piotr kirczuk wrote: co to znaczy ze antena jest zestrojona na jakiej czestosci no to chyba podstawowa sprawa
1. Wiem o tym, że jest to podstawowa sprawa. Natomiast pytałem o to jak Kolega to rozumie, bo z kontekstu wypowiedzi Kolegi nic konkretnego nie wynika.
piotr kirczuk wrote: (w niektorych przypadkach antena aktywna potrafi zachowywac się jak konwerter).
2. Antena aktywna składa się z zasadniczej anteny i wzmacniacza. Za owo niepożądane zachowanie anteny aktywnej jest odpowiedzialny wzmacniacz w którym występuje intermodulacja i trzeba to podkreślić, bo stwierdzenie, że "antena jakaśtam ma harmoniczne" jest bałamutne. Poza tym trzeba wyraźnie rozgraniczyć dwie kwestie: jedną jest zasada działania anteny, a drugą wykonanie. Na przykład, ze 20 lat temu widziałem w jakiejś książce antenę produkowaną przez firmę Hirschmann (jeśli ktoś się tym trochę interesuje, to chyba ta nazwa wystarcza za wszelkie rekomendacje), która zamiast normalnych prętów, jakie ma zwykła YAGI, miała elementy typu "X". Dziś tego rodzaju anteny produkuje wiele firm, również w Polsce. I tu pytanie: czy jeśli jakaś badziewiasta firma będzie produkować byle jak tego rodzaju antenę, to można stwierdzić, że tego typu anteny są do niczego ? Przecież to bzdura ! Tą samą rzecz można zrobić albo porządnie, albo spaprać.
piotr kirczuk wrote: dipol motylkowy i jego rezonans-ja wiem ze to wmiare szerokopasmowa antena ale czy w granicach 400MHz?
3. ŻADNA antena nie ma rezonansu w paśmie 400 MHz !!! Antena wykazuje takie same właściwości, jak każdy inny obwód rezonansowy, czyli ma rezonans, definiowany jako zrównanie reaktancji pojemnościowej i indukcyjnej. Trudno przypuszczać, aby to zjawisko występowało w paśmie 400 MHz ! Dlatego też nie ma takiego pojęcia, jak "antena ma rezonans w pasmie 400 MHz", bo go mieć nie może. Pasmo użytkowe anteny określa się, zależnie od sytuacji, jako przedział częstotliwości dla którego antena zachowuje jakieś parametry (arbitralnie przyjęte, zależnie od przeznaczenia anteny) współczynnik fali stojącej, charakterystykę kierunkową itp. W konkretnym przypadku można uznać, że do nasłuchu skanerem zadowoli nas antena która w żądanym paśmie będzie miała WFS<3.
piotr kirczuk wrote: dipol petlowy-z moich zrodel wynika ze taka antena zachowuje rezonans w granicy 50MHz(czyli jesli zbudujemy taki dipol na100MHz to jako antena polfalowa bedzie pracowac,poniewaz rezonas nie pojawia się i nie znika nagle od 75 do 125MHz ale parametry zachowa tylko na 100MHz) wniosek dziura!
4. Patrz punkt 3
5. Nie można powiedzieć, że PASMO dipola pętlowego wynosi 50 MHz bez odniesienia go do częstotliwości roboczej. Dlatego przyjęło się określać pasmo w %.
6. Nie można powiedzieć, że PASMO (w domyśle - dowolnego) dipola pętlowego wynosi 50 MHz bez powiązania go ze smukłością, bo od niej to pasmo zależy. Dla smukłości dipola równej 100, pasmo (dla WFS=<1,5) wynosi ok.10 %, a dla 40 – odpowiednio ok. 14 %. Źródło: "Anteny KF i UKF" Zdzisław Bieńkowski, Edmund Lipiński.
piotr kirczuk wrote: discone i wzmacniacz-to wszystko zalezy od tego jaki odbiornik ma z tym pracowac a one sa rozne np uniden120xlt nie lubi takiej(20dB wzmocniena) ale ten skaner nie jest jednym z lepszych
7. Skoro tak, to nie można głosić "złotych prawd" w stylu "...discone ze wzmacniaczem to pomylka(no zalezy z jak mocnym)...", bo czasami zastosowanie wzmacniacza jest błędem, a czasami nie. Bardziej słuszne byłoby stwierdzenie, że np. wzmacniacz antenowy pozwala uzyskać większy poziom sygnału, przy długim kablu antenowym poprawi wypadkowy stosunek S/N, ale też zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia intermodulacji. A to zagrożenie będzie tym większe, im gorsza odporność odbiornika i wzmacniacza na to zjawisko, oraz im więcej w pobliżu silnych źródeł energii EM. W znacznym stopniu zależy również od zakresu częstotliwości. Inna więc będzie sytuacja kogoś, kto mieszka na wsi – gdzie poziom zakłóceń jest ogólnie niższy, a inna tego, kto w pobliżu wielkich zakładów przemysłowych czy nadajnika radiowego/TV. Tak więc nie ma tu jedynie słusznego rozwiązania, dobrego dla wszystkich. Warto czytać i wyciągać wnioski, po to by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, z punktu widzenia swojej konkretnej sytuacji.
piotr kirczuk wrote: no i moje stanowisko badz pomiary polegam na stanowisku kolegi sp8gvm mysle ze to wystarczy
8. Myślę, że koleżeńska wymiana informacji to cenna sprawa, ale też nie od rzeczy byłoby korzystać z informacji zawartych w publikacjach autorytetów z dziedziny anten np: prof. Daniela Józefa Bema czy choćby wspomnianych wcześniej Zdzisława Bieńkowskiego i Edmunda Lipińskiego. Wiem, że są problemy z dostępnością ich książek, ale całkiem niedawno była wydana bardzo przyzwoita książka Jarosława Szóstki. Polecam !
piotr kirczuk wrote: a w sprawie mar-a to ja tez moge?
9. Jeśli to pytanie do mnie, to tak jak wcześniej pisałem, kontakt w tej sprawie wyłącznie na priva. Zgodnie z regulaminem...
10. Poza wszystkim, bo trochę odeszliśmy od tematu, chciałbym stwierdzić, że również uważam antenę dyskowo-stożkową (discone) za godną polecenia do nasłuchów w szerokim zakresie częstotliwości.
Pozdrawiam !