Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydajność prądowa kontrolera wentylatora NidecBeta V TA350DC

arkolesz 19 Sie 2008 00:55 1124 1
  • #1 19 Sie 2008 00:55
    arkolesz
    Poziom 26  

Wszedłem w posiadanie wentylatora Nidec Beta V TA350DC (M35291-35). Wentylator bardzo fajny, wysoce wydajny - 9 łopatek.
    W związku z nim mam 2 pytania.
    Najważniejsza sprawa - wentylator przy pełnych obrotach wymaga 2,3A. Przy 12V zasilania to całkiem spora moc.
    Większość wentylatorów zasilanych z 12V pobiera nie więcej niż 350mA (przynajmniej te które ja widziałem).

Czy kontroler wentylatora chyba jakiś układ PWM da rade bez uszkodzenia ciągle zasilać mój wentylator?

Drugie pytanie wydaje się być banalne jednak problem nastręcza mi trochę trudności.
    Jak sprawdzić czy od czepy "sense" i "control" wentylatora funkcjonują poprawnie?
    Odnoszę wrażenie, ze moglem uszkodzić cześć elektroniki wentylatora odpowiadającą, za te sygnały na skutek złego podłączenia go do 4 pinowego gniazda zasilania na płycie głównej (przewody we wtyczce nie były ułożone według standardu).

Teraz wentylator działa cały czas na maksymalnych obrotach, a to jednak powoduje spory hałas i strach przed uszkodzeniem kontrolera wentylatora.
    Poprawiłem TONI_2003

0 1
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 19 Sie 2008 07:40
    tronics
    Poziom 36  

Układ PWM zajmuje się jedynie generowaniem sygnału sterującego, sam element wykonawczy jest w wentylatorze (gdyby płyta od razu zasilała sygnałem zmodulowanym nie potrzeba by 4 kabelków).
    Jak jednak wiemy wentylator 4 pin bez sterowania działa na max. obrotach (na 3 pinach), podobnie jak 3 pin włożony do wtyku 4 pin.
    Inna rzecz, że te 2,3A to sporo i nie wiem czy do CPU/Chassis FAN są podciągnięte odpowiednio grube ścieżki.
    Może trzeba będzie wziąć zasilanie z molexa, a na płycie zostawić tylko Fan Speed Control i Fan Speed Sense?
    Czytaj +12V i GND wziąć z molexa, a pozostałe 2 wtyki zostawić w CPU FAN.
    Co do drugiego pytania - zobacz opcje w BIOS, może tam wyłączyłeś automatyczną regulację.
    Sense przekazuje ilość obrotów na minutę - to zobaczysz pod BIOSem również, wyniki z kosmosu albo 0 będą świadczyć o uszkodzeniu.
    Poprawiłem TONI_2003

0