Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oprzewodowanie do SSWiN, CCTV, P.POŻ

mati_mat 21 Aug 2008 08:21 5392 11
Optex
 • #1
  mati_mat
  Level 11  
  Witam!

  Mam do wykonania instalację SSWiN, CCTV oraz P.POŻ w budynku zabytkowym.

  W instalacji SSWiN zaprojektowane mam czujki PIR oraz zbicia szyby, klawiatury, przyciski napadowe, sygnalizatory akustyczne, moduły dodatkowych wejść i wszystko to podłączone z centralą PC6010. Każda kondygnacja ma swój obwód (piwnica, parter, poddasze) wyposażony w moduły dodatkowych wejść.

  W instalacji P.POŻ zaprojektowano centralę POLON 4200 z wyprowadzonymi czteroma pętlami. Czuki optyczne dymu, temperatury, ROP-y, Sygnalizatory, moduł wej/wyj i wszystko podłączone z centralą . Przewody YnTKSYekw 1x2x0,8
  Moje pytania:

  SSWiN
  1. Czy wszystkie czujki muszą być podłączane na odzielnym przewodzie?
  2. Czy wszystkie czujki, klawiaturę, sygnalizację np. z jednej kondygnacji podłączam do modułu dodatkowych wejść? Jeśli tak, to ilo parowy przewód pomiędzy modułem dodatkowych wejść a centralą jeśli ten obwód posiada kilkanaście czujek?
  3. Zaprojektowany jest przewód do czujek YTKSY 3x2x0,5 czy nie ma potrzeby zastosować przewodów wg wymogów jak do p.poż niepalnych?
  4. Co to jest ten moduł dodatkowych wejść? (wszystkie komponenty zaprojektowane o firmę DSC)
  CCTV
  5. Do kamer zaprojektowany przewód UTP kat. 5, a co z zasilaniem kamer?

  P.POŻ
  6. Czy wszystkie czujki z jednej pętli łączymy razem? Czy może wszystkie oddzielnie spięte do centrali? Przeglądałem schematy podłączeń czujek ale tam nie ma nic o łączeniu kilku czujek razem.
  Schemat przykładowej pętli wygląda tak: P-P-P-P-M-P-P-R-P-P-S-P-P-P-P-P---C
  gdzie:
  P-czujka,
  M-moduł wej/wyj,
  R-ręczny ostrzegac pożaru,
  S-sygnalizator akustyczny
  C-centrala

  7. Do czego ma służyć ten moduł wej/wyj? Centrala ma współpracować z wentylacją, może do tego? lecz brak jakiegokolwiek schematu na to choć tylko jest to w opisie.
  8. Czy ten moduł wej/wyj musi mieć swoje dodatkowe zasilanie? Brak takiego w projekcie.
  9. Czy zaprojektowane przewody YnTKSYekw 1x2x0,8 są wystarczające jeśli w opisie jest podane że czujki mają być wyposażone w sygnalizację antysabotażową?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi a jeśli na jakimś etapie jest to opisane niezrozumiale przeze mnie to proszę o pytania postaram się bardziej szczegółowo opisać problem.
 • Optex
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • Optex
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  gigi-44
  Level 26  
  Również radził bym poprosić o zaprojektowanie systemu osobę do tego przeszkoloną i mającą odpowiednie uprawnienia.
  Niestety ale obiekty zabytkowe podlegają pod konserwatora zabytków który wymaga dokładnej dokumentacji urządzeń zainstalowanych na obiekcie oraz ich specyfikacji odnośnie klas.
  System pożarowy jest odbierany przez straż i chcąc niechcąc musisz mieć uprawnienia w innym wypadku nie odbiorą ci systemu a co za tym idzie, jak nie odbiorą zleceniodawca nie będzie musiał ci wypłać kasy za wykonaną usługę.
 • #5
  pprzyjemny
  Level 10  
  Witam

  Ze tak sie spytam czy chcesz to wszystko zrobic sam ? bez jakiej kolwiek wiedzy jak maja byc podlaczone czujki i detektory "dymu".

  Czy ta centrala jest programowalna czy konwencjonalna (nieprogramowalna ).

  Pozdrawiam
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  s6spn6
  Level 24  
  sharp wrote:
  Poza tym autor pisze, że ma instalację do wykonania, nie ma tam słowa o jej projektowaniu.  jeśli do wykonania to poco pisać o kablach skoro ma wszystko na schemacie ? :D Czyżby schematów czytać nie umiał... :)
 • #8
  mati_mat
  Level 11  
  Witam wszystkich „pomocnych” kolegów!

  Widzę, że zbytnio się wgłębiłem z pytaniami o w/w systemy przy mojej nie widzy

  Jak dobrze zauważył kolega moderator nie jestem projektantem lecz pracuję w wykonawstwie.
  Jeśli chodzi o czytanie schematów kolego s6spn6 to gdyby były czytelne i dokładnie zrobione to by nie powstał ten post. Na schematach jest tylko lokalizacja czujek, kamer, itp. a nie ma rozprowadzenia przewodów. Na schemacie ideowym sprawa wygląda tak jak opisałem w pkt 6 jest opisana centrala z niej wychodzą cztery obwody (kreski) podzielone literkami jak to opisałem (lecz te literki są w kwadracikach) i zero opisu przewodów na schemacie (jedynie w opisie że ma być YnTKSYekw 1x2x0,8) dla P.POŻ. Dla SSWiN i CCTV jest identycznie lecz są ponumerowane czujki np. od 1 – n a na przewodzie pomiędzy czujkami a modułem jest napisane n x YTKSY 3x2x0,5 a pomiędzy modułem a centralą to już nic.

  To że jest zabytek to już można pominąć. Jest konserwator, są uzgodnione trasy kabli a ja mam wykonać szereg innych robót i m.in. położyć przewody.
  Chcę to dokładnie zrobić więc najpierw chcę zrozumieć działający system.

  Jeśli odpisujący na mój post nie mieliby z góry założonego szyderstwa to by wyczytali, że mam sporo niejasności (w związku z niewielką wiedzą w zakresie w/w systemu) i chciałbym to wyeliminować jeszcze przed wykonaniem roboty i zgłosić ewentualne braki w projekcie lub błędy.

  W związku z tym może ograniczę się tylko do pytań:

  Dla SSWiN wszystkie przewody sprowadzam do miejsca gdzie ma być moduł dodatkowych wejść.
  1. Ilo parowy ma być przewód pomiędzy modułem a centralą?
  2. Co to jest ten moduł dodatkowych wejść?
  3. Czy ktoś poda mi linka do tego modułu? Jeśli tak pominąć można odpowiedzi na pkt 1 i 2 (wyczytam sobie)
  Dla P.POŻ wykonywałem oprzewodowanie tylko raz. Jedna czujka, jeden ROP, jedna klapa oddymiająca. Wszystkie przewody (aż trzy) były sprowadzone do jednej małej centralki. Nie podłączałem tego ale nie wyobrażam sobie sprowadzenia do centralki np. 100 czujek dlatego moje pytanie czy na jednej pętli stosuję wszystkie czujki razem? Tzn czy prowadzę przewód z czujki do czujki, do ROP-a aż do Centrali?
 • Helpful post
  #9
  dareksi
  Level 15  
  Jeśli chcesz sobie poczytać to wysyłam na pw instrukcje instalacji.
 • Helpful post
  #10
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #11
  mielcar
  Level 22  
  Jeszcze jedna sprawa - jeżeli projekt jest niedokładny, niejasny lub niedopracowany, bo nie wynika z niego jasno co jest gdzie i jak połączone MASZ PEŁNE PRAWO (jako wykonawca) pisemnie zaatakować Inwestora, Projektanta o wyjaśnienie niejasności. A oni muszą odpowiedzieć.
 • #12
  mati_mat
  Level 11  
  Witam ponownie!

  Dzięki wielkie za pomoc!

  Dareksi - instrukcje się przydały przeczytałem prawie całość i dodając to co mi opisał kolega sharp rozjaśniła mi się sprawa i wyjaśnia na tym etapie chyba wszystko.

  Projekt na to wygląda należałoby wyrzucić do kosza bo tam nic nie ma. Jak mam rzut pomieszczeń mam tylko narysowane rozmieszczenie czujek. Zero jakiego kolwiek opisu. Nawet symbolu urządzeń itp. Jedynie w opisie jest zaznaczone jakiego systemu mają być centrale, krótki opis zasady działania systemu, trasy uzgodnić z konserwatorem zabytków i na prawie na każdej stronie napisane, że jak coś jest nie ujęte w projekcie to wykonawca ma obowiązek to uwzględnić na etapie wykonawstwa :)
  Ale dobra nie o tym post więc nie odpowiadajcie na to.

  Chyba uzyskałem informację na to co chcialem i żeczywiście używając opcji szukaj chyba można znaleść wiele. Wyczytałem to i owo co mnie jeszcze interesowało.
  Uważam post za zamknięty