Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik ruchu problem z podłączeniem

21 Aug 2008 08:55 6854 4
  • Level 2  
    Witam. Zakupiłem czujnik ruchu (najtańszy OBI - jedyny jaki był), aby go zainstalować w domu w przedpokoju (ułatwienie życia dwulatkowi). Wydawało mi sie, że instalacja urządzenia to banał. W instrukcji był tylko schemat który za wiele mi nie powiedział. Proszę o pomoc oto opis instalacji:

Plafon w przedpokoju podłączony "do prądu" dwoma przewodami wystającymi z sufitu - czarnym i.... czarnym. Czujnik ruchu ma na kostce 3 we/wy: czerwone, brązowe i niebieskie. W schemacie czerwone we/wy jest podłączone do kółka z krzyżykiem :) jak się domyślam to żarówka. Nie chcę eksperymentować bo szkoda czujnika.
    Dziękuję za pomoc. Paweł.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • OptexOptex
  • Level 13  
    Witam !!!!!
    Czujnik ruchu powinien dzialac jak normalny wlacznik swiatla zamykajac obwod. Ostatnio kupowalem lampe w Ikei i miala tez takie kolory kabli jak ten czujnik. Brazowy i niebieski to faza a czerwony to uziemienie. W kazdym razie ja tak podpialem i lampa dziala. Dziwne jest tylko to ze plafon w przedpokojo ma dwa kable czarne. Moze latwiej by bylo gdybys zamiescil skana tej instrukcji.
  • OptexOptex
  • Level 2  
    Plafon ma biały i czarny przewód, z sufitu natomiast wystają 2 czarne przewody.

Pomoc w moim zamyśle powinna wyglądac tak:

Znajdź przewód z prądem w suficie , podłącz go do [lampy/czujnika* C/N/B**] drugi przwód z sufitu podłącz do lampa/czujnik* C/N/B**, z czujnika przwód C/N/B** podłącz do sufitu/lampy* itp.

*niepotrzebne skreślić, **Czerwony, Niebieski, Brązowy.

Niestety nie mam przy sobie schematu ale schemat był prosty - czerwone do żarówki opisane jako LS, brązowy do włącznika L, niebieski N uziemienie ale to mi nic nie powiedziało. Oczekiwałem od instrukcji informacji w stylu opisanym wyżej.
  • Helpful post
    Level 14  
    wiec tak najpierw musisz zlokalizowac ktory z czarnych przewodów wystającyhc ze ściany jest fazowy (swieci) to bedzie L na schemacie.
    Jesli w plafonierze sa oznaczenia L i N to czerwony podlacz do L. Jesli nie ma oznaczen nalezy sprawdzic ktory z przewodów (bialy lub czarny) podlaczony jest do oprawki zarowki w plafonierze to bedzie N na schemacie. Mam nadzieje ze nie wytlumaczylem tego bardzo zawile :D
  • Level 2  
    Brakowało mi własnie tego co zrobić z tym niebieskim i czerwonym. Dziękuję za pomoc