Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat C.O kominek i piec na węgiel.

kjn6000 21 Aug 2008 00:28 25631 5
    kjn6000
    Level 14  
    Chcę zbudować instalacje C.O w której będzie połączony piec na paliwo stałe i kominek z płaszczem wodnym.
    Instalacja będzie pracować w systemie otwartym.
    Przedstawiam schemat instalacji.
    Odbiorniki w postaci grzejników i podłogówki są narysowane poglądowo, głównie skupiłem się na sposobie podłączenia pieca z kominkiem.
    Wymyśliłem sobie sposób z dwoma zaworami kierunkowymi.
    Pompki są sterowane termostatami.

Proszę o opinie czy taki schemat będzie pracował bo teoretycznie jest o.k

Jeszcze mam pytanie czy do płaszcza wodnego w kominku też stosuje się zawór różnicowy w pompce?
    pekala68
    Level 12  
    mam pewne wątpliwości czy zawór trójdrożny przy podłogówce jest konieczny bo u mnie na powrocie ogrzewania
    podłogowego założony mam zawór termostatyczny który ogranicza przepływ wody gdy ta ma zbyt wysoką temperaturę
    powyżej 55 stopni odpada wtedy pompka zasilająca podłogówkę

Dodano po 4 [minuty]:

co do zaworu różnicowego to ma on za zadanie umożliwiać przepływ grawitacyjny gdy nie pracuje pompka
    więc w zależności od sposobu ułożenia instalacji co jeżeli możliwy jest obieg grawitacyjny zawór różnicowy byłby wskazany

Dodano po 4 [minuty]:

na schemacie nie widzę naczynia wzbiorczego a jest ono niezbędne
    w przypadku instalacji zamkniętej przydałby się zawór bezpieczeństwa oraz jak w przypadku mojej instalacji zawór termostatyczny który dopuszcza zimną wodę w przypadku gdy ta w instalacji osiągnęła by 95 stopni
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Zawór różnicowy na kominku..., zależy jak zrobiona jest instalacja, pełnia poza tym zawór stosuje się do eliminacji oporów, w razie braku dostawy energii elektrycznej, ale te zawory zwrotne powinny załatwić sprawę. Reszta , jeżeli te n schemat jest tylko poglądowy, jest OK, ale pamiętaj o odpowiedniej rurze bezpieczeństwa i naczyniu samouzupełniającym.
    kjn6000
    Level 14  
    Z podłogówka nie ma problemu bo zawór różnicowy bez energii jest częściowo otwarty. Więc nie ma problemu z odcięciem przepływu. Jednak z tego co wiem podłogówka i tak nie pójdzie grawitacyjne.
    W raie awarii zawora różnicowego i tak zaworki termostatyczne w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego nie dopuszczą do przegrzania.
    kjn6000
    Level 14  
    Jeśli kogoś by interesował ten schemat to może warto abym dopisał że działa super. Wszystkim steruje sterownik LOGO! Siemens plus trzy termostaty do niego podłączone.
    Plus całego układu to to że można palić w piecu i w kominku oddzielnie jak i jednocześnie.
    User removed account
    User removed account