Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik mod 100 -> zlicza od 0-8

21 Sie 2008 19:13 2768 5
  • Poziom 9  
    Mam problem z "uniwersalny licznikiem zdarzeń" układ został zbudowany na podstawie schematu ze starej książki mojego nauczyciela, ja posiadam niestety jedynie schemat tego układu. Z mojej strony układ został wzbogacony jedynie o przerzutnik na wejściu w celu uniknięcia błędów zliczania. Mój problem tkwi w tym iż układ po zmontowaniu zlicza jedynie do 9 (0 - 8 ) a następny impuls go zeruje. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki, moim skromnym zdaniem konfiguracja układu 7490 powinna być inna tylko ze nie wiem jak.

Licznik mod 100 -> zlicza od 0-8

Post raportowany,
    poprawiłem
    And!
  • Poziom 24  
    Wg tego co masz na schemacie to licznik ten będzie liczył od o do 8, po 8 takcie nastąpi inkrementacja liczby dziesiętek i dalsze liczenie. Żeby tego uniknąć powinieneś dać dwu wejściową bramkę AND miedzy dwa liczniki, przy czym jej wejście podłączasz do Q1 i Q2 (stan H na tych wejściach odpowiada 9), a jej wyjście do kolejnego licznika. A swoja drogą to strasznie dziwny licznik sobie wybrałeś, polecał bym jego zmianę na 4518->są to 2 liczniki BCD w jednej kości. Na stronie 8 noty katalogowej masz schemat jak się łączy kaskadowo takie liczniki. Co do tego resetowania to nie wiem czemu Ci sie tak dzieje, po szybkiej analizie schematu nie widzę powodu (chodź mogę się mylić bo nie jest on zbyt czytelny) , może coś źle połączyłeś??
  • Poziom 9  
    Zastosowanie tych układów było w pewnym stopniu narzucone przez mojego nauczyciela, (starej daty), on pracował na takich układach i pragnie aby inni tez na nich się uczyli.

Dziękuje za radę z bramkami, ale wiem też że różna konfiguracja wejść i wyjść licznika 7490 zmienia jego modulo. W efekcie połączenie dwóch układów, sprawi iż układy będą zliczały impulsy od 0 do 99.
  • Użytkownik obserwowany
    Siema,
    Moim zdaniem do realizacji tego układu nie są potrzebne żadne bramki...
    Układ 7490 jest licznikiem modulo 10, połączenie kaskadowe uzyskujemy poprzez dołączenie wejścia taktującego licznika '10 do wyjścia D licznika jedności - na tym wyjściu pojawia sie stan wysoki na czas występowania stanu 8 i 9 licznika.
    Układ jest poprawny - jedynie przyjrzał bym sie sposobowi resetowania liczników - rezystancja 470Ohm może być niewystarczająca do ściągnięcia 4 wejść TTL do masy tak by stan był interpretowany jako logiczne "0".
    Proponuję dla próby zastąpić ten rezystor rezystorem 100Ohm a rezystor połączony w szereg z przełącznikiem zastąpić zworą.
    Napisz jakiej serii układów używasz (standardowe TTL, LS, HCT, HC, F...).
  • Poziom 24  
    Masz racja ta bramka nie jest potrzebna przecież w czasie 9 cyklu nic się nie zmienia na wyjściu Qd a kolejny licznik reaguje na zbocze. Ja bym zaczął od przekonania nauczyciela na kostki serii 40 i 45.