Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie termostatem

19 Sie 2008 19:17 3399 9
  • Poziom 13  
    Witam.
    Potrzebuję urządzenie które bd odczytywało temperaturę wody z pieca i bojlera. I teraz gdy w bojlerze będzie większa temperatura wody a w piecu mniejsza to by zamknęło termostat by ciepła woda nie "cofała" się do pieca. Oraz gdy temperatura wody w piecu wynosiła >80 stopni to by także zamknąć termostat.
    Czy zna ktoś takie gotowe urządzenie bądź jakiś schemat?
    Myślałem by do sterowania użyć AtMega8 bądź inny lecz kompletnie nie wiem jak to wszystko podłączyć.
  • Poziom 31  
    Nie rozumiem czegoś tutaj jak może Ci się cofnąć woda z bojlera do pieca.
  • Poziom 28  
    Koledze chodzi o to żeby nie wychładzać wody w bojlerze jeżeli temperatura pieca spadnie poniżej temperatury bojlera.Oczywiście chodzi tu o bojler z wężownicą.
  • Poziom 31  
    To wystarczyło by chyba ustawić odpowiednią temperaturę sterownikiem pieca, a on sterował by pompka układu tak, że woda w obiegu oscylowała by wokół ustawionej temperatury. Woda w bojlerze miała by żądaną temperaturę i nie ma ona szans się cofnąć bo jest tam zawór bezpieczeństwa (mówię o zasilaniu w wodę), a temperatura tej wody schładzała by się wraz z ze spadkiem temperatury ogrzewania. Taka jest moja myśl.
  • Poziom 28  
    WMichał napisał:
    To wystarczyło by chyba ustawić odpowiednią temperaturę sterownikiem pieca, a on sterował by pompka układu tak, że woda w obiegu oscylowała by wokół ustawionej temperatury. Woda w bojlerze miała by żądaną temperaturę i nie ma ona szans się cofnąć bo jest tam zawór bezpieczeństwa (mówię o zasilaniu w wodę), a temperatura tej wody schładzała by się wraz z ze spadkiem temperatury ogrzewania. Taka jest moja myśl.

No i tu jest problem bo chodzi o to aby zapobiec schładzaniu się wody w bojlerze wraz ze spadkiem temperatury na piecu.Piec zimny a woda ciepła i o to chodzi autorowi tematu.
    Lopez123 tu jest to czego szukasz
    http://nestor-electronic.pl/forum/index.php?sid=f2823525c3042073bbd711152e668619
  • Poziom 13  
    Pomiędzy piecem a bojlerem nie ma pompki. Mi chodzi poprostu o jakiś prosty sterownik który odczytywał by dwie temperatury porównywał i w zależności od tego zamykał lub otwierał zawór.
  • Poziom 28  
    Z funkcji pompki możesz zrezygnować i nie podłączać.Układ ma jeszcze fajną zaletę w postaci miarownika ciągu spalin(oryginalnie jest wentylator).Układ trochę przerobiłem i sprawuje się znakomicie.Zawór masz oryginał czy będziesz przerabiał zawór kulowy?
  • Poziom 22  
    Potrzebujesz po prostu termostat różnicowy - prosty i działający układ znajdziesz na elektrodzie na jednym układzie 741 (robiłem do swojego solara i działa). Oczywiście możesz zrobić na mikrokontrolerze - wszystko można skomplikować :)
  • Poziom 13  
    A mógłbyś podać link do tego?
  • Poziom 22  
    taki schemat odszukałem w swoim archiwumie :)

Sterowanie termostatem