Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zastosowanie bezpiecznika termicznego w odkurzaczu

dzi_dziuś 22 Aug 2008 20:04 9317 8
 • #1
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Witam. Jestem posiadaczem słabej jakości odkurzacza zelmer elf typ 321. Przez 10 lat był u naprawy kilka razy - łozyska, szcotki, wyłącznik. Teraz mam taki pomysł aby zamontować w tym odkurzaczu wyłącznik termiczny, aby jak temperatura przekroczy jakąś skalę silnik został wyłączony. Zauważyłem że choć majster mowi iż wszystko na pewno w silniku jest sprawne po 10 minutach pracy jest dość ciepły i nie chciałbym żeby w ten sposób się spalił. Moje pytanie brzmi, jaki typ wyłącznika, termika lub podobnego zamontować i w jakim najlepiej miejscu byłoby go założyć. Czy jest w ogóle sens się w to bawić, w nowych odkurzaczach praktycznie zawsze jest zabezpieczenie przed przegrzaniem.
  pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
 • #2
  Zbych034
  Level 39  
  Jak przez tyle lat się nie spalił to zastanów się czy warto taki bezpiecznik wstawiać. I tak z niego nowego nie zrobisz. Z drugiej strony fajny obiekt do doświadczeń, jak padnie nie będzie wielkiej szkody. Twój wybór ale ja bym sobie dał spokój.
 • #3
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Właściwie odkurzacz jest już tylko do eksperymentów, jednak chciałbym poznać zasadę działania takiego wyłącznika i przy okazji podrasować odkurzacz :) Mam drugi taki model elf bonus najnowszy i już posiada zabezpieczenie przynajmniej w instrukcji.
 • Helpful post
  #4
  Jerzy Feter
  Level 17  
  Witam! Bezpiecznik termiczny jako element o działaniu jednorazowym wyłączy silnik przy określonej temperaturze uzwojeń stojana (gdyż tylko tam należało by go zamontować). Potem należy go wymienić. Pozostaje do ustalenia przy jakiej temperaturze ma zadziałać i wytrzymałość prądowa (moc silników odkurzaczy 1000 do 1500W). Lepsze były by termostaty bimetaliczne jako elementy o działaniu wielokrotnym przykręcane do pakietu stojana obciążalości około 16A, a przy np. temperaturze wyłączania w granicach 80C, załączania np. 60C (temperatury do ustalenia). Uszkodzenia silników komutatorowych odkurzaczy następują najczęściej w wyniku przegrzania izolacji uzwojeń czy to stojana, czy wirnika w wyniku niedostatecznego chłodzenia (zapchany worek, zapchane filtry powietrza wlotowego lub wylotowego, niedrożna rura ssąca (zablokowanie jej wiekszym kawałkiem czegoś). Przedostawanie się pyłów i kurzu do łożysk wskutek nieprawidłowego ułożenia filtra wlotowego powietrza powoduje ich stopniowe zacieranie aż do zmniejszenia obrotów i zwarcie międzyzwojowe uzwojeń w pierwszej kolejności wirnika. Odkurzacz ELF nie ma bezpiecznika elektronicznego jedynie sterowanie elektroniczne mocą, a co za tym idzie siłą ciągu. Bardzo dobrą sprawą oszczędzającą silnik jest stosowana elektroniczna regulacja z miękkim startem. Ale nic nie zastąpi dbałości o prawidłową eksploatację.
 • #5
  mirofalcon
  Level 25  
  nie rozumiem po co ci ten termik przecież wzrost temperatury na silniku jest spowodowany stratami cieplnymi, a temperatura nie jest aż tak wysoka, żeby silnik się uszkodził bo jest chłodzony strumieniem powietrza zasysanego poprzez turbiny na silniku
 • #6
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Jeszcze jedno pytanie, czy można gdzieś dostać taki wyłącznik bimetaliczny, może podejdzie od żelazka ?? Po co mi ten wyłącznik ?? Otóż odkurzacz ma swoje lata i mimo iż wszystko jeszcze działa temperatura rośnie szybko i chciałbym wiedzieć w jakim czasie osiąga silnik temperaturę np. 80 stopni. Odkurzacz jest bardziej przedmiotem badań. W jaki sposób można zrobić układ miękkiego startu ?
  pozdrawiam
 • Helpful post
  #7
  Jerzy Feter
  Level 17  
  Witam! Co do termostatu bimetalicznego to zobacz na Allegro, natomiast tutaj na Elektrodzie poszukaj aplikacji regulatorów z układem U2008 były opisywane, układ wykonawczy z triakiem dla przeniesienia odpowiedniej mocy.
 • #8
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Witam. Kupiłem dzisiaj termostat bimetal 80 stopni w pobliskim slepie za 6 zł. Mam tylko jedno pytanie. Na termostacie jest napisane 80 stopni - 10A. Odkurzacz na starcie pobiera coś w granicach 14A, jednak po około sekundzie spada do 5A, czy to może uszkodzić ten termostat ?.
  pozdrawiam
 • Helpful post
  #9
  Zbych034
  Level 39  
  Podana wartość 10A jest obciążeniem ciągłym czyli wytrzyma.