Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz ModeCom Feel III 500W, a temperatura procesora...

tymbarkpl 22 Aug 2008 14:39 7210 34
    tymbarkpl
    Level 10  
    Witajcie!
    Mam problemy z wysoką temperaturą procesora i z zasilaczem.
    Procesor przy normalnym chodzeniu po internecie ma około 70°C i zasilacz jest ciepły, gdy gram w gry procek ma 80°C i pozostałe 3 rdzenie po 75°C, a zasilacz wtedy jest już bardzo gorący.
    Quote:
    Zasilacz: ModeCom FeelIII Iluminator 500W
    Procesor: Intel Core 2 Duo Q9300
    Płyta główna: Intel DP35DP
    Grafika: ZOTAC GeForce 8800GT
    Ram: KINGSTON 2x GB Dual

Słyszałem, że przy złych napięciach procesor może się grzać.
    Zamieszczam fotkę z info o temperaturach w idle, napięciach i obrotach.
    P.S.
    Aha i jak by to była wina zasilacza to jaki nowy polecacie?
    Zastanawiam się nad Corsair 620W.
    Czy to dobry zasilacz?
    K!lleR
    Level 39  
    FEEL III 500W to dobry zasilacz, ale nie na ten sprzęt.
    Corsair jak najbardziej, wystarczy 520W.
    tymbarkpl
    Level 10  
    Dobra zasilacz wiem jaki jest potrzebny.

Niech ktoś spojrzy na temperatury i napięcia czy są one prawidłowe?
    I czy zasilacz może grzać procesor np. gdy daje za dużo napięcia na płytę główną, a płyta na procesor i może od tego takie temperatury?
    11111olo
    Level 42  
    Temperaturę to masz co najmniej o 20 stopni za wysoką! Jakie masz chłodzenie - boxowe?
    tymbarkpl
    Level 10  
    Tak Boxowe...
    To co z tymi napięciami?
    K!lleR
    Level 39  
    Napięcia niech kolega sprawdzi miernikiem cyfrowym z dobrą baterią. Wszelkie pomiary programowe nie są miarodajne.
    tymbarkpl
    Level 10  
    Nie mam niestety miernika i nie mam od kogo nawet pozyczyc.
    Kolejny raz pytam czy zasilacz może powodować przegrzewanie procka?
    Makro1993
    Level 26  
    Może. Zainstaluj SpeedFan'a i tam sprawdź napięcia, bo nie wiemy jakie masz na +12V. Zmień ten zasilacz i jak chcesz to kup sobie ten miernik, nieduży wydatek a się przydaje.
    tymbarkpl
    Level 10  
    Niestety na SpeedFanie u mnie nie pokazuje napięć ani obrotów wiatraka. Tylko temperatura dysku i procesora.
    Odczyt z BIOS:
    Quote:
    +12V = 12,261V
    +5V = 5,126V
    +3,3V = 3,31V
    Cpu 1 VCCP = 1,140V

Chyba nikt mi nie pomoze :cry:
    Poprawiłem wszystkie posty. TONI_2003
    K!lleR
    Level 39  
    Tak jak już pisałem. Ten FEEL III jest dobrym zasilaczem, ale nie do tego sprzętu. A pomiary tylko i wyłącznie miernikiem cyfrowym z dobrą baterią.
    tymbarkpl
    Level 10  
    Nie o to chodzi...
    Chodzi mi o to czy poprzez nieodpowiedni zasilacz do tego sprzętu może grzać mi się procesor?
    arkolesz
    Level 26  
    Temperatura 80°C, czy nawet 70°C, po przylozeniu paca sprawia uczucie goraca a nawet parzenia. Czy faktycznie jest ona tak wysoka? Pomiary programowe nie zawsze sa miarodajne - tak samo w przypadku napiec jak i temperatur. Dotknij palcem (palcami) radiatora i sprawdz czy faktycznie ma on taka temperature.
    Grzanie sie zasilacza moze sugerowac albo jego uszkodzenie (koniecznie zmierz napiecia, miernikiem!) albo za mala jego wydajnosc w stosunku do zapotrzebowania calego zestawu. Zasilacz to ModeCom Feel - sredniak z nizszej polki. Ma sporo mocy jednak jak faktycznie jest wydajny to juz zagadka.
    piterus99
    Level 43  
    Nie, to bez sensu. Sciagnij boxowe chlodzenie, wyczysc acetonem chlodzenie i procesor, nastepnie kup paste jakas porzadna, nałóż jej tyle ile trzeba(nie za dużo, bo będzie gorąco, nie za mało boo.. też będzie gorąco) i sprawdź.

Ewentualnie - złap teraz ręką radiatora - jeśli gorący to coś Ci obciąża. Jeśli zimny - źle założone chłodzenie/przekłamanie. Ale 20 stopniowego przekłamania nie przewiduje.

Pomiary napięcia z programów to ... sami wiecie.
    tymbarkpl
    Level 10  
    Jest gorący radiator. Druga sprawa to, że ostatnio komputer łapie zawieche. Co miałem na myśli mówiąc ze komp zalapal zawieche? To, że myszka nie reaguje, muzyka się wyłancza, klawiatura nie reaguje, urządzenia pod usb się rozłanczają i pomaga tylko reset :/
    arkolesz
    Level 26  
    Te "zawiechy" moga sugerowac problemy z zasilaniem. Zmierz napiecie - wtedy bedzie mozna dalej dyskutowac.
    tymbarkpl
    Level 10  
    Problemy z zasilaniem? Zasilanie na procku? Na płycie głównej a może zasilacz :f Zasilacz bym chętnie zmienił, ale nie widzi mi się wydać 400zł na marne skoro te same objawy by mogły być także po wymianie, a problem tkwił by w płycie głównej :/
    K!lleR
    Level 39  
    Szanowny kolego. Wystarczy jak weźmie kolega miernik do ręki i sprawdzi napięcia. Miernik kosztuje około 20 PLN i na pewno przyda się jeszcze w domu do innych celów. Może kolega również pożyczyć jakiś dobry markowy zasilacz choćby od znajomego/znajomej i sprawdził u siebie.
    Makro1993
    Level 26  
    Zresztą te 200zł na zasilacz wcale nie były by wyrzucone "W błoto". Nawet jakby okazało się że to nie w tym tkwi problem to jesteś zabezpieczony na przyszłość przed spaleniem komputera przez zasilacz. Naprawdę istnieją lepsze zasilacze niż Modecom Feel III.
    tymbarkpl
    Level 10  
    Feel III też nie spali kompa chyba :p Ale nikt mi chyba nigdy nie odpowie na nurtujące mnie pytanie!!!!!!

Czy glupi zasilacz, moze powodować takie temperatury procka czy nie????
    Makro1993
    Level 26  
    Tak, może jak np. na linii +12V daje za wysokie napięcia.
    Zmierz napięcia jak prosi K!ller.
    K!lleR
    Level 39  
    tymbarkpl wrote:
    Czy głupi zasilacz, może powodować takie temperatury procka czy nie????

Określenie głupi jest tutaj nie na miejscu. Zasilacz to najważniejszy podzespół komputera!!

FELL III w takim zestawie nie powinien mieć racji bytu.
    tymbarkpl
    Level 10  
    Nie mam czym zmierzyć i dopóki zamówie na allegro to pewnie komputer będzie za przeproszeniem uwędzony :D
    eloooos
    Level 20  
    Miernik kupisz w każdym sklepie z elektroniką za ok. 20 zł, więc, co za problem, kupić, zmierzyć i dowiedzieć się jakie twój zasilacz daje napięcia...
    tymbarkpl
    Level 10  
    ok, gdzie to sprawdzić te napięcie na lini 12V????? Na kablu 4 pinowym czy ten prostokątny???

Dodano po 19 [minuty]:

Napięcie na +V12 - 12,24V
    K!lleR
    Level 39  
    Czerwony +5V
    Żółty +12V
    Pomarańczowy +3.3V

tymbarkpl
    Level 10  
    Podaje napięcie:
    +V12 - 12,24V
    K!lleR
    Level 39  
    Rozumiem, że kolegi zasilacz nie posiada ani +5V ani +3.3V
    tymbarkpl
    Level 10  
    3,3V = 3,32V
    5V = 5,1V
    12V = 12,24V
    K!lleR
    Level 39  
    Napięcia prawie ok. +12V trochę za wysokie, ale mieści się w normie. Niemniej jednak nie ryzykował bym z tym zasilaczem.
    tymbarkpl
    Level 10  
    To w takim razie co powoduje tak ogromne temperatury procesora???