Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie masy 3 obwodów zasilania.

zolbrzuch101 20 Sie 2008 17:14 1950 5
  • #1 20 Sie 2008 17:14
    zolbrzuch101
    Poziom 15  

Witam.
    Jestem w trakcie wykonywania zintegrowanego wzmacniacza mocy. W tym momencie projektuje zasilanie pomocnicze do osprzętu. Stworzyłem już schemat ale nie jestem pewien co do jednego elementu. Mianowicie poprawności obwodów z transformatorem T2.
    Schemat poniżej w załączniku.

Zasada działania wygląda następująco:
    - na wejściu WE-1 podłączone będzie 230V z sieci uprzednio zabezpieczone bezpiecznikiem głównym oraz wyłącznikiem z tylu obudowy (domyślnie cały czas włączony).
    - z WE-1 układ dzielony jest na 2 obwody:
    1. Zasilanie sekcji cyfrowej: przez zabezpieczanie bezpiecznikiem F1 napięcie ulega przemianie w T1 na ~7V następnie stabilizowane jest do napięcia 5V. Na wyjściu znajdują się 2 listy pinhead D+5V oraz DGND. Jak widać z schematu układ pracuje cały czas, będzie dostarczać napięcie do uprocesora (uP).
    2. Zasilanie sekcji analogowej: załączany poprzez przekaźnik K1 sterowany z uP. Występuje tutaj odczep do wyjścia soft startu dla transformatora toroidalnego. Następnie poprzez bezpiecznik F2 napięcie zostaje zamienione w transformatorze T2 na napicia 3/16V, 4/10V, 6/10V (wyjście transformatora/napięcie względem nóżki 5). Wyjście 3 i 5 zostaje stabilizowane do napięcia 5V oraz wyprowadzone na listwę pinhead A+5V oraz AGND. Wyjścia 4,6 zostają stabilizowane do napięcia ±12V względem wyjścia 5 transformatora. Wyprowadzone są na listwy +12, -12 oraz AGND.
    I tutaj pojawia się pytanie o poprawności.
    a. Czy można połączyć ze osobą w jedna masą analogową AGND wyjście 5 z transformatora oraz wyjście – (minus) z mostka dla sekcji A+5V?
    b. Czy połączyć masę AGND i DGND już tutaj jedna cienka linia czy może we wspólnej linii wyrównawczej razem z obudowa po środku obudowy?

Z góry dziekuje za wszelkie porady.

0 5
  • #2 20 Sie 2008 19:06
    ajpier
    Poziom 37  

Jak dla mnie punkt "a" odpada bo zwierasz jedną z diod mostka B2. Prędzej punkt "b" z AGND.

0
  • #3 12 Wrz 2008 12:58
    zolbrzuch101
    Poziom 15  

To jak lepiej to rozwiazac. Wstawic w obwodzie A+5V (punkt "a" na schemacie) prostownik jedno połówkowy czy może podpiąć sie z stabilizatorem do linii A+12 i pozostawić wyprowadzenie w transformatorze wolne? Wówczas bez problemu bedzie można wszystkie masy w jedna sprowadzić.

0
  • #4 12 Wrz 2008 18:38
    ajpier
    Poziom 37  

Najlepiej byłoby podłączyć 7805 na lini +12V.

0
  • #5 13 Wrz 2008 12:59
    zolbrzuch101
    Poziom 15  

Tylko obawiam sie co do wydajności prądowej tej linii. Transformator jest wyciągnięty z starego odtwarzacza CD gdzie na obudowie podany był max pobór 18W. Na trafie nic nie jest napisane wiec nie jestem w stanie tego określić ile wyciągnę A dla każdego z wyjść. Chciałem to rozdzielić aby uzyskać jak najwięcej z tego trafa.

0
  • #6 13 Wrz 2008 17:07
    ajpier
    Poziom 37  

Wszystko zależy w czym to pracuje tzn. jaka moc będzie potrzebna do poprawnej pracy układu.

0
  Szukaj w 5mln produktów