Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak (nie) działa agregat starej polskiej lodówki

19 Sie 2008 00:32 5680 4
  • Poziom 17  
    Witam!
    Mam taki problem w robocie - po włączeniu wtyczki lodówka buczy pare sekund, słychać pyk i staje na powiedzmy minutę. Zajrzałem (pierwszy raz) do puszki przy agregacie i znalazłem tam przekaźnik i coś w rodzaju termika. Agregat po paru próbach zrobił się ciepły.
    Z tego co piszą koledzy, jest on uszkodzony.
    Ale mnie zastanawia co tam siedzi w środku i po co :-) Na schemacie są oznaczone 2 uzwojenia. Do puszki wchodzą 2 kable + PE. I myślałem że silnik ma też 2 kable a tu niespodzianka. Jeden przewód idzie szeregowo przez jakby termik, drugi przez przekaźnik (dziwny). Jak to ma działać? U mnie po włączeniu termik robi się pomarańczowy, wywala go szybko i lodówka staje dęba. Czy przy sprawnym agregacie ten termik nie powinien wywalać?
    Czy jak agregat chodzi, to lodówka mrozi? Czy dopiero jak sie wyłączy to zaczyna schładzać? Czy w czarnej metalowej skrzynce jest jeszcze jakaś 'elektryka' poza silnikiem? Np. wyłącznik na przegrzanie?
    Przekaźnik rozebrałem i oczyściłem i raczej jest sprawny.
    Jeśli miałby ktoś chwilę żeby mnie oświecić będę wdzięczny :-)
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Termik zabezpiecza agregat przed zbyt dużym poborem prądu (normalnie się nie wyłącza) a przekaźnik załącza na chwilę uzwojenie rozruchowe (w chwili startu). Resztę można znaleźć używając przycisku "SZUKAJ" Powodzenia
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Ok dzięks. Kolega dotłumaczył mi resztę, okazuje się że kiedyś rozciął to diaxem i obejrzał :-) Próbowałem szukać ale 90% wygląda tak - "wylatuje termik - wymień agregat" a czemu i po co , to już nikt nie wnika ;-) .
  • Poziom 38  
    Jeżeli jest tylko zablokowana to czasami energiczne drgania agregatu potrafiły go odblokować (niestety na krótko). Zdjęcie termika czasami powoduje iz agregat wy6startuje (jak tak się stanie to albo termik jest uszkodzony co jest bardzo rzadkim przypadkiem albo sprężarka się zaciera wtedy też jej koniec zbliża się wielkimi krokami) Przy zabawie z nią uważaj bo jest tam 230V co jest NIEBEZPIECZNA
  • Poziom 12  
    Prawdopodobnie zablokowała się przekładnia przekazująca napęd z silnika na tłok i termik zapobiega spaleniu uzwojeń. Moja lodówka zachowywała się dokładnie tak samo. Po rozcięciu obudowy sprężarki udało mi się ją uruchomić, ale służy mi ona jako sprężarka powietrza. Raczej nie ryzykowałbym ponownego zamontowania jej w lodówce bo pewnie za jakiś czas znów znów odmówiłaby posłuszeństwa. Poza tym i tak planowałem wymianę lodówki na coś bardziej energooszczędnego. Tutaj możesz zobaczyć zdjęcia wnętrza tej sprężarki.