Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu -robot, który omija przeszkody

baskiin 17 Sty 2009 18:03 6430 36
    baskiin
    Poziom 10  
    No raczej bym się skłaniał do źródła zasilania, gdyż zrobiłem w przeciągu ostatnich dni nową mechanikę,
    na silniczkach tego samego typu, ale już bez przekładni i z lżejszym szkieletem

i problem jest ten sam

Z tego co wiem w wielu robotach stosuje się akumulatory żelowe(kwasowe)
    ale trochę one jednak kosztują, ale trzymają długo
    natomiast z tego co słyszałem bateria 9V wytrzyma jakieś 15 minut jazdy i zdycha, i czy to by było lepsze źródło zasilania, niż ten zasilacz, bo tylko do tych źródeł mam dostęp, (baterię mogę kupić w sklepie) a akumulator to bym musiał zamówić albo skoczyć do miasta.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    MirekCz
    Poziom 35  
    1.Ile waży twój robot?
    2.Jakie to są silniki? Masz do nich jakiekolwiek dane?
    3.Jak koło się kręci w powietrzu to jaki opór potrzeba żeby zatrzymać je ręką?
    4.Weź miernik, ustaw jako amperomierz i połącz szeregowo z silnikiem. Najpierw puść silnik na luzie i zmierz prąd, potem silnik zatrzymaj ręką na moment i sprawdź prąd jak silnik stoi.

Generalnie do małej konstrukcji (kilkaset gram) to silniki powinny spokojnie startować o ile mają odpowiedni moment. 9V/800mA dla małego robota to sporo i powinno wystarczyć - o ile rzeczywiście ten zasilacz tyle daje.

Akumulatorów żelowych nikt nie używa. Proste i dosyć tanie rozwiązanie to bateriee AA ni-mh + ładowarka.

PS.Po co zamiast dalej rozmawiać w tamtym temacie to zakładasz nowy?
  • Computer ControlsComputer Controls
    baskiin
    Poziom 10  
    1. Robot waży 0,1 kg czyli 10 dag
    2. Są to silniczki z zabawek, parametrów nie mam
    3. Oporu dużego nie potrzebował, żeby się zatrzymać
    4. Znalazłem gdzieś 4 baterie 1,5V i podłączyłem je bezpośrednio pod
    mostek i sprawa wygląda tak, że w czasie gdy koła były w powietrzu to
    miernik wskazywał 1-1,5A a gdy był na ziemi to jakieś 0,35A i tyle samo
    było gdy jechał i gdy musiał ruszyć i tu nie wiem co na to powiedzieć

A co do tego czemu zakładałem nowy temat to myślałem, że żeby te posty ukazały się w menu OSTATNIE to trzeba założyć nowy temat, a teraz widzę, że słowo OSTATNIE tyczy się nowych postów a nie tematów, ale temat już przeniesiony został przez moderatorów
  • Pomocny post
    MirekCz
    Poziom 35  
    Pomiary nie mają sensu. Na kołach zatrzymanych prąd będzie większy niż na "luźno" obracających się.

Z drugiej strony jak to są prawdopodobnie szybkoobrotowe silniki i nie masz do nich żadnej przekładni to masz za mały moment żeby pojazd ruszył.
  • Pomocny post
    mirekk36
    Poziom 42  
    Sorry (może się mylę) , ale już tak na oko widać ( z jednego ze zdjęć - to środkowe na twojej stronce), że przekładnie jakie zastosowałeś do tych miniaturowych zabawkowych silniczków - powodują, iż nie jest dziwne - , że nie rusza z miejsca gdy stoi na podłożu. I że nie jest to kwestia zasialacza i prądu jaki dostarczasz. Problemem są same silniczki a jeszcze większym rodzaj przekładni.
    baskiin
    Poziom 10  
    też mi się wydaje, że to co otrzymałem jest tak jakby na odwrót, gdyż na ziemi ma większy opór i powinien pobierać więcej prądu

Jeśli chodzi o mechanikę to zrobiłem dwa nadwozia
    jedno jest widoczne na stronce, jest cięższe ale ma przekładnię, która działa w ten sposób, że jest małe koło zębate napędowe a duże koło zębate na kole

drugie jest znacznie lżejsze, ale nie ma już przekładni, więc na silniczki są nałożone od razu kółka

W obu tych pojazdach są te same silniczki od zabawek

Czyli czytając Wasze posty wnioskuję, że lepiej zastosować bardziej profesjonalne silniczki, bądź jak czytałem w innych postach na ten temat jakieś serwa

I jeszcze jedna kwestia, która problem raczej zagmatwa, że jak zrobiłem mechanikę (tą która jest na stronce, z przekładnią) to przetestowałem ją na pilocie od samochodu zabawki, pilot był na kabel i przy dwóch bateriach 1,5V, czyli razem 3V jeździł bez problemu a jak dziś dałem 4x1,5V to ledwo ruszał

i ta nowa mechanika, (lżejsza bez przekładni) trochę lepiej rusza, ale jak dojedzie do przeszkody to
    troszkę wycofa ale już nie ma siły żeby obrócić
    baskiin
    Poziom 10  
    Robot wreszcie się bujnął.
    Dałem po prostu równolegle baterię 9V i zasilacz, żeby zwiększyć prąd
    i pojechał. :D
    W końcu po miesiącach trudów i znojów jeździ
    tyle że zamiast baterii muszę dać drugi zasilacz bo ta szybko zdycha

Dziękuję jeszcze raz wszystkim, którzy się wypowiadali i doradzali w tym temacie.

Pozdrawiam
    Baskin