Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica z silnika od pralki z 18 biegunami na wirniku

21 Sie 2008 09:35 43986 29
  • Poziom 1  
    Witam mam problem chciałem przerobić silnik od pralki automatycznej na prądnice wolnoobrotową trójfazową do elektrowni wiatrowej silnik ten posiada 36 żłobków i chce na wirniku wkleić 18 magnesów neodymowych mam tylko problem z dobraniem ilości cewek stojana i poskoku cewek co ile żłobków ma być wkładane uzwojenie, dodam tylko ze wirnik mam już wykonany z 18 biegunami i nie chciał bym go zmieniać, prosiłbym o pomoc w tej sprawie i podanie rozwiązań jeśli to co powyżej napisałem nie dało by sie wykonać. Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Musisz zmienić wirnik - inaczej nic z tego nie będzie.
    36 żłobki podzielone przez 3 fazy to daje 12 żłobków na każdą fazę.
    W żłobki jednej fazy możesz nawinąć 6 cewek
    Każda cewka ma dwa boki (ramki: od nas i do nas) inaczej się nie da..
    Jak na jedną ramkę "od nas" świeci strumień magneyczny z bieguna N to na drugą "do nas" musi świecić strumień magnetyczny z bieguna S.
    W fazie 6 cewek = 12 strumini (naprzemiam NSNSNSNSNSNS).Najpierw pracuje jedna faza i kolejno następne.Tak to wszystkie prądy indukowane w ramkach cewek się dodają i wystarczy cewki połączyć (doświadczalnie) w Gwiazdę
    i prądnica trójfazowa z 36 żłobkami na 12 magnesach stałych gotowa.
    Inaczej nic się nie uda zrobić.
  • Poziom 19  
    JESIOTR1 może warto w tym miejscu powiedzieć coś na temat obrotów na jakie ta prądnica jest zrobiona i podać częstotliwość przy danych obrotach
  • Poziom 33  
    Obrotów to moze być dużo - na każdy jeden obrót przypada kilka wolt i tak kręcąc palcem za oś przy 100 obr/min jest 230V.Zarówka 100W też swieci pełnym blaskiem ale już trzeba kręcić całą ręką i najlepiej z dzwignią.Drut tylko 1mm.
    Taki wirnik z 18 biegunami najlepiej pasuje w 54 żłobkach.
    Można też dopasoawć w 36 żłobki, ale to już trzeba wiedzieć jak kleić i nawijać oraz w którą stronę prąd płynie.
  • Poziom 19  
    Załóżmy że posiadam silnik starego popularnego typu SZJE34b 4kw 36ż nawijam go takim samym stylem jak na podanym schemacie , drutem 1,6 mm wzorując się na amerykance ~3kw bo nie zależy mi na dużych napięciach , wejdzie mi do żłobka około 17zw(drutem 1,6 byłoby ciężko więc nawijam 2*1,15mm) rozkręcam to urządzenie do 250 obr .

1.Jaką moc można osiągnąć 250obr
    2.częstotliwość przy danych obrotach
    3.napięcie
    Czy ktoś pomoże mi odpowiedzieć na te pytania
  • Poziom 33  
    Uzyskasz ZERO mocy - bo zapomniałeś na wirnki nakleić 12 biegunów.Podaj średnicę i długość wirnika dla zobrazowania.Z magnesami neodymowymi moc będzie co najmniej 2 x większa niż w tym silniku.Jest tylko jeden warunek - moc elektryczna ma dwa parametry i jak zmniejszysz napięcie to i tyle razy zmniejszysz moc.
    Jak było 4kW przy 400V to przy 12 V będzie o 30x mniej. Zyskasz na grubości przekroju drutu więcej amper ale tylko 3x tyle.W sumie strat i zysków Moc będzie mniejsza o 10 RAZY=400W.Tak kalkulująć (obroty w założeniu są ciągle te same) dobierz grubość drutu by nie stracić zbyt dużo.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    bo zapomniałeś na wirnki nakleić 12 biegunów
    nie , nie zapomniałem
    Cytat:
    nawijam go takim samym stylem jak na podanym schemacie

na schemacie są bieguny

średnica wirnika -w tej chwili nie znam , ale około 100-130 mm
    długosc rdzenia -130mm
    Cytat:
    Jak było 4kW przy 400V to przy 12 V będzie o 30x mniej. Zyskasz na grubości przekroju drutu więcej amper ale tylko 3x tyle

czyli wniosek taki , skoro silnik przy uzwojeniu na 380v miał drut 1,25mm 28zw i na fazę było 6 cewek , to pewnie trzeba zrobić tu analogie i kręcić cewki podobnie ,czyli 28zw jeśli napięcie będzie za wysokie , zawsze można spiąć w trójkąt .
    dane silnika nie są krytyczne 77% wypełnienia żłobka , więc może się udać wcisnąć drut 1,30mm
    tylko się jeszcze zastanawiam , czy przy tej ilości żłobków istnieje inny styl uzwojeń , chodzi mi o mniejsze obroty i podobne efekty
  • Poziom 33  
    Jak dasz neodymy za 300 zł przy tych wymiarach wirnika i pokręcisz bez przezwajania to już przy 300obr/min powinno być 400V.Ja tak mam na wirniku który jest ciut mniejszy (stojan drutem 1mm i 100% wypełnienia).Zmniejszania obrotów nie polecam.
    Nie ugotujesz zupy jak nie wlejesz do garnka wody.
  • Poziom 19  
    nie bardzo rozumiem , czy to znaczy że bez przezwajania silnika przy tych 12 biegunach już z tego będzie prądnica ?
    silnik normalnie uzwojony jest na 1450 obr/min i na fazę ma 2 cewki co 180* 3 palcowe piętrowe , a na schemacie uzwojenia prądnicy jest 6 pojedynczych cewek rozłożonych równo po stojanie i przy takim uzwojeniu silnik obracał by się 500obr/min , więc wydaje mi się że jako prądnica uzwojenie ze schematu też powinno pracować na 500 obr/min żeby uzyskać swoje maksimum , czy tak ?
  • Poziom 33  
    Pisałeś - "silnik przy uzwojeniu na 380v miał drut 1,25mm 28zw i na fazę było 6 cewek" do tego pasuje 12 biegunów i takiego nie trzeba przezwajać.
    Ten -"silnik normalnie uzwojony jest na 1450 obr/min i na fazę ma 2 cewki co 180* 3 palcowe piętrowe" musi mieć 4 bieguny na wirniku - trzeba takim wirnikiem szybciej kręcić.Taki proponuję przezwoić.
  • Poziom 19  
    Jeśli moje wyliczenia są ok to wychodzi że częstotliwość prądnicy że schematu rośnie i przy 250obr/min ma 25Hz , czyli schemat tej prądnicy to : 50Hz 500obr/min , napięcie i moc zależne od ilości zwoi , grubości drutu i wielkości mechanicznej

muszę pomyśleć czy da się wykonać konfiguracje uzwojeń i biegunów przy 36ż na 250obr/min 50Hzmuszę pomyśleć czy da się wykonać konfiguracje uzwojeń i biegunów przy 36ż na 250obr/min 50Hz

zastanawia mnie jeszcze dlaczego stosuje się skos przy wklejaniu biegunów , moim znaniem to tylko robi zamieszanie w czystości amplitudy

Dodano po 1 [godziny] 4 [minuty]:

Cytat:
    muszę pomyśleć czy da się wykonać konfiguracje uzwojeń i biegunów przy 36ż na 250obr/min 50Hz

nic się nie da zrobić , to jest optimum , wniosek prosty najlepszy silnik 48ż , tylko gdzie szukać takiego do 50kg , trzeba przeszukać katalogi starych silników
  • Poziom 33  
    Skos musi być KONIECZNIE.Zastanawiam się po co Ci taka precyzyjna częstotliwość ?Będziesz precyzyjnie kręcił - ciągle jednakowo, czym ?
  • Poziom 19  
    nie nie , myślę że prądnica zrobiona na 375 obr będzie miała swoje maksimum możliwości przy tych obrotach tzn. taka sama moc prądnicy przy mniejszych obrotach , mniejsze prędkości łatwiej osiągnąć

przejrzałem katalog i silniki z 48ż to kropla w morzu , typu sf nie mam katalogu , szje to tylko silniki dwu biegowe też trudno znaleść jakiś spalony , serii szjb 58 i szjb 68 - tej serii by się nadawały

znalazłem jeszcze prawdopodobnie te mają 48ż sg112m-8,sg132m-8

Cytat:
    Skos musi być KONIECZNIE
    wiem że coś było na ten temat , tylko to trudno wyszukać
  • Poziom 19  
    Przedstawiam kolegom schemat dwu fazowy , myślę że skoro i tak będę prostował napięcie to dlaczego nie zrobić prądnicy na 330 obr , wystarczy do tego popularny silnik 36ż 3 lub 4 kw albo nawet 5,5 kw - 63 kg , więc w sam raz na prądnice np : szje 44a

schemat uzwojeń i rozmieszczenie magnesów - prądnica dwu fazowa 330 obr/min 50Hz
    Załączniki:
  • Poziom 33  
    Skos to taki jak w GILOTYNIE - musi być na całym odcinku gdzie strumień magnetyczny napotyka, pokonuje opór magnetyczny.
    U Nas opór ten jest powtarzalny po obwodzie na łuku stojana od pocżątku do końca żłobka (Nabiegunnika)z przerwą.Tam się zmienia (powiększa się lub zmniejsza się siła przyciągania) akcja i reakcja odziałowywania.
    Tą część łuku magnes powinien atakować swą krawędzią w podobny sposób jak nóż gilotyny podczas cięcia długiej blachy.
    To pozwoli na płynne pokonanie zmian oporu magnetycznego na całym obwodzie.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    To pozwoli na płynne pokonanie zmian oporu magnetycznego na całym obwodzie.

no tak owszem opór będzie mniejszy , zaskoki też minimalne , zgadzam się tylko nie jestem przekonany czy ten skos nie wpływa ujemnie na wydajność całości i wzorcowy kształt sinusoidy
  • Poziom 14  
    To jaki dac skos bo ja bym dał taki tylko nie wiem czy dobry
  • Poziom 33  
    Skos to jest jedyne rozwiązanie w silnikach - nawet wirnik klatkowy ma ramki pod skosem, komutatorowe też - to jest powszechnie stosowane.To dzięki temu sinusoida jest piękna.Wydajności nie zaszkodzi tylko pomoże - szerokość jednego bieguna jest = trzem nadbiegunnikom z trzema przerwami.
    W trójfazowej maszynie zawsze pracuje tylko jedna faza (jedna międzyfaza) na cały gwizdek - wtedy pozostałe uzwojenia pauzują.Jak byś nie przykładał strumień do nabiegunników to zawsze pojedyńczy biegun swieci w dwa nabiegunniki.Poniędzy nimi w żłobku jest to Faza która szczytuje na sinusoidzie.
    Tak samo w trójkąt i w gwiazdę to dla jednej fazy i dla jednej międzyfazy to jest tylko pożyteczne.
    Skos ma się zmieścić na szerokości jednej fazy która pauzuje nie może być poszerzany ani zwężany - trzeba trafić w Ideał by osiąga maksymalną wydajność - przynajmniej do tego dążyć.
    w trójfazowej maszynie elektrycznej mogą tylko dwie fazy skutecznie pracować w danym położwniu wirnika.Trzecia zawsze (1/3) pauzuje - to jest szansa na płynną zmianę kierunku strumienia w żłobku.Można ten kierunek dla strumienia zmieniać na większym odcinku ale to już będzie kosztem wydajności.
  • Poziom 11  
    Witam!
    Czy silnik o obrotach znamionowych 705/min ma 72 żłobki? Dobrze myślę?
  • Poziom 19  
    nie , np: szje38b 700obr/min 1,5kw ma 36żłobków , więc to nie reguła , zależy od uzwojenia i wydaje mi się że jeszcze mniejszych obrotów nie da się wycisnąć z tylu żłobków

jeszcze odnośnie skosu , więc dlaczego w amerykance przy braku skosu amplituda jest piękna ?
  • Poziom 33  
    Szybkobieżność silników to parametr który zależy od ilości biegunów w stojanie i wirniku.Z reguły podaje się tylko ilość biegunów stojana.
    Prądnice asynchroniczne poślizg mają w drugą stronę niż silniki.
    Prądnice synchroniczne nie przestrzegają (ściśle) tych zasad.W pradnicach synchronicznych można uzyskać wolnobieżność wraz ze wzrostem biegunów, ale nie jest to warunek precyzyjnie decydujący.
    W ameryknce sinusoida też może być piękna bo tam aktywne odcinki ramek mają zaokrąglenia zamiast skosu.Trudniej jest zaokrąglić ramki w żłobkach.Daje się skos w żłobkach lub skos dla atakujących pól strumienia na wirniku.Zaskoki i momenty zaczepowe w wirujących maszynach elektrycznych to wyzwanie dla fabrycznych ośrodków badawczych.
  • Poziom 14  
    pomózcie to obliczyc bo cos mi nie pasuje ma byc 18 magnesów magnesy mam 1,5cm szer 18 magnesów =27cm zostaje mi 4,4 mm szczelina wychodzi mi 0,24 między magnesami.
    A mozna dac 17 magnesów?
  • Poziom 33  
    grzegorz.d3 - wychodzi Ci idealnie - ma być symetrycznie 18 biegunów. Jak dasz 17 - to nie będzie symetrii.Policz jeszcze raz na koronie wirnika
  • Poziom 14  
    Krzysztof10 zrobiłes prądnice jakie musisz dac obroty zeby uzyskac 230v 50Hz
    Jaki dałes skos magnesów
  • Poziom 18  
    grzegorz.d3 napisał:
    pomózcie to obliczyc bo cos mi nie pasuje ma byc 18 magnesów magnesy mam 1,5cm szer 18 magnesów =27cm zostaje mi 4,4 mm szczelina wychodzi mi 0,24 między magnesami.
    Nie 4.4 mm a cm.
    Czyli 0,24cm a to jest 2,5mm czyli zmieści się.
  • Poziom 21  
    grzegorz.d3 daj np. 16 magnesów (mogą być na wprost bez skosów), uzwojenie 3-fazowe, przy 375 obr/min będzie 50 Hz.
    Możesz również dać 24 magnesy, uzwojenie 3-fazowe i będziesz miał 50 Hz przy 250 obr/min, mowa oczywiście o silniku na 36 żłobków.
    Możliwości jest naprawdę sporo np. 32 magnesy dadzą 50 Hz przy 187 obr/min.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    Krzysztof10 zrobiłes prądnice jakie musisz dac obroty zeby uzyskac 230v 50Hz
    Jaki dałes skos magnesów

prądnicy z silnika jeszcze nie mam , ba nie mam nawet silnika , myślę nad tym jak go wykonać ,ale niezależnie od tego jaki będzie silnik czy 36ż czy 48 , to wykonam prądnice jako dwu fazową , uzwoję ją tak jak pokazałem kilka postów wstecz i tak jeśli będzie z 36 żłobkami to wyjdzie wtedy 330 obr/min 50Hz i raczej będę się starał tak dobrać uzwojenie jak w amerykance którą posiadam żeby przy około 250 obrotach miała w granicach 80v uzwojenie będzie wykonane grubszym drutem tak jak amerykanka , mam zamiar zainstalować dwie prądnice do tej samej instalacji , więc muszą dawać podobne napięcia

przypuszczam że ten skos jest potrzebny bardziej do tego żeby ta prądnica wystartowała przy małym wietrze i pewnie lepszy byłby silnik o jak najmniejszej szczelinie

Dodano po 10 [minuty]:

do lamer1
    Cytat:

czy kolega mówi o takim samym uzwojeniu różniącym się tylko ilością magnesów ?- uzwojenie dwa wolne żłobki w cewce ?

no właśnie a skos , kolega JESIOTR1 twierdzi że musi być !
  • Poziom 21  
    Krzysztof10 napisał:

do lamer1
    Cytat:

czy kolega mówi o takim samym uzwojeniu różniącym się tylko ilością magnesów ?- uzwojenie dwa wolne żłobki w cewce ?

no właśnie a skos , kolega JESIOTR1 twierdzi że musi być !

Mówię o innym uzwojeniu. Kolega JESIOTR1 robi prądnice 3-fazowe tak by na jeden biegun przypadało 3 żłobki a w takim przypadku trzeba zrobić skosy jeśli się chce by prądnica lekko się kręciła.
  • Poziom 14  
    Witam nakleiłem magnesy szczelina 0,24 skos magnesów na dwa złobki ale na fabrycznym uzwojeniu nie wytwarza prądu czyli musze przewinąc silnik dane silnika OKC 2-2/12DK