Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalny modułowy układ sterowania wentylatorami

mjj 20 Sie 2008 14:06 1043 0
    mjj
    Poziom 10  
    Witam wszystkich.

Z elektroniką mam do czynienia od dłuższego czasu, lecz ze sporymi przerwami - jednak wciąż mnie to pasjonuje :)

Aktualnie rozpocząłem prace nad uniwersalnym, modułowym kontrolerem sterowania pracą wentylatorów w funkcji temperatury i sygnału zewnętrznego, pracującego z szerokim zakresem napięcia wejściowego od 9 do 55 VDC.

Układ będzie składał się z 3-ch modułów:
    1) Układ zasilania (skłaniam się do scalonej przetwornicy DC/DC) z Vin w zakresie 9-55 VDC, co daje możliwość zastosowania szerokiej gamy zasilaczy DC, podłączenia do komputera (molex 12V) oraz wykorzystania w układach zasilania buforowego oraz zasilania telekomunikacyjnego (48VDC).
    2) Układ sterowania wyposażony w czujnik temperatury oraz wejście sygnalizacyjne umożliwiające pominięcie wskazania temp. i wymuszenie pracy chłodzenia. Oglądałem już schematy typu "noise-blocker" itp. i zastanawiam się na liniowym wysterowaniem wentylatorów. Dodatkowe wejście służyłoby do podłączania do np. płyty głównej komputera lub innych urządzeń jako symulacji wentylatora tak, aby sterowanie odbywało się właśnie z tego urządzenia - począwszy od napięcia 3,3V. Standardowo mogłoby być sterowanie oparte o histerezę temperatury, której ustawienie musiałoby być dla prostoty regulowane potencjometrem.
    3) Układ przyłączeniowy dla wentylatorów. Zaprojektowałem wstępną płytkę umożliwiającą podłączenie 4-ch wentylatorów ze złączkami pin-2 i pin3 w różnych konfiguracjach, czyli: 4 szeregowo, 4 równolegle, 2+2 itp. Wykonanie takie brałem pod uwagę dlatego, aby moduł mógł być podłączony bezpośrednio również do innych zastosowań, gdzie można pominąć układ zasilania i sterownia - np. jako rozdzielacz nieco bardziej rozbudowany dołączenia >1 wentylatorów do jednego gniazda 3-pin na płycie głównej.

Tak więc zadanie z jednej strony banalne a z drugiej uważam, że jest ciekawe i przydatne dla wielu osób. Wydajność prądową zakładam na 20W (4 wentylatory po 5W maksimum) z opcją obniżenia do 15 lub 10W w uzasadnionych przypadkach. Będę wdzięczny za sugestie dotyczące każdego z modułów. W następnym poście wstawię schemat/płytkę zaczynając... od tyłu.

Z góry dziękuję za wkład w ten otwarty projekcik.