Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor bipolarny - pytanie o napięcie.

Pridemk 22 Sie 2008 21:07 3942 2
  • #1 22 Sie 2008 21:07
    Pridemk
    Poziom 11  

Witam.
    Mam może i proste, ale jak skomplikowane dla mnie samego pytanie.
    Mianowicie dzisiaj postanowiłem kupić sobie kilka tranzystorków NPN i PNP abym mógł przetestować ich działanie. Pomyślałem, że zrobię popularną migającą diodę. Jednak po chwili namysłu... doszedłem do wniosku, że to nie ma sensu dlatego, że jeszcze nie do końca znam działanie tranzystora.
    No ale do rzeczy:

Jak to jest z tym napięciem na bazie, które powinno być > 0,6V i < 0,8V? Głównie chodzi mi o to, jak powinno się dobrać np rezystory aby takie napięcie uzyskać i nie spalić tranzystora. Narysowałem coś takiego:
    Tranzystor bipolarny - pytanie o napięcie.
    Czy w takim wypadku gdy R1 i R2 są równolegle to powinno być na nich napięcie ~0,7V, a za tranzystorem (na emiterze) reszta (8,3V)? Głównie właśnie nie umiem zrozumieć tego jak go zasilić.
    Chciałem sobie dla testu zrobić coś takiego jak wyżej a na emiterze dać jakąś diodę (np białą 3,5V).
    Mógłby ktoś z was coś takiego dla mnie narysować i wyjaśnić dlaczego tak jest a nie inaczej? Pytam się tutaj głównie dlatego, że na wszystkich stronach jakie spotkałem jest Rx, Ry, Rz i 0 wartości na których mógłbym się oprzeć i coś z nich wywnioskować. Dlaczego nie zrobię tego sam? Dlatego, że nie chcę na darmo niszczyć elementów (przez to, że podam napięcie>0,8V). :(
    Dodam, że θ=200.

Pozdrawiam.

0 2
  • Metal Work Pneumatic
  • Metal Work Pneumatic
  • #3 22 Sie 2008 21:50
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

R1 i R2 nie są równolegle, to są 2 obwody

Ucc-Ib*R1-Ube=0

i

Ucc-Ic*R2-Uce=0 (jeżeli nie ma rezystora w emiterze)

Ucc - napięcie zasilania

Ube≈0.5-0.8V (zależnie od prądu bazy) zwykle prąd bazy ma natężenie
    sporo poniżej 1 mA.
    Uce zależnie od sytuacji może się zmieniać od Ucc do Ucesat

Ucesat - napięcie nasycenia tranzystora (0.05 do 0.3V zależnie od prądu Ic)

W zakresie aktywnym tranzystora (przewodzi tylko złącze baza emiter)

Ic=β*Ib

to jest dla napięć Uce>=Ube

Gdy Uce spada poniżej Ube to tranzystor wchodzi w zakres nasycenia i zaczyna przewodzić także złącze baza-kolektor.

Uce=Ube-Ubc≈0.7V-0.5V=0.2V

Rezystory dobiera się zależnie od tego co chcesz uzyskać, czy tranzystor ma pracować liniowo (wzmacniacz) czy raczej dwustanowo (jako przełącznik).

Dla dwustanowego musisz tak dobrać R1 i R2 by tranzystor się nasycił (Uce<0.25V)

Zwykle najpierw przyjmujesz prąd Ic dla którego przy znanej rezystancji kolektorowej R2 osiągniesz nasycenie

$$Ic=\frac{Ucc-Uce_{sat}}{R2}$$

Oczywiście Ic nie może być większe niż prąd maksymalny dla danego typu tranzystora (a nawet lepiej dać spory zapas).

Potem obliczasz mnimalny wymagany prąd Ib dla tego pradu Ic

$$Ib_{min}=\frac{Ic}{\beta}$$

Z tego liczysz maksymalną rezystancję R1

$$R1=Rb_{max}=\frac{Ub-Ube}{Ib_{min}}$$

Przeważnie jednak dla pewności w powyższym wzorze przyjmujesz
    nie Ibmin tylko 2..5*Ibmin, co pozwoli uwzględnić rozrzuty wartości elementów.

W twoim przypadku Ub=Ucc ale może też pochodzić z innego źródła.

Dla pracy liniowej dobierasz R1 i R2 tak, by w stanie spoczynkowym bez sygnału (doprowadzanego przez kondensator do bazy) napięcie na kolektorze wynosiło:

$$Ucc0=\frac{Ucc-Ube}{2}+Ube$$

Wtedy możesz uzyskać maksymalną amplitudę sygnału wzmacnianego na wyjściu.

Jednak ten pierwszy układ nie bardzo się nadaje na wzmacniacz liniowy, bo jego punkt pracy jest wrazliwy na zmiany termiczne Ube i zmiany wzmocnienia prądowego β, co powoduje jeżdżenie punktu pracy przy zmianach temperatury czy po wymianie tranzystora na inny egzemplarz.

Zamiast twojego układu zasilania stosuje się zasilanie potencjometryczne bazy (drugi rezystor od bazy do masy) i rezystor w emiterze.

Poczytaj tu:

http://www.edw.com.pl/index.php?module=Conten...ndex&func=display&ceid=60&meid=13

Od miejsca tranzystory dla początkujących.

1