Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ankieta: Ile zarabia elektryk?

scooby-doo 27 Mar 2013 22:06 277128 424
 • #181
  elektryk83
  Level 14  
  Święte słowa bartek_p . Ostatnio też miałem taką sytuacje .Jadę do klienta na oględziny mówię 25 za punkt , a on " Jle ?!. Ja ma kolegę co zrobi za 15 zł i materiał po kosztach." Więc cóż nawrotka i do domu. Teraz do mnie dzwonił ,że kolega go wych...ł i czy bym nie przyjechał dokończyć ,bo jest straszna plątanina kabli . ( poprawki są w cenie :D )
 • CSICSI
 • #182
  kasprzyk
  Electrician specialist
  bartek_p wrote:
  Płacą tyle, bo ktoś chce pracować za te pieniądze. Tak samo jest jeśli chodzi o instalacje, są tacy którzy robią za 15 zł/punkt.

  Witam
  Tylko, że na ten problem powinno się patrzeć z szerszej perspektywy.
  W obecnej sytuacji jaka jest na rynku, to być może za kilka lat na miejsce pracy które opisujecie będzie kilkudziesięciu chętnych a Wy (o sobie także piszę) odczujecie na własnej skórze bezpośrednie skutki takiego stanu rzeczy.

  Pozdrawiam
 • CSICSI
 • #183
  cirrostrato
  Level 37  
  Jeśli jesteście jeszcze młodzi (czyli jeszcze wam się chce..), chcecie wypłynąć na szersze wody, macie udokumentowane doświadczenie zawodowe (lepiej nie mgr inż., lepiej technik, najlepiej po zawodówce i spore doświadczenie) to w Norwegii poniżej 200NOK/h brutto (1NOK=0,56zł) nie zejdziecie (a realnie jest lepiej), nadgodziny +50%, soboty/niedziele +100%, ceny oczywiście wyższe niż w kraju ale w stosunku do pensji tam jest znacznie taniej. Uprawnienia tam, przy rozsądnym podejściu, można zrobić w niecały rok, bez uprawnień nie można pracować pod napięciem, tylko montaż. Na początek można starać się o pracę przez pośrednika (lepiej nie Polaka...), potem już na własną rękę. No i na starcie oczywiście komunikatywny angielski. Pracując kilka lat i poznając realia tam, w zasadzie nie ma szans ale i ochoty, aby wrócić do kraju.......
 • #184
  ROSOMAK7
  Level 15  
  No tak,norwegia to prawdziwe eldorado, zapewne wiele osób (w tym ja), chciałoby tam wyjechać.
  Tylko jakoś ciężko jest tam znaleźć prace. Co prawda są agencje które werbują elektryków
  ale stawiają czasami zbyt duże wymagania, a na miejscu okazuje się że bajeczne zarobki które zapewniają, okazują się fikcją.
 • #185
  cirrostrato
  Level 37  
  Na początek (tak syn zaczynał) trzeba pracować za tyle za ile się da, po kilku miesiącach (ale nie na głodowym wynagrodzeniu) poznajesz realia (robisz uprawnienia) i potem już starasz się załatwić pracę na własną rękę, gdyby to było tak proste jak wielu myśli to by wszyscy elektrycy(i nie tylko) wyjechali, praca dobra, blisko....jakiś czas temu syn załatwił kumplowi robotę (kumpel w kraju pracował w serwisie profesjonalnego sprzętu AGD za śmieszne pieniądze), przyleciał, praca od ręki u Norweskiego pracodawcy (duża firma międzynarodowa), mieszkał u syna, dostał trochę koron na start, pracuje do dziś na pełnym etacie, znali się od lat, kumpel okazał się totalną świnią (nawet nie chodzi o pieniądze..), syn już nie załatwia pracy dla kolegów choć ludzi potrzeba.
 • #186
  kkas12
  Level 43  
  A czy którykolwiek z kolegów zastanowił się dlaczego w tych cywilizowanych krajach nawet ta praca "za ile się da" czy "za ile dadzą" jak pisze kolega powyżej nie jest pracą za głodowe ale godziwe wynagrodzenie?

  Przez nieuwagę wkradł się błąd, który usunąłem gdyż zmieniał sens mego pytania.
 • #187
  cirrostrato
  Level 37  
  Nie powiem oczywiście, za ile syn pracuje, jest OK...problem leży gdzie indziej: chłopak mógł by nawet dziś wrócić do kraju, mógł by postawić dom (już mają ładne mieszkanie w Polsce) tylko tu nie dał by rady utrzymać chaty i wyżywić rodziny (na jakimś rozsądnym poziomie), robiąc (naprawdę dobrze) to co robi tam....Dopowiem jedno: w Norwegii płaca w jakimś zakresie jest przypisana do stanowiska, nie dotyczy to pracy przez pośrednika, szczególnie polskiego niestety...
 • #188
  kkas12
  Level 43  
  Problemem moim zdaniem jest to, że u nas nawet państwo jest przeciw pracownikom.
  Tam natomiast czegoś takiego nie ma, gdyż istnieją, działają i zajmują się tym czym powinny prężne związki zawodowe.
  Negocjując układy zbiorowe pilnują minimalnych stawek, czasu pracy, wynagrodzenia za nadgodziny a nawet tego by osoba zatrudniona jako elektryk faktycznie tym elektrykiem była.
  Nawet pracując w niepełnym wymiarze godzin, przy niemożności znalezienia dodatkowej pracy państwo dopłaca różnicę pomiędzy zarobkiem a minimum wynikającym z minimalnej stawki przy pełnym wymiarze godzin w tygodniu. Najczęściej jest to 40h tygodniowo.
  (Ale to są tylko zajawki z innych cywilizacji i z tego powodu w Polsce o nich wspominać nie wolno jak twierdzą tu niektórzy koledzy.)

  U nas w każdej z tych kwestii panuje całkowita wolnoamerykanka co niektórzy nazywają demokracją której mottem jest "Jak Ci się nie podoba to wolna droga. Jest stu na Twoje miejsce".
 • #189
  ROSOMAK7
  Level 15  
  cirrostrato wrote:
  poznajesz realia (robisz uprawnienia) i potem już starasz się załatwić pracę na własną rękę
  Właśnie, jak jest z tymi uprawnieniami? wiem że jeśli chcę zrobić DSB będąc w Polsce, to muszę wysłać do norwegi do odpowiedniej instytucji, następujące dokumenty: świadectwo szkolne, min. 3 lata udokumentowanego doświadczenia, SEP. I dopiero w tedy dostaje DSB. A co jeśli nie mam tych uprawnień i pracuje bez nich, czy wtedy będąc już na miejscu, wraz z zdobywaniem doświadczenia jest je łatwiej zrobić? czy wtedy wymagania są takie same? Czy osoba nie będąca z wykształcenia elektrykiem, ma szanse zdobyć takie uprawnienia?
 • #190
  cirrostrato
  Level 37  
  Powiem co wiem: syn robił uprawnienia DSB będąc tam, trwało to trochę, pracodawca jak mu zależy na pracowniku (bo ten zna robotę a kumatych miejscowych coraz mnie....) to pomoże, syn po elektronice (tech. Kasprzaka) i elektryce na PW ale do tego się na razie nie przyznał, można pracować przy montażu ale bez uprawnień tylko przy montażu gdzie nie ma napięcia (jest takich robót, typowo montażowych, sporo), zresztą różnie to bywało bo pracował w kilku firmach. Naprawdę warto zaryzykować....
 • #191
  User removed account
  Level 1  
 • #192
  bartek_p
  Level 31  
  W normalnych krajach piekarz piecze chleb, murarz muruje, a elektryk jest elektrykiem, i każdy jest szanowany za swoją robotę. A w Polsce od dawien dawna trzeba było łapać się za wszystko i mamy tego efekty. Czasem trafi się świadomy klient, dla którego liczą się uprawnienia i doświadczenie, i jak mu płytkarz zaproponuje przesunięcie lampy to go wyrzuci na zbity pysk. Takie polskie realia. Jedyna rada to być lepszym od innych i trzymać standard
 • #193
  vikon
  Level 14  
  Własna jednoosobowa działalność 24h/7dni w tygodniu. Region południowo-wschodni. Głównie instalacje elektryczne w mieszkaniówce, czasem alarmy, monitoring, automatyka. Dochód 4000 i powyżej. Ale z tego trzeba jeszcze sprzęt utrzymać.
 • #194
  lukaszj8311
  Level 10  
  8 lat doświadczenia uprawnienia E bez ograniczeń elektryka w pełnej rozciągłości pożarówka monitoring wyszywanie szaf podłanczanie central wentylacyjnych kładzenie instalacji ostatnio prowadzenie prac na markecie 10000m2 pilnowanie wszystkiego ludzi {murarze i wykończeniówka bo szef pomyślał ze może nie brać firmy podwykonawczej elektrycznej bo sobie dasz rade} poprawki po projektancie który nawet nie był na budowie stawka 11 zł
 • #195
  Arturo2005
  Level 33  
  lukaszj8311 wrote:
  {murarze i wykończeniówka bo szef pomyślał ze może nie brać firmy podwykonawczej elektrycznej bo sobie dasz rade}

  pozdrowienia dla szefa :)
 • #196
  elpapiotr
  Electrician specialist
  I wielkie uznanie dla niego za darmowego pracownika.
  Nie każdy (szef) potrafi takiego utrzymać.
 • #197
  lukaszj8311
  Level 10  
  Podpowiedzcie mi o jaką stawkę mogę powalczyć
 • #198
  bartek_p
  Level 31  
  zacznij rozmowę od tego co masz x5, jak będzie bręczał to x4. Pytanie tylko co zrobisz jak powie nie.
 • #199
  lukaszj8311
  Level 10  
  poważnie x5 albo x4 po takiej sumie chyba by musiała przyjechać karetka
 • #200
  zdzisiek1979
  Level 38  
  Ludzie nawet weźmy 3 razy to mamy 11 x 3 = 33zł 33zł dać jednemu fachowcowi to można dać 15 zł dwóm a co dwie głowy to nie jedna i 3zł w kieszeni albo 3 po 10zł i trzy głowy to nie jedna i zawsze jest pewność że będzie któryś w robocie.
 • #201
  elpapiotr
  Electrician specialist
  Zapominasz, kolego zdzisiek1979, że głowa głowie nie równa.
 • #202
  lukaszj8311
  Level 10  
  co z tego ze głowa głowie nierówna jak płacić niechcą
 • #203
  bandzior19
  Level 15  
  Stanowisko: elektryk utrzymania ruchu
  Miejsce pracy: Bydgoszcz
  Uprawnienia SEP do 1kV, uprawnienia UDT EII i MIII do konserwacji suwnic, programowanie sterowników PLC i paneli operatorskich, CCTV, alarmy, wszystko co związane z automatyką, elektryką i elektroniką - znajomość układów pneumatycznych i hydraulicznych, budowa nowych urządzeń potrzebnych do produkcji, naprawy, montaż wszelkiego asortymentu nie tylko elektrycznego na przepychaniu zapchanego kibelka kończąc.
  Stawka 21,5 zł/h brutto. + premia.
 • #205
  bartek_p
  Level 31  
  x5 to oczywiście trochę przesada, ale myślę że 20 zł na rękę to niezła stawka, szczególnie jeśli ktoś dba o to , że masz co robić i płaci zus. Zależy jeszcze jaki region kraju
 • #206
  lukaszj8311
  Level 10  
  Łódzkie i myśle że za to 20 zł to też karetka by była :D
 • #207
  bartek_p
  Level 31  
  To po co pytasz? :) Możesz powalczyć tylko o taką stawkę, na którą stać Twojego szefa.
  Poproś o 1 zł, bądź najlepszy, jak szef zobaczy że się starasz i że ma 3 ludzi w jednym to albo wte albo wewte ...
 • #208
  mintus2
  Level 1  
  Witam,

  Stanowisko: Elektromonter-
  woj.: podlaskie

  staż: zaczynałem ~ w 2009 od pracy w czasie wakacji (student) 9zl
  następnie 2010/11 -10 zł
  od 2012-teraz 11/h + premia
  ( od roku tyt. inżyniera...)
  zakres obowiązków: instalacje elektryczne, alarmy, CCTV, Sieci, itp
 • #209
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  WIdze że temat ciągnie sie od 5 lat i zarobki jakie były takie i są, o ile nie niższe więc pytam co to się porobiło?
  11zł/h 2,5Euro kurna śmiech na sali .
 • #210
  arek59
  Level 29  
  Technik Elektryk (sep 1kW) + technik BHP z 4 letnim doświadczeniem.
  W dzień praca przy instalacjach elektrycznych, rozdzielnie, automatyce.
  Po południu praca jako serwis sprzętu AGD i nagłośnieniowego.
  W weekendy nagłośnienie imprez i koncertów.
  Firma 1 osobowa.
  Zarobki 4000-7000zł na miesiąc.
  No ale wyobraźcie sobie prace 7 dni w tyg od rana do wieczora :D