Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik frezarki CNC

creativ_pl 21 Sie 2008 12:55 28419 56
  • Sterownik frezarki CNC Sterownik frezarki CNC
    Witam

Chciałem dzisiaj przedstawić gotową elektronikę CNC.
    Jak na razie wykonałem wyłącznie elektronikę ponieważ przebywam bardzo
    dużo po za domem a od niedługiego czasu zamieszkam 12 miesięcy w Gdańsku
    na szkoleniu i pewnie w domu będę tylko na parę dni.

Opis:
    Otóż elektronika powstawała mozolnie wolno, ze względu na brak funduszy
    skromnie z kieszonkowego kupowałem co miesiąc jakieś części.
    Połowę rzeczy już posiadałem takie jak np diody, łączeniówki,
    przełączniki, soft-start, trafo 12V, niektóre części elektroniczne,
    radiatory oraz wentylatory.
    Zdecydowałem sie na zakup PCB (chociaż można je było spokojnie samemu
    wykonać domową robotą bo już pewien człowiek udostępnił schematy i
    podziękowania dla niego) dlatego ze chciałem mieć spokojną głowę podczas
    włączania że nic sie nie zewrze ze wszystkie ścieżki są dobrze wykonane
    oraz z lenistwa :D no ale za lenistwo sie płaci.
    W środku znajdziemy
    3x sterowniki SSK-B01
    1x Płyta główna SSK-MB1
    Trafo 12V 4A
    Trafo 24V 8A 200W ( zdecydowałem sie na te trafo ponieważ chciałem mieć
    pewność iż będę miał zapas mocy czyli nie będzie miało miejsca żadne
    przegrzewanie się trafa, sterowniki wyciągną max 2A każdy więc łącznie
    6A no i dodałem 2A w zapasie więc wychodzi 8A. Ktoś może powiedzieć że
    6A trafo by wystarczyło no ale to jego zdanie.)
    Soft-start
    3x radiatory na każdym jest podpięty radiator
    2x Zegary pomiarowe odpowiednio woltomierz oraz amperomierz (monitorują
    tylko i wyłącznie trafo 24V)
    Części elektroniczne
    oraz łączeniówki tylne i przełączniki z przodu.

Całość nie wiem ile mnie wyniosła bo nie podliczałem ale na pewno
    troszkę dużo. W przyszłości niedalekiej chce kupić silniki krokowe do 2A
    mam już upatrzone 1A 0,9N no ale na razie nie posiadam funduszy.

Zamieszczam teraz zdjęcia jak to wyglądało cała budowa krok po kroku.
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC
    Sterownik frezarki CNC

Dziury w obudowie powstawały wpierw w Corelu (mierzyłem wielkości otworów potem nanosiłem do Corela i drukowałem na kartce która później przykleiłem do obudowy). Wszystko było pomniejszane o 2 mm ponieważ wiertło miało 2mm i gdy wywierciłem otwory wystarczyło lekko przypiłować i wszystko pasowało.

Wszystko będzie opisane w późniejszym czasie tylko nie potrafię znaleźć odpowiedniego rodzaju wielkich literek samo przylepnych.

Co do samo krytyki jeden z zegarów jest o 2 mm niżej niż pozostały i bardzo mnie to wkurza może nie widać tego od razu no ale jednak ja o tym wiem i trochę mi to nie pasuje

Zapraszam do komentowania i oceniania
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    creativ_pl
    Poziom 21  
    creativ_pl napisał 679 postów o ocenie 11, pomógł 20 razy. Jest z nami od 2007 roku.
  • Relpol przekaźniki
    dexter1
    Poziom 14  
    Bardzo ładnie. A do czego te diodki z przodu?
    Legion69
    Poziom 10  
    Widze że wszystkie podzespoły kupiłeś i tylko włożłeś do pudełka. Mało starannie.
    Ciekawi mnie jedno, ile kosztują te podzepoły? Czy może kupiłeś już komplet na jakieś stronce?
  • Relpol przekaźniki
    creativ_pl
    Poziom 21  
    Żółte diody oznaczają kolejno sterowniki X,Y,Z z kolei diody zielone oznaczają przekaźniki do których będą podpięte wrzeciono oraz chłodziwo. Nie mam jeszcze literek bo nie umie dostać no i tak to wygląda
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    morswin89
    Poziom 23  
    Witam

Bardzo starannie wykonany sterownik. Widać ile włożyłeś w to pracy i pieniędzy. Teraz pora zabrać się za budowę konstrukcji maszyny :) Do czego służą zaciski głośnikowe z tylu obudowy. Ja ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć że w następnej maszynie sterownik "wbuduje w nią" jest to o wiele praktyczniejsze rozwiązanie.
    memphis_2007
    Poziom 12  
    Jak nie lubię takiego bałaganu w środku :-). W tym projekcie jednak widzę zapał i konsekwencję w dążeniu do celu :-). Tak trzymaj :-). Konstrukcja wykonana niestarannie , lecz upór w dążeniu do celu skrywa wszystkie niedociągnięcia :-). Buduj maszynę i wstawiaj na elektrodę :-). Czekam :-)
    10/10.
    zebro84
    Poziom 14  
    Wszytko ładnie zrobiłeś. Nie ma co się czepiać ułożenia elementów w środku. Możesz podsumować ile cię to kosztowało? Planuje w najbliższym czasie rozpocząć zabawę z CNC i nie wiem ile muszę odłożyć zaskórniaków.
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Siema,
    Sorry ale nie mogłem sie powstrzymać...
    To co kolega zrobił to jedynie końcówki mocy do silników a nie żaden sterownik...
    No chyba, że sie mylę, to niech kolega napisze w jakim formacie przesyła się do tego sterownika plik z danymi...
    Moim zdaniem to kolejna zabawka podpinana do LPT...
    Pomijam już fakt, że ten dział nie jest po to by zamieszczać instrukcje montażu KITów...
    ciapciok
    Poziom 20  
    Zamiast gniazd wyjściowych 230V męskich powinieneś zastosować żeńskie, są bezpieczniejsze.

Pozdrawiam
    creativ_pl
    Poziom 21  
    Legion69 napisał:
    Widze że wszystkie podzespoły kupiłeś i tylko włożłeś do pudełka. Mało starannie.
    Ciekawi mnie jedno, ile kosztują te podzepoły? Czy może kupiłeś już komplet na jakieś stronce?

Widzę iż nie czytasz tego co napisałem przeczytaj jeszcze raz a sie dowiesz paru rzeczy

Dodano po 5 [minuty]:

Jarema napisał:
    Siema,
    Sorry ale nie mogłem sie powstrzymać...
    To co kolega zrobił to jedynie końcówki mocy do silników a nie żaden sterownik...
    No chyba, że sie mylę, to niech kolega napisze w jakim formacie przesyła się do tego sterownika plik z danymi...
    Moim zdaniem to kolejna zabawka podpinana do LPT...
    Pomijam już fakt, że ten dział nie jest po to by zamieszczać instrukcje montażu KITów...

Jak rozumujesz pojęcie kit ? bo szczerze powiedziawszy 90% układów na elektrodzie mogę powiedzieć że są kity bo dla mnie będzie tym samym kit co zrobienie PCB w warunkach domowych jak kupienie np PCB w sklepie (mogę tez jeszcze powiedzieć tyle że kitem będzie układ którego schemat jest wzięty z internetu no bo nie jest zrobiony przez autora). Tak więc jak napisałem jeżeli w dziale DIY mają być tylko i wyłącznie konstrukcje własnej myśli i wyobraźni to niech piszą tutaj te osoby które wszystko robią samodzielnie (schemat. wsady ale nie korzystają z pomocy internetu) a w tedy nikt nie będzie tutaj pisał za wyjątkiem kilku dziesięciu osób proste.

Dodano po 29 [sekundy]:

ciapciok napisał:
    Zamiast gniazd wyjściowych 230V męskich powinieneś zastosować żeńskie, są bezpieczniejsze.

Pozdrawiam

A dla czego są bezpieczniejsze ?

Dodano po 1 [minuty]:

zebro84 napisał:
    Wszytko ładnie zrobiłeś. Nie ma co się czepiać ułożenia elementów w środku. Możesz podsumować ile cię to kosztowało? Planuje w najbliższym czasie rozpocząć zabawę z CNC i nie wiem ile muszę odłożyć zaskórniaków.

bez tych elementów co posiadałem to niecałe 200 zł (trafo 90zł )
    stanley019
    Poziom 15  
    złącza męskie niebezpieczne są dlatego że, gdy pojawi się napięcie na nich, kiedy nie ma w nich wtyczek to można dotknąć przypadkiem jednego z pinów na którym będzie faza i może porazić człowieka, zastanawia mnie tylko w jakim celu one są oraz w jakim celu są gniazda głośnikowe? zakładam że jedno z gniazd może być do wrzeciona, drugie do pompy chłodziwa,a trzecie do zasilania(mówię o komputerowych gniazdach męskich) ale te głośnikowe to do czego?
    Fsoliebhaber
    Poziom 17  
    creativ_pl napisał:

Co do samo krytyki jeden z zegarów jest o 2 mm niżej niż pozostały i bardzo mnie to wkurza może nie widać tego od razu no ale jednak ja o tym wiem i trochę mi to nie pasuje

W czym problem rozpiłować otwory o te 2 mm i zamontować miernik równo z drugim?
    eurotips
    Poziom 36  
    kocyk napisał:

.....
    PCB faktycznie mogłeś zrobić sam ale mniejsza o to......

a gdzie jest dostępna dokumentacja do tego projektu ? schemat, wzory płytek ?
    Ja bym zmienił te wychyłowe wskaźniki na LCD znakowy, np 2x16,
    efekt nieporównywalnie lepszy przy koszcie prawie identycznym
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    eurotips
    Poziom 36  
    Wnioskuję po oznaczeniach że te płytki pochodzą z firmy z Augustowa, są profesjonalne i można zamówić komplet gołych płytek jak i zmontowane moduły. Ale są drogie, dlatego pytam o schematy, ten projekt jest opisany w kilku tematach ale niestety nie ma tam schematów

Dzięki :arrow: morswin89 za linki
    joger.js
    Poziom 23  
    Powiem tak :)

Z tego co piszą tutaj ludzie krytykujący ten projekt to niech sami spróbują zrobić coś takiego !! Ja powiem tylko tyle "Piękna robota". Sam złożyłem identyczne sterowanie do CNC i wiem ile to kosztuje pracy i pieniędzy. Mi koszt budowy elektroniki wyniósł jakieś 400 zł Tylko że wszystkie zamawiałem nowe.
    Odnośnie płytek PCB. po co zajmować sie nie potrzebnie nie profesjonalną produkcją PCB jak nie zbyt wielkim nakładem można zamówić naprawdę profesjonalne zalaminowane i oznaczone. Zrobienie bardzo dobrych płytek samemu zajmuje dużo czasu. Ja osobiście zamawiałem i jestem z tej decyzji zadowolony i niech ludzie nie mówią ze to KIT albo coś takiego bo kitem mozna nazwać migające diodowe choinki.

Ja aktualnie jestem na etapie budowy maszynki do CNC. Myślałem na początku ze to bedzie prosta sprawa, jednak sie pomyliłem. Naprawdę trzewa włożyć w to mnóstwo czasu i cierpliwości. Samą elektronikę juz podłączałem do komputera i silników krokowych i działa to w miarę fajnie. oczywiście program MACH2 bo 3 jest trochę nie dopracowana.

Tak więc życzę miłej przyjemnej i udanej pracy :) bo wiele nerwów jeszcze przy tym zjesz:) ( wiem po sobie ) a no i punktacja :) 11/10 :)

POWODZENIA
    creativ_pl
    Poziom 21  
    stanley019 napisał:
    złącza męskie niebezpieczne są dlatego że, gdy pojawi się napięcie na nich, kiedy nie ma w nich wtyczek to można dotknąć przypadkiem jednego z pinów na którym będzie faza i może porazić człowieka, zastanawia mnie tylko w jakim celu one są oraz w jakim celu są gniazda głośnikowe? zakładam że jedno z gniazd może być do wrzeciona, drugie do pompy chłodziwa,a trzecie do zasilania(mówię o komputerowych gniazdach męskich) ale te głośnikowe to do czego?

Podłanczam do nich styki zwierne na płycie głównej są one podpisane odpowiednio Home X,Y,Z a że miałem już takie 2 końcówki to dokupiłem jeszcze ino 1 i mam

Dodano po 4 [minuty]:

Fsoliebhaber napisał:

W czym problem rozpiłować otwory o te 2 mm i zamontować miernik równo z drugim?

Niestety nie da sie przypiłować dlatego że jak sie przypiłuje te 2 mm to będzie widać dziure w któej znajduje sie ten zegar

Dodano po 17 [minuty]:

[quote="kocyk"]
    eurotips napisał:

Pytaj autora postu. Ja widzę na zdjęciach, że to kilka małych płytek z dużymi elementami więc wydaje mi się, że taniej wyszłoby zrobić je samemu.

Na pewno było by je zrobić samemu taniej jeżeli np posiadasz w domu już laminat kwas i wszystko bo jeśli masz zamawiać laminat (albo jechać gdzieś po niego dalej ) to wyjdzie ci to o trochę taniej

Dodano po 1 [minuty]:

eurotips napisał:

Ja bym zmienił te wychyłowe wskaźniki na LCD znakowy, np 2x16,
    efekt nieporównywalnie lepszy przy koszcie prawie identycznym

Nie pomyślałem o tym a na pewno efekt lepszy

Dodano po 1 [minuty]:

Co do tych złączy zasilania dziękuje za wyjaśnienie w przyszłości będe wiedział co zastosować

Dodano po 3 [minuty]:

joger.js napisał:
    Powiem tak :)

Odnośnie płytek PCB. po co zajmować sie nie potrzebnie nie profesjonalną produkcją PCB jak nie zbyt wielkim nakładem można zamówić naprawdę profesjonalne zalaminowane i oznaczone. Zrobienie bardzo dobrych płytek samemu zajmuje dużo czasu. Ja osobiście zamawiałem i jestem z tej decyzji zadowolony i niech ludzie nie mówią ze to KIT albo coś takiego bo kitem mozna nazwać migające diodowe choinki.

POWODZENIA

Tak jak Ty napisałeś i ja napisałem jeżeli chcemy być upierdliwi szczegółowi to na tym forum praktycznie 10% no może więcej ludzi powinno pisać że ich konstrukcje są samodzielne a i tak pewno od czasu do czasu skorzystają z czegoś umieszczonego na internecie.
    creativ_pl
    Poziom 21  
    To tak Przyjęte jest i tak musi być ze napięcie z płyty głównej (5V stabilizowane) musi być podane przed napięciem które ma być podane na sterownik w tym przypadku do 40V niestabilizowanego. Napięcia również mogą być podane jednocześnie (czyli jeden przełącznik) jeżeli podasz napięcia na odwrót czyli wpierw do 40V niestabilizowanego na sterownik a dopiero potem napięcie na płytę główną no to uszkodzisz sterownik.
    joger.js
    Poziom 23  
    Tak jak mówi creativ pierwsze 5V a później zasilanie na sterowniki bądz jednocześnie obydwa napiecia. A co do tych 40V musisz z tym uważać ... gyż 40 V to jest max do podłączenia do sterowników dokładnie 43 chyba ale i tak nie podłączaj tak wysokiego napiecia gdyż to napiecie ustalasz dopiero wtedy jakie masz silniki krokowe jezeli na silnikach masz 25V podłączaj 25 do sterowników bo. Bo jeżeli podasz wyższe to spalisz silniki. ja podłaczyłem na samym poczatku 40V to silniki po 1 min mi sie zroboły gorące i stasznie piszczały. a jak podłączyłem 24 bo takie mam silniki to pieknie chodziły :) bez wiekszych zgrzytów
    creativ_pl
    Poziom 21  
    z tego ci mi wiadomo i tłumaczono im wyższe napięcie tym jest lepsza dynamika pracy silników więc no zobaczymy co będzie sie działo u mnie podczas podłączenia silników. Jeżeli będą sie grzały no to wtedy pozostaje dzielnik napięcia, lub coś innego.
    SP3SWJ
    Poziom 18  
    Pomyśl o założeniu większego przyzcisku E-stop.

Najlepiej taki "oryginalny" zatrzaskiwany sie do tego nadaje - ale one są większe, dużo większe.

Ja u siebie też mam mały chwilowy - ale dołożyłem układ na przekaźniku który jednocześnie odcina zasilanie maszyny. Po wylączeniu trzeba drugim przyciskiem START uruchomic maszynę.

:-) prawdziwa zabawa sie zacznie jak uruchomisz maszyne i silniczki zaczną "śpiewać" swoje melodyjki :-)

Powodzenia !!! CNC to super zabawa i dużo satysfakcji ;-)

/Jarek

http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/CNC/CNC_KM35_MAX4.AVI
    SP3SWJ
    Poziom 18  
    szybki jesteś :-)

:-) poprawiłem posta bo na obrazku z opisem frontu doczytałem że to E-stop ;-)

Jak złamiesz kilka frezów ;-) to zrozumiesz dlaczego duży E-stop powinien byc pod ręką ;-)

/Jarek
    creativ_pl
    Poziom 21  
    SP3SWJ napisał:

:-) prawdziwa zabawa sie zacznie jak uruchomisz maszyne i silniczki zaczną "śpiewać" swoje melodyjki :-)

Powodzenia !!! CNC to super zabawa i dużo satysfakcji ;-)

/Jarek

O co ci chodzi z tymi melodyjkami ? A co do e-stop no to sie przekonam jeżeli będzie rzeczywiście nie poręczny skoro tak twierdzisz no dam 2 e-stop ten oryginalny jak twierdzisz ino ze wmontuje go w Ploter. No ale co do plotera to długa jeszcze droga
    SP3SWJ
    Poziom 18  
    Melodyjki... hmmm :-) ....posłuchaj sam ...

http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/CNC/Frezowanie%203D%201.AVI

Jak nie chodzi frezarka - a silniki szybko się kręca to ... czasmi jakby jakiś dzokej kręcił na winylach :-)

Zastosowałem sterowniki z mikrokrokiem 1/8 i ciekawe dźwieki wydają zwłaszcza jak szybko freuzujesz jakieś "pogięte" napisy :-)

Polecam Ci od razu "zainwestować" w jakis tani PC "demobil allegro" dedykowany do CNC. Weź jakiś miniaturową obudoe desktop gabarytami odpowiedni do swojej obudowy :-)

Ja planuję jeszcze dorwać jakis tani dotykowy ekran LCD :-) ale to może w przysłości :-)

Jarek
    PS moje "wynurzenia" o CNC http://sp3swj.googlepages.com/cncbysp3swj
    U mnie cała elektronika schowana jest z tyłu maszyny - dlatego nie mam plataniny kabli :-) a trafo-zasilacz w podstawie maszyny.
    creativ_pl
    Poziom 21  
    heheh a co do cnc tak to będzie jakiś osobny komp :P

Dodano po 3 [minuty]:

A po złożeniu nie miałeś żadnych problemów z zadziałaniem silników ?
    SP3SWJ
    Poziom 18  
    Ten układ E-stop najlepiej wykonac na profi przycisku:

- posiada dwa styki rozłączane - jedne idzie do PC drugi do przekaźnika w zasilaniu.

- na zasilaniu DC dajesz przekaźnik - i szeregowo w obwodzie cewki styk rozłaczany ( ten drugi)

tak naszybko rysuneczek..

Sterownik frezarki CNC

Jarek.

// dodano...

Do uruchamiania "na sucho" weź trzy dowolne silniki dwucewkowe - ustaw odpowiedni prąd i zabawa murowana :-)

http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/SP3SWJ/CNC/Silniki%20-%20praca%20na%20sucho.AVI

trzy przypadkowe silniki - na osie załozyłem opaski by widziec jak sie kręcą ;-)