Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję schematu elektrycznego syntezatora Yamaha DX21.

21 Sie 2008 09:41 2356 15
  • Poziom 21  
    Witam.

Poszukuję schematu elektrycznego syntezatora Yamaha DX21.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc wszelaką ;-)
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 16  
    A z czym masz problem jeśli mogę pomóc?
  • Poziom 21  
    Witam.

Otóż kupiłem w/w syntezator i poprzedni właściciel wymieniał w nim potencjometry. Przypuszczam, że dał nieodpowiednie i źle je podłączył, nie wspominając o 'masakrze', jaką zrobił z laminatem pod nimi i obejściami za pomocą kabli. Efekt tego jest taki, że potencjometry "trochę" gabarytowo nie pasują, a funkcje BALANS i DATA ENTRY w ogóle nie działają. Żeby to naprawić, potrzebuję chociaż kawałka schematu dotyczącego potencjometrów, bo, jak już wcześniej wspomniałem, ktoś nakopał w tym i nie mogę dojść do tego, jak to było oryginalnie podłączone.
  • Poziom 16  
    Będzie problem ze schematem,a podejrzewam że już coś padło,i nie musi to być kwestia potencjometrów.Jeśli gościu w tym nagrzebał to mógł coś źle podłączyć,zrobić zwarcie,itp no i "po ptokach".Musiałbym to zobaczyć bo na odległość to nie dam rady.Szukaj na forach muzycznych ale wiem że schematy klawiszy to rzadkość.Może strona Yamahy? nie wiem,szukaj,powodzenia.
  • Poziom 21  
    Sprawdziłem. Podłączyłem jakiś potencjometr obrotowy i działa funkcja DATA ENTRY. Teraz problem w tym, że chciałbym kupić jakieś odpowiedniki oryginalnych potencjometrów suwakowych zastosowanych w tym syntezatorze. Problem w tym, ze serwis nie chce mi udzielić takiej informacji, a ceny ma wysokie, bo 25zł/szt. Musze wymienić 3, więc daje to 75zł. Takiej kwoty nie opłaca mi się wydawać na potencjometry w tym sprzęcie. W związku z powyższym, czy ma ktoś ten syntezator? I czy mógłby zajrzeć do środka i podać symbole tych potencjometrów, bo nigdzie w necie nie mogę znaleźć.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Admin grupy audio
    Alchemik2600 napisał:
    Problem w tym, ze serwis nie chce mi udzielić takiej informacji, a ceny ma wysokie, bo 25zł/szt. Musze wymienić 3, więc daje to 75zł. Takiej kwoty nie opłaca mi się wydawać na potencjometry w tym sprzęcie.

Kolega nie wie o czym pisze. Z tego co widzę na zdjęciach tego urządzenia, to będą potencjometry 30 albo 45mm, takie potencjometry potrafią kosztować nawet 30zł za sztukę, o ile w ogóle da się je kupić w detalu.
    Kolega nie ma zielonego pojęcia o cenach podzespołów elektronicznych, za to jak widzę potrafi tylko zbesztać tych, którzy wiedzą co mówią.
    Jeśli 75zł za komplet bądź co bądź nietypowych potencjometrów do dla Kolegi za drogo, to proszę nabyć cały instrument - na aukcjach można trafić za ok. $200.
  • Poziom 21  
    Chłopie! Weź mnie nie denerwuj. Akurat za potencjometr suwakowy liniowy o wartości do około 50kOhm max nie dałbym 25zł, tym bardziej, że służy on tylko do sterowania menu, a nie przepływa przez niego sygnał dźwiękowy - to raz.
    Dwa - poprzedni właściciel dał tu potencjometry, które kosztują jakieś 3zł, tylko, że źle je podłączył i gabarytowo nie pasują.
    Po trzecie - nie wyłożę na trzy potencjometry 75zł + koszty wysyłki, jeśli cały syntezator jest warty jakieś 200zł.

Artur k. napisał:
    za to jak widzę potrafi tylko zbesztać tych, którzy wiedzą co mówią

Odnosząc się do tego - po prostu zacytuj mi, w którym miejscu "zbeształem" kogoś mającego pojęcie na ten temat.

PS
    Brzmienia w tym syncie, również nie są warte takiej ceny za potencjometry. No i nie mam zamiaru dokładać nie wiadomo ile pieniędzy za błędy poprzedniego właściciela.
    Myślałem, że elektroda jest od pomocy, a nie besztania kogoś, kto szuka informacji na jakiś temat. Pytałem o symbole potencjometrów, żeby móc znaleźć jakieś odpowiedniki.
  • Admin grupy audio
    Alchemik2600 napisał:
    Akurat za potencjometr suwakowy liniowy o wartości do około 50kOhm max nie dałbym 25zł, tym bardziej, że służy on tylko do sterowania menu, a nie przepływa przez niego sygnał dźwiękowy - to raz.

To nie dawaj 25zł, przecież nikt Cię do tego nie zmusza.
    Mógłbyś wyjaśnić czym się różni potencjometr przez który przepływa "sygnał dźwiękowy" od takiego, który "tylko" steruje menu?
    Alchemik2600 napisał:
    Dwa - poprzedni właściciel dał tu potencjometry, które kosztują jakieś 3zł, tylko, że źle je podłączył i gabarytowo nie pasują.

Myślisz, że dał takie potencjometry, bo chciał zaoszczędzić i zamiast kupić od razu odpowiednie (poza serwisem) to wstawił pierwsze lepsze?
    Oczywiście, że działało będzie - tylko jak sam zauważyłeś, nie pasują gabarytem.
    Coś Ci wyjaśnię - to nie są typowe potencjometry, o typowej długości, nawet jeśli kosztują 5zł to zapewne przy zakupie 100szt.
    Nie wierzysz? Sprawdź ceny w sklepach!
    Alchemik2600 napisał:
    Po trzecie - nie wyłożę na trzy potencjometry 75zł + koszty wysyłki, jeśli cały syntezator jest warty jakieś 200zł.
    Jak już pisałem - nikt Kolegę do niczego nie zmusza, zawsze można nabyć inny-sprawny egzemplarz instrumentu.
    Alchemik2600 napisał:
    Artur k. napisał:
    za to jak widzę potrafi tylko zbesztać tych, którzy wiedzą co mówią

Odnosząc się do tego - po prostu zacytuj mi, w którym miejscu "zbeształem" kogoś mającego pojęcie na ten temat.

Ostatnie zdania, że serwis nie chce powiedzieć, a cena jest za wysoka.
    Alchemik2600 napisał:
    Brzmienia w tym syncie, również nie są warte takiej ceny za potencjometry. No i nie mam zamiaru dokładać nie wiadomo ile pieniędzy za błędy poprzedniego właściciela.

Więc sprzedaj to w takim stanie w jakim jest.
    Alchemik2600 napisał:
    Myślałem, że elektroda jest od pomocy, a nie besztania kogoś, kto szuka informacji na jakiś temat. Pytałem o symbole potencjometrów, żeby móc znaleźć jakieś odpowiedniki.

Możesz mi wierzyć na słowo, że wiem o czym piszę i jakie są możliwości zakupu tego typu podzespołów lub ich "zamienników". Ja już przerabiałem ten temat, tyle że z zupełnie innym urządzeniem, lepiej bym się mylił w tym przypadku.

Zmierzyłeś przynajmniej długość potencjometru jaki powinieneś tam włożyć, czy będziesz w nieskończoność czekał aż może pojawi się ktoś, kto ma taki sam sprzęt i zrobi to za Ciebie?
  • Poziom 21  
    Ad.1
    Niczym się nie różni. Ale niepotrzebny mi jakiś high endowy, wykonany z nie wiadomo jakich materiałów i żeby przepłacać za coś, co jest zbędne i nie będzie wykorzystane. To tak jakbym miał kupować złote kabelki do sprzętu diory, albo kupować zestawy głośnikowe za kilkanaście tyś. zł do pokoju 3,5X3,5m gdzie warunki odsłuchu są tragiczne. No, ale przecież po co mam kupować tani potencjometr skoro mogę kupić kilkakrotnie droższy i tak nic nie wnoszący do brzmienia. Ale będę miał satysfakcję, że wartość potencjometrów, jest na "równi" z wartością całego instrumentu.
    Ad.2
    Tak, ponieważ odbierałem go osobiście i rozmawiałem o tym. I jesteś w błędzie, ze nie można ich kupić, bo kontaktowałem sie w tej sprawie z serwisem. Nawet przysłali mi projekt płytki potencjometrów, ponieważ gość, który wcześniej tam grzebał, wręcz ją "zmasakrował", co uniemożliwiało mi prawidłową identyfikację połączeń, tych że potencjometrów.
    Ad.3
    Chcę sprzedać ten, ale ze względu na niesprawność w pewnym stopniu, dostanę za niego znacznie mniej.
    Ad.4
    Nie zbeształem, tylko stwierdziłem fakt, ze serwisy nie udzielają takich informacji, tak jak nie udzielają schematów ideowych, a przynajmniej nie każda firma i nie do każdego sprzętu (czyt. ze zrozumieniem).
    Ad.5
    Patrz punkt trzeci.
    Ad.6
    Sama długość mi nie pomoże. Potrzebny mi symbol potencjometru, żebym mógł znaleźć tańsze odpowiedniki, pasujące nie tylko na długość, ale także na wysokość, szerokość, rozstaw końcówek i wartość.

"Coś Ci wyjaśnię - to nie są typowe potencjometry, o typowej długości, nawet jeśli kosztują 5zł to zapewne przy zakupie 100szt.
    Nie wierzysz? Sprawdź ceny w sklepach!"

Tak sie składa, że znalazłem podobne potencjometry. Czyli odpowiadająca długość i niskie, tylko nie wiem czy je kupić, bo nie znam reszty parametrów tych, które powinny być w syntezatorze i kosztują 7,20/szt. I nie trzeba brać 100 albo 10 sztuk. 7.20zł a 25zł/szt. robi mi różnicę, bo na kasie nie śpię.
    Nie rozumiem. Daję post. Zadaję pytanie, a konkretniej pytam o to czy ktoś ma taki sprzęt i czy mógłby mi pomóc, a Ty się czepiasz.
    Jeśli nic nie wnosisz do tego postu i nie jesteś w stanie mi pomóc, to po co w ogóle cała ta dyskusja. Tracisz tylko mój czas, bo muszę odpowiadać na pytania, które nic mi nie dają, ani Tobie tym bardziej.
    Ciebie również nikt nie zmusza do odpisywania na ten post.
  • Admin grupy audio
    Alchemik2600 napisał:
    Ad.6
    Sama długość mi nie pomoże. Potrzebny mi symbol potencjometru, żebym mógł znaleźć tańsze odpowiedniki, pasujące nie tylko na długość, ale także na wysokość, szerokość, rozstaw końcówek i wartość.

Wszystkie te parametry da się bez większych problemów ustalić (wywnioskować) nie mając oryginalnych potencjometrów. Trochę kłopotu może sprawić jedynie ustalenie wartości rezystancji ale nie jest to niemożliwe. Do ustalenia parametrów mechanicznych trzeba mieć jedynie suwmiarkę, by zorientować się co do parametrów elektrycznych trzeba rozrysować sobie układ na papierze i chwilę pomyśleć.
    Alchemik2600 napisał:
    Tak sie składa, że znalazłem podobne potencjometry. Czyli odpowiadająca długość i niskie, tylko nie wiem czy je kupić, bo nie znam reszty parametrów tych, które powinny być w syntezatorze i kosztują 7,20/szt. I nie trzeba brać 100 albo 10 sztuk. 7.20zł a 25zł/szt. robi mi różnicę, bo na kasie nie śpię.

Nie pozostaje nic innego jak nabyć jeden na próbę.
    Na kogoś, kto ma taki instrument możesz się nie doczekać.
  • Poziom 21  
    Dzięki. Tak też zrobię. Napiszę co i jak, gdy je wymienię.
  • Poziom 16  
    Jaki był ten potencjometr obrotowy który założyłeś?.Czy regulował poprawnie w całym zakresie DATA ENTRY?.Możesz naleźć właściwy przez próbę,na razie gabaryty są bez znaczenia.Jak będzie poprawnie działał np. 100kA to wtedy będziesz szukał takiego o właściwych gabarytach.Ważne żebyś znalazł taki który będzie regulował w całym swoim zakresie funkcje DATA.Możesz to zrobić za pomocą takich właśnie potencjometrów za kilka zł.
  • Admin grupy audio
    ataga1 napisał:
    Czy regulował poprawnie w całym zakresie DATA ENTRY?.Możesz naleźć właściwy przez próbę,na razie gabaryty są bez znaczenia.Jak będzie poprawnie działał np. 100kA to wtedy będziesz szukał takiego o właściwych gabarytach.Ważne żebyś znalazł taki który będzie regulował w całym swoim zakresie funkcje DATA.Możesz to zrobić za pomocą takich właśnie potencjometrów za kilka zł.

Podejrzewam, że regulował będzie zawsze w pełnym zakresie, tylko kwestia "rozdzielczości" ustawień.
    Elektronika instrumentu zapewne rozpoznaje poziomy napięć jakie dostaje z potencjometru i na tej podstawie przewija menu. Jeśli potencjometr będzie miał za małą wartość to może się okazać, że ciężko będzie dokładnie trafić w żądaną pozycję menu. Z kolei jeśli wartość będzie za duża, to odstęp między pozycjami menu będzie za duży względem tego o ile został przesunięty ślizgacz, mogą także wystąpić problemy ze skrajnymi pozycjami.
  • Poziom 16  
    Artur k. czy Ty czytałeś co ja napisałem?.Bo powtarzasz to samo tyle że bez sensu.
  • Poziom 21  
    O ile pamiętam, to podłączyłem tam potencjometr 50k wymontowany z jakiegoś dalekowschodniego sprzętu. Przemiatał cały zakres bez problemu, a jeśli chodzi o skrajne wartości w ustawieniach menu, to też nie było problemu. Więc przypuszczam, ze ta wartość powinna być odpowiednia.
    POZDRAWIAM
  • Poziom 16  
    Teraz możesz już poszukać potencjometru o właściwych gabarytach.