Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagłośnienie kościoła

greatadrian 26 Jan 2009 14:23 19672 51
 • #31
  wgali
  Level 11  
  witam
  jest możliwość dołożenia głośników bo zostały zrobione dodatkowe wypusty.
  W przedsionku będzie głośnik ale trochę później (brak finansów).
  W prezbiterium dlatego że są jeszcze mikrofony bezprzewodowe które mogą nie dać rady przebić się przez ściany zachrystji .
  Kabel łączący prezbiterium z zachrystją jest 2 żyłowy +ekran .
  i dlatego że się ma kontrole podczas mszy .
  No i niestety te moje nieszczęśliwe mikrofony .
  dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam wgali
 • #32
  osnapus
  Level 19  
  Trochę racji w tym jest - pm-70 nie ma korektora wielopunktowego, nie ma eliminatora sprzężeń, nie ma bramek szumów, kompresora, ekspandera... dlatego kosztuje tylko 700zł a nie 1800... :) nie wiem jakie masz warunki akustyczne w kościele - są sytuacje ze te całe eliminatory (które nota bene są okropne - ja u siebie jakimś cudem wyregulowałem to tak że praktycznie nie mam efektu tremola/vibrata) nie są potrzebne, ale jeżeli będziesz miał kiepskie mikforony pojemnościowe to będą za dużo zbierać i ze sprzężeniami sobie nie poradzisz - a znów pm-70 nie ma gniazda INS więc nawet potem nie będziesz miał możliwości wpięcia zewnętrznego eliminatora.
  Za to serie MWL to już fajne wzmacniacze które jak się DOBRZE wyreguluje to tylko trzeba pamiętać żeby przed mszą włączyć a po mszy wyłączyć....

  Tańszego... nic Ci nie polecę.... jedynie w podobnej grupie cenowej - www.wzmacniacze.net.pl firma z legionowa - też robi pancerne konstrukcje.Uważam że nie ma co tandetą robić instalacji bo potem tylko jest to co widać (a raczej słychać) w niektórych kościołach - szumy, trzaski i Bóg wie co jeszcze... Możesz jeszcze kogoś na forum pytać. może są ludzie co mają sprawdzony tańszy sprzęt... :/
 • #33
  wgali
  Level 11  
  witam
  no i walczyłem dzisiaj z tymi mikrofonami
  podłączyłem mikser a do niego te mikrofony i straszna lipa dalej mam przesterowania nie mogę tego ustawić
  pewnie trzeba będzie wymienić mikrofony pod wejściem aux mam dobry odbiór ale moim zdaniem jest trochę za cicho .
  wzmacniacz mam taki http://www.gersson.pl/index.php?t=4_17_ae90f7b07ad664c7&szuk=ti-240&prc_id=0&p=1
  jaki możecie mi polecić mikrofony za rozsądne pieniądze do tego wzmacniacza
  pozdr wgali
 • #34
  osnapus
  Level 19  
  Przydałby Ci się jeszcze korektor... wytniesz nim to co się najbardziej sprzęga a nie będziesz tak musiał ograniczać czułości... A mikrofon... nie licz że za 100zł kupisz dobrej jakości pojemnościówkę... Co najmniej 250-300zł musisz dać.
 • #38
  hspako
  Level 10  
  Witam
  nabyłem już głośniczki KGR-20 są eleganckie jeszcze został mi wzmacniacz do kupienia mam do wyboru dwa i się zastanawiam który lepiej czy rducha MWL-5E/150 od razu z wbudowaną bramka szumów i eliminator sprzężeń akustycznych za 1950zł http://www.rduch.com.pl/produkcja/seria_mwl/mwl5b.htm lub Elektronika WM-7125 z bramką szumów ale do tego trzeba dokupić bo jest w opcji a nie w standardzie eliminator sprzężeń akustycznych i on kosztuje 2150zł http://www.wzmacniacze.net.pl/produkty.php?parentId=11&selectedId=35&produktId=95
  I właśnie nie wiem który wybrać ale chyba coś podpowiada mi żeby wziąć rducha bo eliminator i bramka jest do tego 150W no i możliwość podłączenia 8 głośników a jak wy myślicie ?????

  A i jeszcze jedno pytanko techniczne czy mikrofony pociągną na 30 metrach kabla??? czy to już za dużo ????

  Pozdrawiam hspako
 • #39
  osnapus
  Level 19  
  No to się nie zastanawiaj tylko bierz tego rducha. Mikrofony na symetrycznym kablu nawet i na 100 metrach pójdą bez problemu - ja u siebie mam na chór pociągnięte około 50 metrów i nie ma żadnego problemu.


  Jeżeli chodzi o ustawianie eliminatora - najpierw włącz go i ustaw potencjometr maksymalnie w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) - tak żeby przesuwał z jak najmniejszą częstotliwością. I próbuj ustawić to tak żeby nic nie sprzęgało. (Wytnij 500Hz, a wszystko w okolicy raczej poniżej zera a nie powyżej. Poniżej 315 Hz też możesz wyciąć)
 • #40
  hspako
  Level 10  
  a te mikrofony (Rayden DM-828) i (DMG-450) są symetryczne czy niesymetryczne mają oczywiście 3 bolce??? a kabel jaki do nich mam kupić i jakie końcówki proszę o jakieś stronki z tym kablem i końcówkami do nich ???
 • #41
  osnapus
  Level 19  
  Ten dmg-450 to dynamik - więc z założenia powinien mieć wyjście symetryczne. Tego dm-828 niestety nie znam ale z tych szczątkowych informacji które google pokazały to także dynamik - więc powinny oba chodzić - pamiętaj tylko o dobrym podłączeniu kabli - masa na 1 bolcu, gorący (czerwony) na 2 a ten który zostanie na 3.
  Wtyczki canon to np neutrika http://sklep.monster.pl/ProduktSzczegoly.aspx?TowarId=37072
  http://sklep.monster.pl/ProduktSzczegoly.aspx?TowarId=28745

  Jeżeli chodzi o kabel - jeżeli od wzmacniacza do ołtarza i ambony kabel idzie po podłodze np pod dywanem i będzie stale narażony na deptanie po nim (czego staraj się uniknąć) to musisz dać taki 6mm http://www.allegro.pl/item539798984_kabel_mikrofonowy_6_5mm_sheller_6_kolorow_1m.html

  Jeżeli kabel dochodzi w peszlach i wychodzi przy samym ołtarzu to możesz zastosować cienki a przy ołtarzu zamontować gniazdka mikrofonowe http://www.naglosnienia.com.pl/produkcja/akcesoria/gniazda.html
 • #42
  hspako
  Level 10  
  tak wiec wyszło na to że zamówiłem rducha MWL-5E/150 i jutro powinien już być :)a jak przyjdzie to pstrykne fotke i powiedziałbyś mi co mam kręcić oky ???
  głośniczki są już na miejscu KGR-20 ?? i mam co do nich pytanko jeżeli z tyłu wychodzą 3 kable i jeden z nich jest niby uziemienie to co ja mam go podłączyć pod wzmacniacz do uziemienia czyli kabel mam kupić 3 żyłowy ??
 • #43
  osnapus
  Level 19  
  Kabel wystarczy dwużyłowy, zrób zdjęcie z tyłu kolumny - nie spotkałem jeszcze kabla uziemiającego z kolumny, może to wyprowadzenie na niższe napięcie... Będzie fotka, będzie jaśniej
 • #44
  hspako
  Level 10  
  witam
  sorki że tak się długo nie odzywałem o to poniżej zdjęcia głośników przypominam że wychodzą z tyłu trzy kable ??
  http://img2.vpx.pl/up/20090213/zdjecie028.jpg
  http://img2.vpx.pl/up/20090213/zdjecie027.jpg
  http://img2.vpx.pl/up/20090213/zdjecie029.jpg


  tak więc jaki kabel mam kupić dwu czy trzy żyłowy i pod co podłączyć mam uziemienie pod wzmacniacz bo jest z tyłu uziom ??? ja mam model MWL-5E/150
  http://www.rduch.com.pl/produkcja/seria_mwl/mwl5b.htm

  a i jeszcze jedno z tyłu głośników jest potencjometr i są trzy wartości 5W, 10W, 20W i OFF fabrycznie jest ustawiony na 20W czy ja mam coś przestawić na nich czy tak ma zostać ????
 • #45
  osnapus
  Level 19  
  Więc jest to uziemienie jednak... no cóż.. skoro jest to możesz na upartego ciągnąć kabel trzyżyłowy-wtedy nikt się nie przyczepi, w kolumnach występuje 100 V(choć nie jest to połączone z napięciem sieci żeby to trzeba było uziemiać) i jest przewód ochronny więc wszystko jest tak jak powinno. Jednak rduch mimo metalowych obudów kolumn uziemienia nie daje i też wszystko chodzi - pozostawiam to tobie :) ja bym nie dawał trzyżyłowego tylko dwużyłowy :)

  Z tyłu jest nie potencjometr a przełącznik mocy - przełącza pomiędzy uzwojeniami transformatora - możesz tym ustawić moc kolumny - ty to pozostaw na 20W czyli maksimum. Wykorzystuje się to wtedy gdy kolumna nie musi dawać takiej siły głosu jak pozostałe bo jest np. umieszczona w bocznej kaplicy na małej przestrzeni (nie musi wtedy czadzić pełną mocą a np. tylko połową pomimo że pozostałe na nawie głównej idą pełną)
 • #46
  hspako
  Level 10  
  tak więc dowiedziałem się o tym uziemieniu u producenta może być podłączony uziom i też nie mysi tak więc pociągnę kabel 2x1,5mm

  i teraz najważniejsze ustawienie wzmacniacza możesz na zdjęciu pozaznaczać co gdzie i w która stronę kręcić i jak to poustawiać mniej więcej ???
  http://s2.zapodaj.net/77294156.jpg.html

  i teraz druga sprawa podłączenie głośników pod które wejście mam podłączyć kabel głośnikowy 100V, 70V, 50V, 8(OM), 4(OM) głośniki KGR-20 ale jeśli dobrze rozumuje te głośniki są 100V to jeden kabel podłączam pod wejście 100V a drugi pod 4(OM)??? czy źle rozumuje
  możesz zaznaczyć to na zdjęciu??
  http://s2.zapodaj.net/74862367.jpg.html
 • #47
  osnapus
  Level 19  
  Co do podłączenia głośników to patrząc na złącze przewód powiedzmy plusowy-brązowy z głośników podłączasz do 3 zacisku licząc od góry, a przewód ujemny - powiedzmy niebieski podłączasz do najniższego zacisku czyli do 8 licząc od góry (mówiąc plusowy i minusowy mam na myśli to żeby początki i końce uzwojeń transformatorów były połączone zgodnie w fazie). Do tylu kolumn wystarczy Ci przewód 2x1mm - dobrze by było żeby żyły były oznaczone kolorami - wtedy każdy głośnik podłączasz identycznie (brąz z brązem, niebieski z niebieskim), jest to BARDZO WAŻNE - masz wtedy wszystkie głośniki połączone w fazie - ma to duże znaczenie i dopilnuj tego.


  Co do korektora to mniej więcej coś takiego
  http://s3.zapodaj.net/14128230.jpg.html
  to tak wstępnie - eliminator załączony(ustawienie najniższe 3Hz), przycisk od korektora parametrycznego wyciśnięty :) czyli mnożnik x1
  Sumę mniej więcej na 5-6 to masz wtedy możliwość regulacji, reszta indywidualnie. Nie wyżyłuj za bardzo czułości (tej którą się ustawia z tyłu), lepiej dać więcej na głośności z przodu.
 • #49
  osnapus
  Level 19  
  Dokładnie tak - tyle ze to nie jest wyjście strefy - to jest wspólny zacisk dla uzwojeń wyjściowych. Wyjście strefy to dwa zaciski górne (licząc od góry pierwszy i drugi)


  No i niech Bóg ma cię w swojej opiece....:) jak tylko nie wybuchnie to będzie dobrze
 • #50
  Voyagerr
  Level 15  
  osnapus wrote:
  (...)rduch mimo metalowych obudów kolumn uziemienia nie daje(...)


  A jednak :)

  Od bardzo dawna kolumny głośnikowe wspomniana firma dostarcza z wyprowadzonym przewodem trójżyłowym...

  Popatrz tu:
  http://www.naglosnienia.com.pl/produkcja/seria_mwl/mwl9e/mwl9e200t.htm
  na dole pod zieloną kostką linii głośnikowej masz zacisk oznaczony jako "uziemienie" i tu powinien zostać doprowadzony "trzeci" przewód od kolumn głośnikowych (czyli instalacja powinna być 3-żyłowa).

  W instrukcji obsługi każdego rduchowskiego wzmacniacza zaś jest napisane wytłuszczoną czcionką:
  UWAGA! Urządzenie musi być zasilane z gniazda sieciowego z przyłączonym obwodem ochronnym (gniazdko z kołkiem).

  Wówczas obudowa zarówno wzmacniacza jak i kolumn zostanie połączona z przewodem ochronnym (PE) zasilającej instalacji elektrycznej.

  Że działa bez tego podłączenia... No oczywiście że działa i działać będzie.
  Ale ktoś kiedyś weźmie na tapetę instalacje elektryczne w kościołach (najprędzej straż pożarna) i zacznie robić dokładne przeglądy lub zadawanie pytań proboszczom (oby jak najszybciej...) i wówczas się zaczną kompleksowe modernizacje :)


  Tak przy okazji: generalne zalecenia okablowania instalacji nagłośnienia w kościele proponowane przez firmę Rduch:

  Przewody głośnikowe:
  - przewód OMY-3x0,75 lub OMY-3x1,00
  - wyprowadzenie przewodu głośnikowego na wysokości 175 cm od posadzki (na kościele, chór),
  - wyprowadzenie przewodu głośnikowego na wysokości 200 cm od posadzki (prezbiterium),
  - wszystkie głośniki są łączone równolegle: instalacja może być przeprowadzona od głośnika do głośnika,(dla bezpieczeństwa, kościół można podzielić na dwa obwody - prawa i lewa strona),
  - instalacja głośnikowa zewnętrzna – niezależny obwód głośnikowy od miejsca zainstalowania wzmacniacza do głośnika (głośników) zainstalowanych na zewnątrz ,
  - wyprowadzenie na głośniki w zakrystiach – według możliwości - miejsca i potrzeby inwestora,

  Przewody mikrofonowe:
  - przewód ekranowany ,dwie żyły w jednym ekranie (kabel okrągły),
  - wyprowadzenie przewodów w miejscach (ołtarz, ambona, organista) gdzie mają być zainstalowane gniazda mikrofonowe,
  - do każdego mikrofonu musi być przeprowadzony niezależny przewód od miejsca gdzie będzie zainstalowany wzmacniacz aż do miejsca w którym będzie zainstalowane gniazdo mikrofonowe,
  - Przewody mikrofonowe muszą być oddalone w odstępie minimum 10 cm od przewodów sieciowych 230V i przewodów głośnikowych (mogą się krzyżować)
 • #51
  osnapus
  Level 19  
  Voyagerr wrote:

  W instrukcji obsługi każdego rduchowskiego wzmacniacza zaś jest napisane wytłuszczoną czcionką:
  UWAGA! Urządzenie musi być zasilane z gniazda sieciowego z przyłączonym obwodem ochronnym (gniazdko z kołkiem).  Ok, zgoda - tyle że to tyczy się PRZEDE WSZYSTKIM samego wzmacniacza - a konkretnie filtru zasilania zamontowanego przed trafem zasilającym a także obudowy wzmacniacza.
  Co do kolumn - u mnie zakupione w 2003 roku i nie ma wyprowadzenia uziemienia - poza tym kolumny są zasilane trafem wyjściowym we wzmacniaczu - więc nie ma połączenia jednym biegunem z ziemią, stąd nie ma możliwości wystąpienia na nich napięcia 230V, a gdyby nawet któryś z przewodów zwarł się z obudową to nic się nie stanie... Bo przecież drugi biegun będzie odizolowany...

  Nie twierdzę że NIE NALEŻY tutaj stosować uziemienia... a tylko stwierdzam że nie jest ono w tym przypadku konieczne
 • #52
  edberg
  Level 30  
  Kolego osnapus w pasach bezpieczeństwa też na upartego jeździć nie trzeba , a nie jednemu życie uratowały.
  Warto pamiętać o odpowiedzialności za swoje dzieła!