Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ford Mondeo 1.8 16V 1995r. mała moc, szarpanie silnika

DylU02 21 Sie 2008 23:14 11047 16
  • #1 21 Sie 2008 23:14
    DylU02
    Poziom 12  

Witam wszystkich!!
    Mam problem z autem ford mondeo 1.8 16V rok 1995 około 190 000km przebiegu, Mianowicie podczas jazdy silnik jakoś tak przerywa, szarpie, dzieje się tak mniej więcej do ok. 5000 obrotów jak silnik wkręci sie powyzej tych obrotów to idzie jak rakieta, objawy te dają sie we znaki gdy silnik sie nagrzeje gdy jest zimny to w bardzo małym stopniu tak szarpie ale szarpie przez co jest bardzo słaby:(....

W silniku wymienione wszelkie filtry, olej i świece zapłonowe (przejechane po tym jakieś 500km), później wymieniłem przewody zapłonowe, został wycięty katalizator co nieznacznie polepszyło prace silnika, sonda lambda sprawna, próba podpięcia auta pod komputer nie udała sie (komputer diagnozujący nie może nawiązać połączenia z ECU)....
    Pompa paliwowa podaje w miarę dobre ciśnienie na szynę paliwową ale nie sprawdzałem dokładnie ile atmosfer (może zbyt małe ciśnienie i w tym tkwi problem??????)

Może ktoś spotkał się już z takim przypadkiem???
    Bo ja już sam nie wiem co w tym aucie może siedzieć.....

Pozdrawiam!!

• #2 22 Sie 2008 08:54
    Przemo-P21
    Poziom 16  

Warto by było zmierzyć ciśnienie paliwa na listwie, poza tym jest chyba jeszcze możliwość wywołania kodów błyskowych usterek...

• #3 22 Sie 2008 10:38
    DylU02
    Poziom 12  

Tak właśnie się zastanawiam nad zmierzeniem ciśnienia tylko nie wiem jaka ma być dokładna wartość....
    A z tym kodem błyskowym usterek to o co chodzi??

• #4 22 Sie 2008 11:11
    Przemo-P21
    Poziom 16  

Ciśnienie paliwa 2,5 - 2,9 bara (atm)

Jakie masz złącze diagnostyczne - odszukałeś je?

• #5 22 Sie 2008 11:20
    DylU02
    Poziom 12  

tylko tyle wiem że złącze znajduje się pod kierownicą ale jaki to rodzaj to nie wiem

• #6 22 Sie 2008 11:41
    Przemo-P21
    Poziom 16  

Jaki masz kod silnika - jesteś w stanie to ustalić? Czy nie masz przypadkiem dodatkowa 3-pinowego złącza (poz.3 na rysunku ) w okolicach przegrody prawego lub lewego nadkola w komorze silnikowej?

• #7 22 Sie 2008 11:46
    DylU02
    Poziom 12  

raczej nie bardzo.... nie wiem dokładnie o co chodzi i na razie nie mam auta w domu, dopiero po południu będę miał.. Może jakieś wskazówki?? bo nie orientuję się o co chodzi w ustalaniu kodu:(
    A tego złącza trójkątnego to chyba nie mam bo nigdy sie na takie nie napotkałem ale pozaglądam może gdzieś ukryte jest..

• #8 22 Sie 2008 11:59
    Przemo-P21
    Poziom 16  

Jeśli złącze 16-pin pod kolumną - to raczej tylko odczyt kodów za pomocą czytnika....a więc warsztat (serwis)....

• #9 22 Sie 2008 15:39
    DylU02
    Poziom 12  

Pod kolumną kierowniczą znajduje się złącze 16-pin (2 rzędy po 8-pin), a tego trójkątnego złącza w komorze silnika niestety nie znalazłem, jest to od dostosowania oktanów i (chyba) złącze diagnostyki FDS2000 (w każdym razie dwu-pinowe)...
    Byłem w warsztacie to przy próbie podłączenia czytnika do tego złącza pod kierownicą czytnik nie wykrył połączenia z slinikiem.. Także trudny orzech do rozgryzienia :)

• #10 23 Sie 2008 12:40
    lindonerl
    Poziom 17  

Pozostaje pomiar czujników na piechotę - czyli dobry elektronik samochodowy. Z prostszych rozwiązań zaproponuję jazdę próbną z odpiętą kostką przepływomierza.

• #11 23 Sie 2008 12:51
    Usunięty
  • #12 23 Sie 2008 13:36
    DylU02
    Poziom 12  

elektrit z jakich okolic jestes?? może akurat niedaleko mnie mieszkasz?? Tamten fachowiec miał jakiś swój komputerek i stwierdził że auto jest "za stare" na jego komputer, kazał zostawić na 2-3 tygodnie to będzie coś szperał ale u mnie bez auta się nie obejdzie:)
    lindonerl - sondę lambda zbadałem jakimś prostym przyrządem i wynika z tego że jest sprawna, a jeśli chodzi o przepływomierz to spróbuję go odpiąć może akurat coś pomorze:)

• #13 23 Sie 2008 21:17
    Przemo-P21
    Poziom 16  

Może to być faktycznie sprawa sprzętu (oprogramowania) ale we w tych fordach ważne są też warunki podczas nawiązywania komunikacji ze sterownikiem np. nagrzany silnik...

Co do przepływomierza - podepnij się pod pin bodajże "F" przepływomierza za pomocą woltomierza:

- bieg jałowy powinno być ok. 0,8 V
    - 2000 obr. silnika 1,4 V
    -4000 obr. silnika 2,1 V

Najlepszy byłby jednak oscyloskop...

• #14 26 Sie 2008 09:20
    safin
    Poziom 14  

Słuchaj, a może ch****e paliwo? Za mało oktanów...

Sprawdź ciśnienie pompki paliwa i wtedy będziesz już wiedział...

• #15 26 Sie 2008 11:01
    DylU02
    Poziom 12  

witam..
    sprawdziłem ciśnienie na szynie wtryskowej wynosi ok 1,5 atm.. więc z tego co wynika trochę mało..
    Teraz pozostaje mi zbadać z jakiego powodu ciśnienie jest tak małe:)
    Pozdrawiam..

ps.
    przepływomierza nie sprawdziłem bo nie ma na nim styku F (są A,C,D,E) w każdym razie teraz to chyba nie potrzebne bo wina najprawdopodobniej tkwi w układzie zasilania

• #16 26 Sie 2008 14:08
    Przemo-P21
    Poziom 16  

Albo zapchany filtr paliwa (wariant optymistyczny), albo siada pompa lub ew regulator ciśnienia. Jeśli z regulatora odchodzi wężyk powrotny (chyba niestety jest to rurka) to jak go się ściśnie przy uszkodzonym regulatorze - ciśnienie powinno wzrosnąć - jeśli nie wzrośnie to pompa albo zapchany filtr. Chyba, że ewentualnie zgnieciona rurka paliwowa pod podwoziem i ona dławi przepływ...

• #17 26 Sie 2008 14:34
    DylU02
    Poziom 12  

filtr wymieniony jest na nowy, przewody paliwowe są wszystkie drożne. Zostaje pompa paliwa i regulator. Jutro spróbuje odpiąć węża zasilającego i sprawdzić na nim jakie jest ciśnienie jeśli takie same to pewnie uszkodzona będzie pompa paliwa..

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo