Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ustawić głośniki przed sceną.

halveric 21 Sie 2008 03:01 2689 27
  • #1 21 Sie 2008 03:01
    halveric
    Poziom 9  

Cześć,

jestem tutaj nowy, ale mam pytanko. Bo w niedalekiej przyszłości chciałbym zorganizować imprezę ale jest jedno ale.

A dokładnie, jak ustawić głośniki ( i jakie to muszą być - rodzaj ) aby ludzie na scenie nie słyszeli tego co widownia.

Przykład:

Da radę takie coś zrobić ? jak umieścić głośniki i jakie by one musiały być?

Dziękuję z góry za pomoc, jeżeli już jest taki temat to proszę jedynie o podanie linka bez złości Xd hf

0 27
  • #2 21 Sie 2008 08:08
    izi400
    Poziom 1  

Musisz drogi kolego odpowiedzieć na pytanie czy scena znajduje się na wolnym powietrzu czy też w pomieszczeniu a,to jest kolosalna różnica jeżeli chodzi o akustykę i jaki charakter będzie miała ta impreza

0
  • #3 21 Sie 2008 08:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 21 Sie 2008 09:26
    halveric
    Poziom 9  

izi400 napisał:
    Musisz drogi kolego odpowiedzieć na pytanie czy scena znajduje się na wolnym powietrzu czy też w pomieszczeniu a,to jest kolosalna różnica jeżeli chodzi o akustykę i jaki charakter będzie miała ta impreza

Jest to hala widowiskowa...typ...hhmmm rozgrywki sportowe..i tutaj chodzi głównie o livecover tak żeby zawodnicy ze sceny nie słyszeli tego co mówi komentator. Poniżej podaję dane tej areny:

* kubatura: 114000 m³
    * powierzchnia: 13500 m²
    * średnica: 100 m
    * powierzchnia kopuły: 6200 m²
    * wysokość kopuły: 28 m

Jest ona w kształcie jaja, a scena będzie się znajdować po jednej ze stron, obrócona w stronę widowni zajmie około 1/3 powierzchni.

0
  • #5 21 Sie 2008 12:20
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 21 Sie 2008 13:30
    halveric
    Poziom 9  

nie..to będą bardziej rozgrywki pokazowe...ale jednak tam też przyda się jakieś nagłośnienie ale które po prostu się wyłączy czy coś.

Po prostu mają to być pokazy meczy w gry komputerowe, i chodzi o to, aby gracze na scenie nie słyszeli tego co mówi komentator <podpowiedź byłaby to dla nich>, no i oprócz komentatora to też by były odpowiednie dźwięki z gry w tle.

Można ewentualnie wziąć też pod uwagę pokazy taneczno muzyczne, które się tam będą odbywać ale to już raczej nie problem. Najważniejsze, aby zrobić to tak, by widownia słyszała, a gracze nie :P

0
  • #7 21 Sie 2008 14:17
    kryzk
    Poziom 15  

Z tego co wiem, to nie jest prosta sprawa zrobić tak nagłośnienie aby nagłośnić dobrze publikę a równocześnie żeby wcale nie było słychać nic na scenie z tego co mówi komentator. Najprościej byłoby założyć graczom słuchawki i skierować na nie muzykę + to co chce się do nich powiedzieć. Dzięki temu nie słyszeliby reszty.
    Można także rozplanować tak nagłośnienie, żeby na scenie docierało niewiele, a na samej scenie ustawić oddzielne zestawy, na których leciałaby muzyka zagłuszająca to co dociera z zewnątrz. Jak to w praktyce by się sprawdziło to nie wiem, żeby nie okazało się, że trzeba bardzo głośno grać na scenie, bo mogłoby to przeszkadzać zawodnikom. Poza tym w czasie przerw w muzyce, mogliby usłyszeć to co nie trzeba ;) , chyba że grałby dla nich jakiś DJ nie dopuszczając do takich przerw.
    Kolejnym rozwiązaniem, aczkolwiek nieco dziwnym jest umieszczenie zawodników w jakimś pomieszczeniu z przeźroczystymi ścianami (najlepiej z plexi, bo szyba trochę niebezpieczna, może się stłuc), wtedy nawet niewielki poziom głośności wewnątrz pomieszczenia mógłby zagłuszyć to co jest na zewnątrz. Tyle, że pojawiłyby się problemy typu klimatyzowania takiego pomieszczenia, w końcu byłoby tam ileś ludzi i pracujących komputerów.
    W sumie pytanie dotyczyło się sposobu ustawienia głośników przed sceną, a nie rozwiązania na scenie, ale także kilka razy autor podkreślał, że na scenie nie może być słychać komentatora, więc może któraś z tych rad się przyda.
    Teoretycznie, można by także rozwiązać ten problem bez stosowania powyższych metod, trzeba byłoby na scenę skierować źródło dźwięku odwrócone w fazie w stosunku do tego, które dociera na scenę z zewnątrz i o takiej samej mocy. Weźmy jednak pod uwagę odbicia, które tam także docierają opóźnione i inne zjawiska, więc w praktyce jest to bardzo trudne do zrealizowania i nie wiem czy możliwe do wykonania, tak żeby w 100% wyeliminować dźwięk z zestawów przed sceną.

Pozdrawiam

0
  • #8 21 Sie 2008 15:23
    halveric
    Poziom 9  

Wiele rzeczy, które tutaj wymieniłeś też przychodziło mi do głowy aczkolwiek dziękuję, że mniej więcej potwierdziłeś, że też tak się da :D ale przed ostateczną decyzją stwierdziłem, że zapytam ekspertów Xd Bo ja jestem zielony :P

A co do graczy - będą mieli słuchawki ale jak wiadomo nie wszystkie wygłuszają tak jak powinny ;>

0
  • #9 21 Sie 2008 21:16
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

halveric napisał:

A co do graczy - będą mieli słuchawki ale jak wiadomo nie wszystkie wygłuszają tak jak powinny ;>

Możesz to sprecyzować?

0
  • #10 21 Sie 2008 23:50
    miszkoo
    Poziom 28  

Koelgo napisz konkretnie co to tworzysz bo piszesz o jakiś pokazach gier i o widowni. Przecież nikt z widowni nie zobaczy na monitorze 19' jak mu idzie w grę.

0
  • #11 22 Sie 2008 06:37
    halveric
    Poziom 9  

Paweł.ko napisał:

Możesz to sprecyzować?

Nie wszystkie słuchawki dokładnie wyciszają tego co się dzieje na zewnątrz.

miszkoo napisał:
    Koelgo napisz konkretnie co to tworzysz bo piszesz o jakiś pokazach gier i o widowni. Przecież nikt z widowni nie zobaczy na monitorze 19' jak mu idzie w grę.

Pokazy gier komputerowych oraz pokazowe mecze..dla gracze będzie to 19' monitor, dla publiki 2-3 telebimy odpowiedniej wielkości :)

0
  • #12 22 Sie 2008 09:02
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 23 Sie 2008 21:55
    halveric
    Poziom 9  

hmm tylko pytanie ile takie coś może kosztować :P i przypuszczam, że wentylacje itp też trzeba doliczyć?

0
  • #14 23 Sie 2008 22:53
    filioman
    Poziom 27  

Hmmm, może rozwiązanie w teleturnieju "Wielka Gra"?
    Na słuchawkach otrzymują uczestnicy wszyscy delikatny rózowy szum, zagłuszający podpowiedzi...

0
  • #15 24 Sie 2008 09:45
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 24 Sie 2008 12:43
    filioman
    Poziom 27  

Wynajem samych kabin nie jest drogi - 250-350+VAT za dzień, do tego zapewne skasują Cię za transport i montaż... Dwuosobowa kabina ma wymiary 160x160x200cm. Można ładnie podświetlić w środku a front okleić reklamami. Wentylacja powinna być w cenie kabiny - takie są normy unijne.

Jeżeli słuchawki to jeszcze jakowyś mikser by się zdał - przecież nie mogą wszyscy słyszeć tego samego...

Chyba że cała symultana:
    Stawiasz pulpity tłumaczy uczestnikom w kabinach, zapinasz im odpowiednie kanały, mogą słyszeć różne wersje językowe - czyli np. pytania, mówią na jednym kanale który ty wysyłasz na 'przody'... Trochę słabawe sa mikrofony w pulpitach, oby ci nie sprzęgało.
    Ale mógłbyś się 'dookreślić' ile tych osób, i jak to wygląda? Ktoś odpada, czy wchodzą kolejni uczestnicy...

0
  • #17 24 Sie 2008 18:46
    halveric
    Poziom 9  

A więc tak, to nie była by jakaś prezentacja wielojęzyczna tylko:

To jest akurat zdjęcie z innej imprezy ale pokazuje to o co mi chodzi :)
    Czyli na scenie jest 10 komputerów, 10 graczy (po 5 w drużynie), a za nimi duży telebim pokazujący dany mecz. I komentator miałby go właśnie komentować dla publiki tak, aby oni tego nie słyszeli :)

0
  • #18 26 Sie 2008 15:36
    djmisiek27
    Poziom 11  

Hehe łatwe to nie będzie... :)

0
  • #19 26 Sie 2008 17:06
    miszkoo
    Poziom 28  

To będzie prawie niemożliwe.

Ale nie wiem czy to może być stała zabudowa czy tylko na jakiś czas bo jak stała bo można podzielić salę na dwa pomieszczenia.

0
  • #20 26 Sie 2008 17:53
    zioolass
    Poziom 20  

Może dałoby się dołożyć w słuchawki graczy komentarz komentatora odwrócony w fazie? Widziałem gdzieś kiedyś przenośny odtwarzacz muzyki z funkcją eliminowania hałasów z zewnątrz i chyba było to jakoś w ten sposób realizowane. Nie wiem, czy jest to wykonalne, zastanawiam sie tylko..

0
  • #21 27 Sie 2008 09:56
    miszkoo
    Poziom 28  

Kolego a wiesz co to jest przesuniecie w fazie.
    nie da się w słuchawkach idealnie obrócić fazę o 180's

0
  • #22 27 Sie 2008 10:00
    adambyw
    Moderator Akustyka

Audio technika wypuściła takie słuchawki, Ale układ jest bardziej skomplikowany niż samo odwrócenie w fazie.

Da się łatwo odwrócić fazę w słuchawkach o 180 stopni ale pytanie względem czego. Ja względem głośnika to wystarczy że lekko się człowiek przesunie, czy głowę obróci i już jest inny kąt przesunięcia. Dodatkowo wchodzi opóźnienie itd....

Możesz spróbować te słuchawki audiotechniki, i słuchawki o dobrej izolacji akustycznej.

0
  • #23 27 Sie 2008 10:15
    miszkoo
    Poziom 28  

adambyw właśnie o to mi chodziło tylko nie chciało mi się rozpisywać dlaczego. Wystarczy nawet że ktoś się przesunie i dźwięk będzie się inaczej odbijał. Aby to działało idealnie to trzeba by odwrócić dźwięk w fazie względem membrany w uchu (najlepiej młoteczka) i obliczyć jakie musi być przesunięcie względem odległości membrana w uchu a membrana w słuchawkach.

0
  • #24 27 Sie 2008 10:55
    halveric
    Poziom 9  

Hmm prawdę mówiąc nie wiem o czym mówicie Xd

A więc podsumujmy co można zrobić:

- zainwestować w hmm "komory"-boxy dla graczy
    - zainwestować w słuchawki audiotechniczne?
    - hmm..a co z ustawieniem głośników?

Raczej podwieszane czy stawiane normalnie przed sceną? Bo jak widzicie nie będzie to wcale małe :)

0
  • #25 01 Wrz 2008 22:52
    halveric
    Poziom 9  

hmm, skończyły się pomysły? :P

0
  • #26 01 Wrz 2008 23:59
    filioman
    Poziom 27  

Pomysły to się znajdą, przejdźmy do meritum...

Jaki jest tego budżet?

Zaprojektować w Sound Vision (3D) żaden problem, ale musiałoby być użyte L-Acoustics, a to tania zabawa nie jest... Masz na to 1 000 czy 10 000+VAT?

0
  • Pomocny post
    #28 02 Wrz 2008 11:53
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto