Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zastosowanie bezpiecznika termicznego w odkurzaczu

dzi_dziuś 22 Aug 2008 20:04 8942 8
 • #1
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Witam. Jestem posiadaczem słabej jakości odkurzacza zelmer elf typ 321. Przez 10 lat był u naprawy kilka razy - łozyska, szcotki, wyłącznik. Teraz mam taki pomysł aby zamontować w tym odkurzaczu wyłącznik termiczny, aby jak temperatura przekroczy jakąś skalę silnik został wyłączony. Zauważyłem że choć majster mowi iż wszystko na pewno w silniku jest sprawne po 10 minutach pracy jest dość ciepły i nie chciałbym żeby w ten sposób się spalił. Moje pytanie brzmi, jaki typ wyłącznika, termika lub podobnego zamontować i w jakim najlepiej miejscu byłoby go założyć. Czy jest w ogóle sens się w to bawić, w nowych odkurzaczach praktycznie zawsze jest zabezpieczenie przed przegrzaniem.
  pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
 • #2
  Zbych034
  Level 38  
  Jak przez tyle lat się nie spalił to zastanów się czy warto taki bezpiecznik wstawiać. I tak z niego nowego nie zrobisz. Z drugiej strony fajny obiekt do doświadczeń, jak padnie nie będzie wielkiej szkody. Twój wybór ale ja bym sobie dał spokój.
 • #3
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Właściwie odkurzacz jest już tylko do eksperymentów, jednak chciałbym poznać zasadę działania takiego wyłącznika i przy okazji podrasować odkurzacz :) Mam drugi taki model elf bonus najnowszy i już posiada zabezpieczenie przynajmniej w instrukcji.
 • Helpful post
  #4
  Jerzy Feter
  Level 17  
  Witam! Bezpiecznik termiczny jako element o działaniu jednorazowym wyłączy silnik przy określonej temperaturze uzwojeń stojana (gdyż tylko tam należało by go zamontować). Potem należy go wymienić. Pozostaje do ustalenia przy jakiej temperaturze ma zadziałać i wytrzymałość prądowa (moc silników odkurzaczy 1000 do 1500W). Lepsze były by termostaty bimetaliczne jako elementy o działaniu wielokrotnym przykręcane do pakietu stojana obciążalości około 16A, a przy np. temperaturze wyłączania w granicach 80C, załączania np. 60C (temperatury do ustalenia). Uszkodzenia silników komutatorowych odkurzaczy następują najczęściej w wyniku przegrzania izolacji uzwojeń czy to stojana, czy wirnika w wyniku niedostatecznego chłodzenia (zapchany worek, zapchane filtry powietrza wlotowego lub wylotowego, niedrożna rura ssąca (zablokowanie jej wiekszym kawałkiem czegoś). Przedostawanie się pyłów i kurzu do łożysk wskutek nieprawidłowego ułożenia filtra wlotowego powietrza powoduje ich stopniowe zacieranie aż do zmniejszenia obrotów i zwarcie międzyzwojowe uzwojeń w pierwszej kolejności wirnika. Odkurzacz ELF nie ma bezpiecznika elektronicznego jedynie sterowanie elektroniczne mocą, a co za tym idzie siłą ciągu. Bardzo dobrą sprawą oszczędzającą silnik jest stosowana elektroniczna regulacja z miękkim startem. Ale nic nie zastąpi dbałości o prawidłową eksploatację.
 • #5
  mirofalcon
  Level 24  
  nie rozumiem po co ci ten termik przecież wzrost temperatury na silniku jest spowodowany stratami cieplnymi, a temperatura nie jest aż tak wysoka, żeby silnik się uszkodził bo jest chłodzony strumieniem powietrza zasysanego poprzez turbiny na silniku
 • #6
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Jeszcze jedno pytanie, czy można gdzieś dostać taki wyłącznik bimetaliczny, może podejdzie od żelazka ?? Po co mi ten wyłącznik ?? Otóż odkurzacz ma swoje lata i mimo iż wszystko jeszcze działa temperatura rośnie szybko i chciałbym wiedzieć w jakim czasie osiąga silnik temperaturę np. 80 stopni. Odkurzacz jest bardziej przedmiotem badań. W jaki sposób można zrobić układ miękkiego startu ?
  pozdrawiam
 • Helpful post
  #7
  Jerzy Feter
  Level 17  
  Witam! Co do termostatu bimetalicznego to zobacz na Allegro, natomiast tutaj na Elektrodzie poszukaj aplikacji regulatorów z układem U2008 były opisywane, układ wykonawczy z triakiem dla przeniesienia odpowiedniej mocy.
 • #8
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Witam. Kupiłem dzisiaj termostat bimetal 80 stopni w pobliskim slepie za 6 zł. Mam tylko jedno pytanie. Na termostacie jest napisane 80 stopni - 10A. Odkurzacz na starcie pobiera coś w granicach 14A, jednak po około sekundzie spada do 5A, czy to może uszkodzić ten termostat ?.
  pozdrawiam
 • Helpful post
  #9
  Zbych034
  Level 38  
  Podana wartość 10A jest obciążeniem ciągłym czyli wytrzyma.