetestowałem symulując zanik prądu. Wszystkim bardzo dziękuję za żywe zainteresowanie i pomoc!

Pozdrawiam

Michał

0
  • #24 23 Sie 2008 18:22
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 23 Sie 2008 22:32
    djflix
    Poziom 11  

Szczerze? To ja też nie rozumiem... Ale wiem że pomogło :)
    Tak sobie tłumaczę na chłopski rozum że może jak dysk miał ustawione zworą że pracuje jako master, a nie było dysku slave, to może go szukał? No nie wiem :) Może będzie ktoś mądrzejszy co nam to wyjaśni... Teoretycznie chyba powinno pracowac i tak i tak, ale... :)

Pozdrawiam

Post zamykam. W razie potrzeby otwarcia proszę o PW.
    K!lleR.

0