Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amatorski solar tracker

Alpha 22 Sty 2010 11:40 41699 36
    Alpha
    Poziom 21  
    crobe napisał:
    ja tez szukam działającego solar trackera ta dołączam się do prośby o NE226k, a może autor postu zdradzi skąd kupił tracker z redrok :)
    Witam.
    Nie kupiłem -wykonałem go samodzielnie. Posłużyłem się jedynie schematem tam zamieszczonym.
    lupilpl napisał:
    Na pierwszym zdjęciu przedstawiony jest mały panel fotowoltaniczy poniżej, którego jest coś dzięki czemu w łatwy sposób można zmieniać kont nachylenia całego panela. Czy ktoś może mi powiedzieć od jakiego urządzenia zostało to zaadaptowane na potrzeby tego projektu. I jak w ogóle to nazwać.
    Rama jest od początku do końca konstrukcją własną. Nie spotkałem się z podobnym rozwiązaniem, które można by zaadoptować.
    Rafał% napisał:
    Z kim nie możesz się skontaktować? Link odnośi się do jakiejś obudowy. Nie rozumiem
  • TermopastyTermopasty
    coshiz
    Poziom 11  
    Witam, Mam takie pytanko do autora: Czy możesz zmierzyć jaki jest pobór mocy w słoneczny dzień dla całego dnia pracy obrotnicy i elektroniki przeznaczonej do pozycjonowania panelu i podać jaka jest masa panelu (mniej więcej).
    Dodam, że projekt bardzo fajny gratuluję pomysłu i mimo że nieekonomiczny to popieram takie działania właśnie ze względów poznawczych.
    Pozdrawiam
    Coshiz
  • TermopastyTermopasty
    Alpha
    Poziom 21  
    Pobór prądu elektroniki sterującej to ok.6mA (ciągłego, razem z zapalonymi dwoma diodami Led). Silnik z przekładnią podczas ruchu pobiera ok. 0,12A. Ilość "ruchów" zależy od zmienności nasłonecznienia, ale jeśli niebo przez cały dzień jest bezchmurne, to elektronika nie głupieje i posuwa panel tylko w jednym kierunku. Trudno oszacować jak długo pracuje silnik, gdyby zsumować te wszystkie krótkie impulsy "podążania za słońcem", ale myślę, że max 1h/dobę (dzień bezchmurny).
    Zysk z tego panelu mam na poziomie 0,4-0,5A, więc na pewno warto.
    Panel waży na oko 2-2,5kg.
    Dzieki za uznanie.
    Pozdrawiam
    Borato
    Poziom 14  
    Witam.
    Kolego wydaje mi sie,że na naszej szerokości geograficznej, jak chcesz śledzic słońce a nie zbierać rozproszoną energię świetlną z całego nieba to powinieneś dać panel bardziej w pionie.
    Popatrz około 12 czy promienie słońca padają prostopadle.
    Pochylenie powinno być tak jak w kolektorach słonecznych czyli większe jak 54 stopnie.
    Borato
    Alpha
    Poziom 21  
    Borato napisał:
    Witam.
    Kolego wydaje mi sie,że na naszej szerokości geograficznej, jak chcesz śledzic słońce a nie zbierać rozproszoną energię świetlną z całego nieba to powinieneś dać panel bardziej w pionie.
    Popatrz około 12 czy promienie słońca padają prostopadle.
    Pochylenie powinno być tak jak w kolektorach słonecznych czyli większe jak 54 stopnie.
    Borato

Nie wiem, czy Cię do końca rozumiem. Mam spojrzeć w południe teraz, czy np w lipcu? Bo teraz słońce w południe jest niżej niż latem, dlatego panel jest ustawiony bardziej pionowo, niż na zdjęciu. Jak napisałem w pierwszym poście - mam możliwość ręznego ustawiania panela tak, by był prostopadle do promieni słonecznych.
    Borato
    Poziom 14  
    Witam.
    Popatrz teraz kiedy słońce jest najwyżej i kolektor prostopadle do promieni słonecznych a potem daj jeszcze ciut bardziej pionowo tak z 10 stopni.
    A latem będziesz trochę bardziej pochylał go do poziomu.
    Poszukaj program kolektorek 1.1 i tam jest dobra symulacja i rozkład energii wydzielonej na kolektorze .
    Będziesz mógł sie wirtualnie pobawić kątami nachylenia.
    Borato
    Alpha
    Poziom 21  
    Ponieważ zostałem o to poproszony, zamieszczam schemat płytki drukowanej, rozmieszczenie elementów i takie tam potrzebne do wykonania układu.
    W razie pytań proszę o info na PW.
    Życzę powodzenia w eksperymantach.
    Załączniki: