Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłączająca różnicówka

kruklife 23 Sie 2008 13:41 4302 7
  • #1 23 Sie 2008 13:41
    kruklife
    Poziom 13  

mam taki mały problem z różnicówką może na początek wyjaśnie co i jak
    dom jednorodzinny wolno stojący budowa lata 80 instalacja elektryczna również, zasilanie trójfazowe kablem ( 4 przewody ) w ziemi do zwyklej starej skrzynki tam bezpieczniki 3x63A tzw. pion, dalej na licznik z licznika na wyłącznik różnicowoprądowy 40A , 30mA dalej zabezpieczenie gniazd i oświetlenia w domu oraz zabezpieczenie 3x32A na przepływowy ogrzewacz wody i kuchenkę. Instalacja w domu jest dwu przewodowa 230V i czteroprzewodowa 400V .To jest stan jaki zastałem. Nie wiem czy przewód PEN jest gdzieś uziemiony przed wyłącznikiem różnicowoprądowym.
    Dalej z zabezpieczenia 3x32A jest brane zasilanie garażu kablem 4 przewodowym w ziemi aluminiowym przekrój chyba 10mm2
    w garażu wykonałem nowa instalacje elektryczna już 5 przewodowa przewód przychodzący idzie na zabezpieczenie 3x25A i dalej na wyłacznik różnicowoprądowy 25A , 30mA dalej zabezpieczenia obwodów 400V oraz 230V. Rozdział przewodu PEN jest uziemiony dodatkowo połączony z zbrojeniem budynku itp.
    Problem polega na tym że jak włączę jakiś odbiornik w garażu to wyrzuca różnicowka w domu - wyłączając wszystko dlaczego?? (rożnicowka w garażu nie wyrzuca)
    odbiornik o większym poborze prądu natomiast o małym np.radio żarówka 100W nie wyrzuca.
    załączam zdjęcie z narysowanym schematem, natomiast jak odłącze w garażu uziemienie punktu rozdziału PEN (na schemacie zaznaczony jako punkt A ) to wszystko jest w porządku różnicowka w domu nie wyrzuca
    czym może to być spowodowane? brak uziemienia na zasilaniu domu przewodu PEN?

0 7
  • #2 23 Sie 2008 13:48
    worw
    Poziom 21  

uziemienie powinno znajdować się przed róznicówka w domu.

0
  • #3 23 Sie 2008 13:52
    marian_em
    Poziom 26  

kruklife napisał:
    czym może to być spowodowane? brak uziemienia na zasilaniu domu przewodu PEN?
    Problem polega na uziemieniu przewodu PEN za roznicowka, w tym ukladzie zrzucanie przy obciazeniu jest jak najbardziej prawidlowe.

0
  • #4 23 Sie 2008 13:53
    Bomba9116
    Poziom 15  

bo pierwsze powinno być przy różnicówce PE i N oddzielnie. Wyskakuje Ci dlatego że masz połączone przewody i dlatego. Tak jak sprawdza się różnicówkę- bierzesz L i łączysz przez zarówkę 100W z N i jak jest wszystko ok to wyskoczy. Problem polega na PEN które powinno być rozczepione. A z tego powodu nie wywala w garażu ponieważ masz oddzielone PE i N. Tam masz wszystko ok

0
  • #5 23 Sie 2008 14:06
    kruklife
    Poziom 13  

hmmmm to rozłączyc uziemienie w garażu i tak pracować? uziemienie przed wyłącznikiem różnicowym w domu coś pomoże?
    wiem w domu niewłaściwie jest ta różnicówka ale nie ja ją montowałem winny być rozdzielony PEN

0
  • #6 23 Sie 2008 14:12
    michcio
    Specjalista elektryk

Tak, jak napisałeś, przewód PEN za jakąkolwiek różnicówką nie może być nigdzie uziemiony, tylko przed wszystkimi róznicówkami, inaczej będzie wywalać i jest to normalne.

Druga sprawa to to, że w TN-C (dwa przewody) nie wolno stosować różnicówki, ale niech już zostanie.

W garażu nie rozdzielaj już PEN, tylko puść przez różnicówkę, a trzeci/piąty przewód podłącz tylko do uziomu - instalacja będzie wtedy w TT, ale przynajmniej będzie uziemienie i różnicówka nie będzie wyłączać bez powodu.

0
  • #7 23 Sie 2008 14:16
    kruklife
    Poziom 13  

albo wyrzucić rożnicowy z domu...:D ale w domu jest przepływowy ogrzewacz wody 400V coś ok.20kW wiec lepiej mieć różnicówkę..
    a najlepiej przerobić instalacje w domu z rozdziałem PEN

Dodano po 3 [minuty]:

michcio napisał:
    Tak, jak napisałeś, przewód PEN za jakąkolwiek różnicówką nie może być nigdzie uziemiony, tylko przed wszystkimi róznicówkami, inaczej będzie wywalać i jest to normalne.

Druga sprawa to to, że w TN-C (dwa przewody) nie wolno stosować różnicówki, ale niech już zostanie.

W garażu nie rozdzielaj już PEN, tylko puść przez różnicówkę, a trzeci/piąty przewód podłącz tylko do uziomu - instalacja będzie wtedy w TT, ale przynajmniej będzie uziemienie i różnicówka nie będzie wyłączać bez powodu.

to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie a za jakiś czas się przerobi w domu i bedzie ok. wielkie dzieki

0
  • #8 23 Sie 2008 14:45
    marian_em
    Poziom 26  

A moze masz mozliwosc podlaczyc zasilanie garazy z pominieciem pierwszej roznicowki? Jesli wszystko masz rozdzielane w glownej tablicy to nie powinno byc problemu, zasilanie pozostalych obwodow zostaw pod roznicowka (chociaz tu sprawa jest i tak dyskusyjna, jak ktos wlaczy bojler albo inne urzadzenie, ktore "doziemi" PEN to roznicowka nadal bedzie wylaczac)

0