Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena radiowa do tunera UHER EG 751

ambi_pl 20 Sie 2008 19:46 5933 11
  • #1 20 Sie 2008 19:46
    ambi_pl
    Poziom 9  

Witam,
    Mieszkam 25km od Warszawy. Słucham najczęściej stacji nadających w polaryzacji pionowej mających swoje stacje nadawcze w Warszawie.
    Szukam anteny radiowej do w/w tunera radiowego. Wiem, że zewnętrzne będą lepsze. Pytanie jaką kupić, aby dobrze działała z moim tunerem?
    Załączam fotkę tyłu tunera - jak widać potrzebuję anetny o impedancji 60ohm (chyba). Nie wiem do czego to wejście po prawej stronie..
    antena radiowa do tunera UHER EG 751
    Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje.
    Pozdrawiam,
    Artur

0 11
  • #3 21 Sie 2008 18:30
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

W tym wypadku, jest mało istotne, czy jest to 50 czy 60 Ω.
    Wykonaj normalną instalację antenową jak dla odbiornika z wejściem antenowym 50 Ω.
    Można opcjonalnie wykonać dipol zamknięty i instalację 300 Ω, ale jest problem z kablem "płaskim", a takowa instalacja może być podatna na zakłócenia.
    Zrób normalną instalację 50 Ω.

0
  • #4 21 Sie 2008 19:27
    ambi_pl
    Poziom 9  

c2h5oh, nie wiem czy to pomyłka czy chciałeś tak napisać..chodzi o ilość ohm. Mam kupić antenę o impedancji wyjściowej 75ohm czy 50ohm? (takich które mają 50ohm nie widziałem..)
    A może chodzi o kupno kabla koncentrycznyego o impedancji 50ohm?
    Również proponujesz zakup tej anteny co użytkownik mkpl? (prawdopodobnie i tak nie będe kupował przez internet, tylko lokalnie - http://www.anprel-electronics.pl/ , ale chcę wiedzieć na jakie warto zwrócić uwagę)

0
  • #5 21 Sie 2008 20:13
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Oczywiście 75 Ω

Te 50Ω to zboczenie zawodowe. Jak się za długo siedzi w 50 omach, to takie rzeczy potem się wypisuje. Przepraszam za wprowadzone zamieszanie.

0
  • #6 21 Sie 2008 21:10
    mkpl
    Poziom 37  

c2h5oh moim zdaniem nalezalo by tez przeobić lekko symetryzator bo orginalny na 75 ohm bedzie wprowadzał dosyć duże tlumienie przy 60 ohm. Mysle aby odwinąć trochu zwojów w symetryzatorze tak aby dopasowac do do 60 ohm choc tu zmowu pojawia sie poroblem zdobycia koncentryka 60 ohm.

Wiec moze jakaś kosmetyczna modyfikacja wejscia glowicu tunera w celu jego "ustandaryzowania" na te 75 Ohm?

0
  • #7 21 Sie 2008 21:19
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Wydaje mi się, że nie ma to zbytniego znaczenia.
    To jest odbiornik radiowy i takie niedopasowanie impedancji nie będzie odczuwalne i nie będzie w niczym przeszkadzało.

0
  • #8 22 Sie 2008 10:51
    kondensator
    Poziom 36  

mkpl napisał:
    Kup taka antene http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm i symetryzator
    a bardziej doświadczeni ... powiedzą Ci jak go przerobić do obciązenia 60 Ohm
    W Warszawie 99% stacji nadaje z polaryzacją PIONOWĄ (V) !
    Kolega Ambi_pl nawet sam to zauważył ! (I chwała za to).
    Co do jakości, trwałości i parametrów "wyrobu" - też pisałem.

->Ambi_pl
    Poczytaj co już pisałem na temat instalacji antenowych także UKF.
    Nie tylko na Elektrodzie, także m.in. na Radiopolska.pl.
    Także prawidłowym instalowaniu anten w polaryzacji V oraz H/V.
    Napisem "60 ohm" się nie przejmuj. Takie kiedyś były normy niemieckie.
    Często nie było zmian w układzie po "przejściu na 75 ohm".
    Chyba że w odbiorniku zbiegało się to z rozszerzeniem pasma do 108MHz.
    Nawet jak były odbiorniki "true 60 ohm" to nie zmierzysz i nie odczujesz.
    Zmiana normy - odbiorniki, zwrotnice, anteny itd dostały nowy napis...
    Już nie było 60 ohm wzgl. 240 ohm, ale 75 ohm wzgl. 300 ohm.
    Zmieniły sie trochę wtyczki symetryczne (nie wszystkie), później zanikły.
    W profesjonalnych przyrządach pomiarowych było rzeczywiście 60 ohm.
    Były też inne złącza (np. "6/16"), nie pasujące do złącz 75 ani 50 ohm.
    Do większości pomiarów (oprócz SWR) daje to mały błąd (50/60, 60/75).
    Jak ma się wtyczkę (lub da sie wymienić gniazdo) - to można mierzyć.
    Przyrządy "60ohm" np. mikrowoltomierze, odbiorniki pomiarowe są tanie...
    Dla dokładnych pomiarów ew. wykonać tłumik z różną impedancją we/wy.
    Większe niedopasowanie daje podłączenie niby-anten z za cienkich rurek.
    Nie obejmują one pełnego pasma 87.5...108MHz z dobrym SWR.
    Także nieprawidłowa instalacja anteny to zły SWR (i zła char. kierunkowa).
    M.in. za krótki wysięgnik boczny (lub jego brak !) przy polaryzacji V.
    Jeśli tuner jest stary, to czy ma UKF do 108MHz? Zwykle były do 100...104.
    Jeśli nie jest strojony wariometrem, często da się "rozciągnąć" do 108MHz.
    O zwiększaniu selektywności (kiedyś było mało stacji) też już pisałem.
    Wewn. połącz. do gniazda antenowego symetrycznego lepiej usunąć.
    Pisałem o tym w tematach o przerabianiu odb. z wej. tylko symetrycznym.

0
  • #9 22 Sie 2008 11:43
    zetdeel
    Poziom 38  

!. Antena taka jak napisał mkpl lub lepiej Antena radiowa Dipol 3/RZ B (kierunkowa)
    2. Symetryzator antenowy SA I-III do puszki antenowej
    3. Uchwyt masztowy rurowy URI-38Z30 malowany lub Uchwyt masztowy rurowy URI-38Z30 cynkowany do zamontowania anteny w polaryzacji pionowej
    4. Kabel RG-6
    5. Jako wtyk antenowy Złącze F nakręcane, miedziane, niklowane 6,8mm i Przejście gniazdo F - gniazdo antenowe.
    Przy stosunkowo silnym sygnale jaki będziesz miał, lekkie niedopasowanie anteny do wejścia głowicy nie stanowi większego problemu.
    Impedancja 60/240 Ohm była kiedyś stosowana w sprzęcie niemieckim.

0
  • #10 23 Sie 2008 22:21
    ambi_pl
    Poziom 9  

Kupiłem 15 metrów kabla RG6, antenę radiową 1 częsciową (dipol) Yagi (niestety kosztowała 45zł, ale sprzedawca mnie zapewniał o jej wysokiej jakości - rzeczywiście raczej nic nie można jej zarzucić), wtyczkę będe musiał wymienić, bo dostałem złą, symetryzator również. Radiowe sprzedawca będzie miał w poniedziałek i narazie jade na jakimś telewizyjnym. Jak narazie jestem zadowolny :) Sygnał eski rock stanowczo się poprawił, roxy fm również odbiera bez problemu (chociaż według tunera "siła pola" to 2/5).
    Dodam wpis po wymianie symetryzatora - może jeszcze się polepszy.

0
  • #11 13 Wrz 2009 14:57
    profaner
    Poziom 11  

odnowie stary temat zeby nie pisac nowego.

Wlasnie kupilem sobie tuner radiowy Harman/Kardon Tu-909
    Mam z nim kilka problemow:

1) nie jestem przekonany czy wyswietlacz dobrze pokazuje czestotliwowsc tzn przy odnalezieniu stacji pokazuje czestotliwosc wieksza o 0,05... dodatkowo po wyszukaniu stacji sygnal jest kiepskiej jakosci a na wyswieltaczu pokazuje sie ze sygnal jest stereo po odjeciu 0,05 sygnal jest lepszy ale znika stereo i sygnal jakby byl mono. Tuner jest podlaczony do anteny z kablowki probowalem rowniez podlaczyc na kawalku drucika efekty podobne. Mam zamiar kombinowac z jakas lepsa antena ale obawiam sie czy tuner jest w pelni sprawny. Czy dodawanie 0,05 i zanik sygnalu stereo po ponownym nacisnieciu przycisku seek to nie jest przypadkiem wina tunera.
    Dodatkowo czytam wszystkie materialy z forum i to co wygooglowalem na temat anten jaka kupic jaka zastosowac?? Bede rowniez wdzieczny za rady.
    Pozdrawiam

0
  • #12 13 Wrz 2009 15:11
    mkpl
    Poziom 37  

Takie zachowanie świadczy o rozstrojonym detektorze FM. Trzeba zestroić i będzie działać ;)

0