Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poradnik dotyczący korzystania z multimetrów

welpl 20 Sie 2008 15:20 7079 5
  • #1 20 Sie 2008 15:20
    welpl
    Poziom 9  

Witam dopiero zaczynam przygodę z elektroniką i mam pytanie dotyczące multimetrów. Mam zamiar kupić sobie UNI-T UT-70A i nie chciałbym go spalić przez swoją głupotę czy brak wiedzy i mam prośbę do ludzi którzy się na tym znają aby napisali mi swego rodzaju dekalog co wolno a czego nie wolno robić\mierzyć miernikiem kiedy podłączyć szeregowo a kiedy równolegle czy można sprawdzać elementy wlutowane czy wylutowane myślę że taki poradnik przydałby się nie tyko mnie ale wszystkim zaczynającym przygodę z elektroniką
    Pozdrawiam

0 5
  • #2 20 Sie 2008 16:28
    worw
    Poziom 21  

-zawsze dwa razy sprawdź czy właściwie podłączyłeś przewody w mierniku
    -sprawdź czy jest ustawiony właściwy zakres, jeśli nie potrafisz oszacować w przybliżeniu prądu/napięcia które chcesz mierzy zawsze daj największy dostępny zakres.
    -upewnij się czy nie jest ustawiony pomiar natężenia gdy chcesz mierzyc napięcie

Tak dla przypomnienia: napięcie mierzymy równolegle wpinając miernik, natężenie wpinając szeregowo w obwód.

Nigdy bezkrytycznie nie wierz w wyniki pomiarów, każdy pomiar wprowadza niewielkie zmiany w wielkości mierzone (np. amperomierz ma swoją rezystancję, która zazwyczaj jest do pominięcia, ale czasami potrafi nieźle namieszać)

0
  • #3 20 Sie 2008 17:05
    .3lite
    Poziom 17  

-upewnij się czy nie jest ustawiony pomiar natężenia gdy chcesz mierzyc napięcie

Dokładnie, to sobie zapamiętaj, ja spaliłem właśnie tak bezpiecznik (uff dobrze, że nie cały multimetr)
    poprostu na przemian mierze napięcie/prąd i tak właśnie wyszło.

0
  • #4 20 Sie 2008 19:04
    Ptolek
    Poziom 36  

Ustawienie zakresu nie jest aż tak krytyczne, najważniejsze jest, żeby nie próbować mierzyć napięcia, gdy sondy są podłączone do miernika dla pomiaru prądu!

0
  • #5 20 Sie 2008 20:02
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Pamiętaj używac przewodów w dobrym stanie (bez załamań czy uszkodzeń izolacji). Szczególnie jest to ważne przy pomiarze napięć sieciowych (możliwość porażenia) lub w układach (możliwość zwarcia).

Także przy pomiarach napięć sieciowych należy mieć suche ręce i izolacja sond pomiarowych powinna być sucha.

Przy pomiarze rezystancji sprawdź czy mierzony element nie jest pod napięciem (unikaj mierzenia elementów wmontowanych w układ - zwykle mają one inne elementy podłączone do swoich końcówek co zmienia wynik pomiaru).

Jeżeli miernik umożliwia pomiar pojemności to pamiętaj rozładować kondensator przed pomiarem (niewykonanie tego grozi uszkodzeniem toru pomiaru pojemności).

Pomiary nieznanych napięć rozpoczynaj od najwyższych zakresów napięciowych a potem schodź w dół dla uzyskania największej rozdzielczości odczytu.

Pamiętaj o wyborze prąd stały - prąd przemienny.

Pamiętaj, że proste mierniki mierzą wartość skuteczną poprawnie tylko dla sygnału sinusoidalnego. Dla pewnych typowych przebiegów niesinusoidalnych można użyć odpowiednich współczynników korygujących odczyt ale w większości przypadków przebiegi odkształcone wymagają mierników z przetwornikiem prawdziwej wartości skutecznej (True RMS).

Tak więc nie ma sensu mierzenia zwykłym miernikiem natężenia prądu pobieranego przez świetlówkę "oszczędnościową" czy zasilacz komputerowy, bo prądy te bardzo mało przypominają w kształcie sinusoidę i wynik pomiaru nie będzie miał nic wspólnego z rzeczywistością.

Pamiętaj, że przeciętny miernik jest przeznaczony do pomiarów sygnałów małej częstotliwości (przeważnie sieciowych) i np. doprowadzenie do niego sygnału 100 kHz może dać wskazanie daleko odbiegające od rzeczywistości. Sprawdź w instrukcji zakres częstotliwości sygnałów mierzonych.

Pamiętaj, że miernik nie jest idealny, tj. rezystancja woltomierza jest mniejsza od nieskończoności a rezystancja amperomierza większa od zera. Przy pewnych pomiarach rezystancja woltomierza czy amperomierza mogą wpływać tak na wynik pomiaru jak i sam układ.

Rezystancja woltomierza mimo jej wielkości może obciążać badany układ, np. dzielnik napięcia, szczególnie gdy rezystancje w dzielniku są duże.

0
  • #6 21 Sie 2008 08:00
    Stary1952
    Poziom 33  

Doradzam kupno "miernika" za 10 zł. i przez jakiś czas posługiwać się nim do czasu nabrania minimalnej wprawy

0