Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK5322T problemy z kolorami...

22 Sie 2008 18:49 1862 5
  • Poziom 20  
    Witam!

Na początek podkreślę ,że jestem elektronikiem hobbystą i stąd moje może i banalne pytania.
    Dostałem taki tv jak w temacie chassis P58SC-H , Na początku nie włączał się. Zacząłem od wymiany kondensatorów w przetwornicy.
    Po ich wymianie tv ruszył ,fonia była ale obrazu brak. Jak poruszyłem płytą to pojawiał się obraz ,więc postanowiłem przelutować płytę główną aby usunąć zimne luty.
    Po tej czynności mam fonię ale obraz był czarno-biały, poprawiłem więc wszystkie nogi w scalakach i od tej pory jest kolor lecz jakby brakowało w nim czerwonego (przykładowo jak jest jakaś postać na ekranie to ma zielone usta i reszta kolorów jest nie taka jak powinna być, czerwone zamienione na zielone , tak mi się wydaje).
    Sprawdziłem więc kineskop i płytkę kineskopu. Są raczej ok.
    Napięcia na emiterach Q901....904 wynoszą 2,4V. Napięcia na podpiętych katodach RGB są w granicach 120V. (na rozłączonych ok 140 i tv świeci w miarę przyzwoitymi kolorami) Rezystory katodowe mają 5,5k jeden poniżej 5k , według schem. 4,7k.
    Napięcie B 125V ,napięcie 5v jest , 12v jest, 33v jest ,16,5v ,180V na PK jest(jest 189v).

Zauważyłem ,że nie ma napięcia 24v na 4 pinie trafopowielacza(t444)
    Czy może to powodować takie właśnie zachowanie się tv (problem z kolorami?)
    Sprawdziłem rezystory (R412, R921 ...) te bezpieczniki i są ok. Szukając gdzie mogło "zginąć" to napięcie(24v) doszedłem do diody D401 i po stronie katody mam napięcie 25v a po stronie anody nic.
    Nie mam też napięcia na grzejnik ani na płycie głównej ani na PK.
    Moje pytanie jest związane właśnie z tym napięciem , czy ma być ono na stałe czy jakiś układ je załącza (okresowo)?
    Drugie pytanie czy grzejnik ma być zasilany i jakiego rzędu ma być tam napięcie?
    Gdzie szukać usterki?
    Jakie elementy są odpowiedzialne za napięcie 24v na trafopowielaczu i czy jak uda się je przywrócić ,czy pojawi się napięcie na nodze oznaczonej jako H (grzejnik wg.schematu) płytki kineskopu.

Proszę o pomoc w naprawie mojego tv.
    Pozdrawiam
    Grzesiek
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Piękny opis. Wtyk cewki rozmagnesowujacej kineskop jest na swoim miejscu? (obok pozystora)
  • Poziom 20  
    Dzięki za odpowiedź. Właśnie do tego doszedłem, To właśnie był babol
    Teraz mam do wyregulowania kolory na PK, bo kombinowałem trochę.
    Jest może jakaś informacja jakie wartości mają być ustawione na potencjometrach na płytce PK?
    Tak się zajęłem tym 24v. ,że podczas prób cewka była odpięta i stąd ten zielony.
    Dzięki za pomoc i czekam na odp. czy są jakieś nastawy podstawowe tych potencjometrów na PK (5 sztuk)

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    gzresieknysa napisał:
    Witam!

Szukając gdzie mogło "zginąć" to napięcie(24v) doszedłem do diody D401 i po stronie katody mam napięcie 25v a po stronie anody nic.
    Nie mam też napięcia na grzejnik ani na płycie głównej ani na PK.
    Moje pytanie jest związane właśnie z tym napięciem , czy ma być ono na stałe czy jakiś układ je załącza (okresowo)?
    Drugie pytanie czy grzejnik ma być zasilany i jakiego rzędu ma być tam napięcie?
    Gdzie szukać usterki?
    Jakie elementy są odpowiedzialne za napięcie 24v na trafopowielaczu i czy jak uda się je przywrócić ,czy pojawi się napięcie na nodze oznaczonej jako H (grzejnik wg.schematu) płytki kineskopu.
    \

Do prawidłowego pomiary tych napięć potrzebny jest miernik z TrueRMS, Możesz mierzyć zwykłym, ale wynik bedzie zafałszowany oczywiście na zakresie AC, na zakresie DC nie bedziesz miał wogóle wyniku. Z tymi napięciami możesz dać sobie spokuj one nie powodują takich obiawów. Tak jak napisamo wyżej przyjrzyj sie układowi rozmagnesowywania kineskopu.

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie ma, wszystko zależy od stopnia zużycia kineskopu, co tu powiedzieć rób tak by kolory tobie odpowiadały..
  • Poziom 20  
    Ok dzięki za zinteresowanie ,właśnie kończe regulację.
    Temat zamykam tv żyje.
    Pozdrawiam.